Što je amniocenteza i kada ju je potrebno napraviti?
AMNIOCENTEZA je test koji vam se može ponuditi tijekom trudnoće kako biste provjerili ima li vaša beba genetski ili kromosomski poremećaj. Kako donosi NHS, ovaj invazivni zahvat uključuje vađenje i testiranje malog uzorka stanica iz amnionske tekućine, koja okružuje bebu u maternici.
S obzirom na to da sa sobom nosi određene rizike, ova se pretraga ne nudi svim trudnicama, već samo onima koje imaju veći rizik da nose dijete s određenim oboljenjem. Razlozi mogu biti sljedeći:
- antenatalni test probira koji sugerira da bi beba mogla biti rođena sa stanjem kao što su Downov sindrom, Edwardsov sindrom ili Patauov sindrom
- prethodna trudnoća na koju je utjecalo genetsko oboljenje
- obiteljska povijest genetskih oboljenja kao što su bolest srpastih stanica, beta talasemija, cistična fibroza ili mišićna distrofija.
Amniocenteza se obično radi između 15. i 20. tjedna trudnoće, ali po potrebi je možete napraviti i kasnije. Može se raditi i prije 15. tjedna trudnoće, ali u tom slučaju dolazi do povećanog rizika od komplikacija i obično se izbjegava.
Testiranje se obavlja dugom, tankom iglom koja se uvodi kroz trbušni zid, a provodi se pod kontrolom UZV-a. Sama pretraga obično traje 10-ak minuta, a većina pacijentica opisuje ju kao neugodnu, ali ne bolnu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati