Premijer Japana: Zemlja je na rubu, uskoro možda neće moći funkcionirati
JAPANSKI premijer Fumio Kishida danas je rekao da je njegova zemlja "na rubu" te da "možda uskoro neće moći funkcionirati kao društvo" zbog pada broja novorođene djece, javlja BBC News. Dodao je kako se radi o situaciji koja se može opisati riječima "sada ili nikada".
U Japanu, čija populacija broji oko 125 milijuna ljudi, broj novorođenih lani je pao na manje od 800.000. U 1970-im godinama ta brojka je iznosila više od dva milijuna. Broj novorođene djece usporava u mnogim zemljama, uključujući i zemlje koje su geografski blizu Japanu.
No u Japanu je to posebno velik problem jer je očekivani životni vijek značajno porastao u proteklih nekoliko desetljeća, što znači da u zemlji živi sve više starijih ljudi, čiju egzistenciju omogućava sve manji broj radnika. Japan trenutno ima drugi najveći udio ljudi starijih od 65 godina na svijetu, oko 28%. Najgora po toj metrici je, prema podacima Svjetske banke, sićušna Kneževina Monaco.
"Ovo ne može čekati, nema odgađanja"
"Japan je na rubu i pitanje je hoće li moći nastaviti funkcionirati kao društvo", rekao je Kishida obraćajući se zakonodavcima. "Fokusiranje na politike usmjerene na djecu i odgoj djece je pitanje koje ne može čekati, ne možemo ga odgađati", dodao je.
Rekao je kako planira udvostručiti ulaganja vlade u programe usmjerene na djecu. Premijer je najavio i da će vlada u travnju osnovati agenciju koja će se fokusirati upravo na problem demografije.
No, kako podsjeća BBC, japanske vlade su i ranije pokušale pokrenuti slične politike, ali bez uspjeha. 2020. godine znanstvenici su predvidjeli da će populacija Japana do kraja stoljeća s vrhunca od 128 milijuna, koliko je imao 2017. godine, pasti na manje od 53 milijuna. Prema službenim podacima, Japan trenutno ima nešto manje od 125 milijuna ljudi.
Zašto pada populacija Japana?
Japan je, unatoč blagim popuštanjima, nastavio provoditi politike stroge kontrole imigracije. No dio stručnjaka sad kaže da bi ta pravila trebalo olabaviti kako bi se zemlja suočila s problemom starenja društva.
Broj novorođene djece je u padu zbog niza faktora - od rastućih troškova života, preko sve većeg broja zaposlenih žena, do sve boljeg pristupa kontracepciji. Sve su to čimbenici koji pridonose odluci žena da imaju manje djece. Podsjetimo, prošlog tjedna je Kina potvrdila da je njezina populacija pala prvi put u 60 godina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati