Dominacija na Oscarima: Everything Everywhere All at Once je najbolji film
OVOGODIŠNJA, 95. dodjela Oscara dolazi s jednom velikom promjenom koja će naglavačke preokrenuti način na koji doživljavamo višesatno dijeljenje zlatnih kipića za film - crveni tepih više nije crven, već ima boju šampanjca.
Uz ovaj "tektonski" pomak započelo je još jedno bogataško tapšanje po leđima za sva ona dostignuća kojima je Hollywood "svijet učinio boljim mjestom". Među prvim slavnim osobama koje smo vidjeli u HRT-ovom prijenosu (koji i ovog puta vodi trojac Picula-Lisinski-Korkut) bila je aktivistica i nobelovka Malala Yousafzai koja je u ovom kontekstu svedena na samo još jednog celebrityja o čijem se outfitu kratko raspravljalo.
To je možda i najbolji opis sveg tog tobožnjeg društvenog angažmana koji se ovdje odvija, a kao i svake godine i ove smo morali proći kroz tradicionalno tviteraško zgražanje nad time je li nominirano dovoljno pripadnika manjina ili je Hollywood i dalje nedovoljno inkluzivan da zadovolji sva očekivanja onih koji će u stvarnom svijetu i dalje biti nedovoljno zastupljeni i zaštićeni od diskriminacije.
U voditeljskoj ulozi bio je Jimmy Kimmel kojem je ovo treći oskarovski angažman, a radi se o ziheraškoj, ali i dalje solidnoj odluci Akademije, uzmemo li u obzir progresivne eksperimente kao u slučaju komičara Jerroda Carmichaela koji se odlučio za hrabar pristup vođenju Zlatnih globusa, oslanjajući se gotovo isključivo na propitivanje vlastitih odluka da prihvati posao i licemjerno popovanje, ali ne humor. Kimmel je svoj posao odradio na nivou, a večer je prošla bez šamaranja i prevelikih iznenađenja.
Ukratko, gledali smo apsolutnu dominaciju filma Everything Everywhere All at Once koji je od 11 nominacija pokupio čak sedam nagrada i to u svim bitnim kategorijama (redatelji, glavna glumica, sporedni glumac, sporedna glumica, izvorni scenarij, montaža i najbolji film) dok su Elvis, The Banshees of Ineshirin i Tar bili najveći gubitnici večeri.
Svoj veliki trenutak imao je i Brendan Fraser koji je osvojio Oscara za najbolju ulogu.
Najbitnija kategorija večeri je ujedno i ona od koje se očekivalo najmanje iznenađenja budući da je sve ukazivalo na to da će biti riječ o Everything Everywhere All at Once. I bilo bi nepošteno reći da se radi o nezasluženom Oscaru. Radi se o najoriginalnijem filmu godine i filmu koji se izdvaja na bezbroj načina. Ovo uistinu nije tipični oskarovski materijal.
Neki će reći da bi bilo bolje da je nagrada trebala završiti kod The Banshees of Inisherin ili Tar (koji su gubitnici večeri), ali malo je tko vjerovao da će se to dogoditi. Isto vrijedi i za Avatara i Top Gun: Maverick jer su blockbusteri koji su financijski dovoljno nagrađeni pa im ne trebaju još i Oscari. Triangle of Sadness nije posebno impresivan u eri kad smo već imali i više nego dovoljno satiričnih osuda super-bogatih kao što su The Chef i serija White Lotus, a The Fabelmans je drag, ali nedovoljno jak oskarovski magnet.
Women Talking je malo tko pogledao, a All Quiet on the Western Front već je osvojio Oscara koji su mu svi predviđali tako da nam na kraju zapravo ostaju samo Elvis i Everything Everywhere All at Once. I premda je Elvis zabavan film, nitko nije očekivao da će pobijediti pa iznenađenja nije bilo ni ovog puta, a film večeri je osvojio i sedmi i najbitniji Oscar.
Najbolji film
All Quiet on the Western Front
Avatar: The Way of Water
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick
Triangle of Sadness
Women Talking
Ove godine samo solidna kategorija s vrlo jasnom favoritkinjom.
Cate Blanchett bila bi preočita pobjeda za glumicu koja je već nanizala i više nego dovoljno "uloga koje obilježavaju karijeru".
Ana de Armas jednostavno nije u ozbiljnoj raspravi za Oscara, Michelle Williams također nije bila očekivana pobjednica, a Andrea Riseborough bila bi prehrabra pobjednica nakon što su svi ustali na stražnje noge zbog "kontroverznog" načina na koji je ova izvrsna glumica uopće završila među nominiranima.
Stoga, Michelle Yeoh - očekivano i definitivno zasluženo.
Najbolja glumica
Cate Blanchett – Tár (Lydia Tár)
Ana de Armas – Blonde (Norma Jeane)
Andrea Riseborough – To Leslie (Leslie Rowlands)
Michelle Williams – The Fabelmans (Mitzi Schildkraut-Fabelman)
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once (Evelyn Quan)
Još jedna jaka kategorija od kojih bismo za svakog nominiranog mogli reći da zaslužuje biti favorit.
Butler je fenomenalan u ulozi Kralja Rocka, Farrell je još jednom dokazao svoju glumačku snagu, Brendan Fraser neupitno je najbolji dio prosječnog filma The Whale, Paul Mescal sljedeće je veliko ime Hollywooda čija je odlična uloga u Aftersunu mnogima, nažalost, promakla, a Bill Nighy je veteran kojem je ovo jedna od boljih u karijeri prepunoj odličnih glumačkih izvedbi.
Povratak Brendana Frasera okrunjen je i Oscarom, a nadamo se da će ovo biti dodatno gorivo za novu fazu karijere holivudskog pozitivca koji je nagradu definitivno zaslužio.
Najbolji glumac
Austin Butler – Elvis (Elvis Presley)
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin (Pádraic Súilleabháin)
Brendan Fraser – The Whale (Charlie)
Paul Mescal – Aftersun (Calum Paterson)
Bill Nighy – Living (Mr. Rodney Williams)
Idris Elba i Nicole Kidman uveli su nas u završni dio večeri.
Jedna od zamjerki ove godine je i to da u kategoriji najbolje režije nije nominirana niti jedna redateljica iako je bilo kandidatkinja. No, teško je istaknuti jednu zaista veliku nepravdu osim eventualno Gine Prince-Bythewood za hvaljeni "The Woman King".
Favoriti su ponovno bila dva Daniela za Everything Everywhere All at Once dok su neki isticali i talentiranog Todda Fielda. Pogađate, iznenađenja nije bilo. Ovo je večer filma Everything Everywhere All at Once.
Najbolja režija
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Daniel Kwan and Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Steven Spielberg – The Fabelmans
Todd Field – Tár
Ruben Östlund – Triangle of Sadness
Janelle Monáe i Kate Hudson uvele su nas u zvučni dio večeri, a prva na redu je kategorija za najbolji zvuk. Iako je riječ o specifičnoj kategoriji, u danima koji su prethodili dodjeli, mnogi upoznati s tehničkim aspektima povezanim s kategorijom, isticali su da bi to trebao biti Top Gun: Maverick, a to se na kraju i dogodilo.
Najbolji zvuk
All Quiet on the Western Front – Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel i Stefan Korte
Avatar: The Way of Water – Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers i Michael Hedges
The Batman – Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray i Andy Nelson
Elvis – David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson i Michael Keller
Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor
Odmah su proglasili i najbolju pjesmu, a Oscar je pripao pjesmi "Naatu Naatu" iz bolivudskog hita RRR, a dobitnici su odlučili otpjevati svoje zahvale što je možda i prvi puta da se to dogodilo.
Na binu je nakon toga izašao i John Travolta, ali na svu sreću nije najavio pjevače kojima će izmasakrirati ime već je sa suzama u očima najavio In Memoriam.
Najbolja pjesma
"Applause" (Tell It Like a Woman) – Diane Warren
"Hold My Hand" (Top Gun: Maverick) – Lady Gaga i BloodPop
"Lift Me Up" (Black Panther: Wakanda Forever) – Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Göransson
"Naatu Naatu" (RRR) – M. M. Keeravani, Chandrabose
"This Is a Life" (Everything Everywhere All at Once) – Ryan Lott, David Byrne i Mitski
Posljednja manje atraktivna, ali ništa manje bitna kategorija je ona za montažu, a prije nego smo ušli u onaj glavni dio večeri, Sigourney Weaver i Zoe Saldana ponovno nas nisu iznenadile jer su četvrti Oscar dodijelili filmu Everything Everywhere All at Once.
Najbolja montaža
The Banshees of Inisherin – Mikkel E. G. Nielsen
Elvis – Matt Villa i Jonathan Redmond
Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers
Tár – Monika Willi
Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton
Nakon još malo kokainskog medvjeda i kratke posvete prerano preminulom Chadwicku Bosemanu, Rihanna je izvela pjesmu "Lift Me Up" iz filma Black Panther: Wakanda Forever nakon čega su uslijedile scenarističke kategorije.
Vrlo jaka kategorija izvornog scenarija nije bila prepuna očitih pobjednika, ali nitko nije bio posebno iznenađen kada su nagradu osvojili pobjednici večeri Daniel Kwan i Daniel Scheinert. U svakom slučaju, ovaj ključni Oscar završio je u pravim rukama.
Najbolji izvorni scenarij
The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh
Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan and Daniel Scheinert
The Fabelmans – Steven Spielberg and Tony Kushner
Tár – Todd Field
Triangle of Sadness – Ruben Östlund
Kategorija scenarija prema predlošku bila je još neizvjesnija iako su mnogi navijali za Top Gun: Maverick. No, Top Gun nije imao sreće i nagrada je završila u rukama Sare Polley koja je zahvalila Akademiji što ih nisu prestrašile riječi "žene" i "govore" iz naslova njezina filma. Mnogi će se ipak složiti da je ovo bila itekako zaslužena nagrada za talentiranu redateljicu koja je odradila odličan posao u adaptaciji knjige koja se bavi slučajevima seksualnog zlostavljanja u zatvorenoj menonitskoj zajednici.
Najbolji scenarij prema predlošku
All Quiet on the Western Front – Edward Berger, Lesley Paterson i Ian Stokell prema romanu Ericha Marije Remarquea
Glass Onion: A Knives Out Mystery – Rian Johnson prema likovima koje je stvorio Johnson u film Knives Out
Living – Kazuo Ishiguro prema scenariju filma Ikiru u režiji Akire Kurosawe, Shinobua Hashimota i Hidea Ogunija
Top Gun: Maverick – Ehren Kruger, Eric Warren Singer i Christopher McQuarrie; priča Petera Craiga i Justina Marksa; prema filmu Top Gun koji su napisali Jim Cash i Jack Epps Jr.
Women Talking – Sarah Polley prema romanu Miriam Toews
Promukla Elizabeth Banks i kokainski medvjed najavili su sljedeću kategoriju u kojoj postoji očiti favorit i neće vam trebati drugi pokušaj da pogodite o kome je riječ.
Najbolji vizualni efekti
All Quiet on the Western Front – Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank i Kamil Jafar
Avatar: The Way of Water – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett
The Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands i Dominic Tuohy
Black Panther: Wakanda Forever – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White i Dan Sudick
Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson i Scott R. Fisher
Lady Gaga odlična je glumica i pjevačica, ali njezini govori na Oscarima uvijek djeluju grozno izvještačeno i neiskreno. Ovog puta izvela je "Hold My Hand" koji je predstavila u svom "nepoznata indie pjevačica" izdanju rekavši da je ovo izuzetno intimna i osobna pjesma posvećena Tonyju Scottu, a to je odlučila i naglasiti svojom over the top izvedbom kojom će vjerojatno oduševiti ljude koje je lako oduševiti.
Velik uspjeh za ovu mladu nepoznatu nenašminkanu djevojku u običnoj crnoj majici (morala je iskočiti iz svoje raskošne haljine s crvenog tepiha i maskirati se u indie) s pjesmom iz malog indie filma TOP GUN: MAVERICK.
Andie McDowell i Hugh Grant najavili su sljedeću kategoriju, a Grant je imao najbolju najavu večeri sa šalom da izgleda kao skrotum. Nakon toga, All Quiet on the Westerm Front osvojio je još dva Oscara, za scenografiju i filmsku glazbu.
Najbolji produkcijski dizajn/scenografija
All Quiet on the Western Front – Christian M. Goldbeck/Ernestine Hipper
Avatar: The Way of Water – Dylan Cole i Ben Procter/Vanessa Cole
Babylon – Florencia Martin/Anthony Carlino
Elvis – Catherine Martin i Karen Murphy/Bev Dunn
The Fabelmans – Rick Carter/Karen O'Hara
Najbolja filmska glazba
All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann
Babylon – Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin – Carter Burwell
Everything Everywhere All at Once – Son Lux
The Fabelmans – John Williams
Ne želim umanjivati važnost ove dvije kategorije, ali ono o čemu će se pričati je to da ih je najavio trenutni miljenik interneta - Pedro Pascal. Bila je s njim i Elizabeth Olsen, ali... Pedro.
Kratki dokumentarac o slonovima dobio je nagradu i... to je lijepo.
Najbolji kratkometražni dokumentarni film
The Elephant Whisperers – Kartiki Gonsalves i Guneet Monga
Haulout – Evgenia Arbugaeva i Maxim Arbugaev
How Do You Measure a Year? – Jay Rosenblatt
The Martha Mitchell Effect – Anne Alvergue i Beth Levison
Stranger at the Gate – Joshua Seftel i Conall Jones
Nakon BAFTA-e, The Boy, the Mole, the Fox and the Horse dobio je i Oscara za najbolji kratki animirani film.
Najbolji animirani kratkometražni
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Charlie Mackesy i Matthew Freud
The Flying Sailor – Wendy Tilby i Amanda Forbis
Ice Merchants – João Gonzalez i Bruno Caetano
My Year of Dicks – Sara Gunnarsdóttir i Pamela Ribon
An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It – Lachlan Pendragon
"Naatu Naatu" iz fenomenalnog indijskog hita RRR sljedeća je izvedena nominirana pjesma, a ovo je definitivno najbolji glazbeni trenutak večeri jer holivudsku samovažnost zamijenila je bolivudska raskoš.
Antonio Banderas i Salma Hayek najavili su iduću kategoriju, a All Quiet on the Western Front tu je očekivano pobijedio iako bi neki rekli da je Oscar trebao otputovati ili u Belgiju ili u Argentinu. No, ovo je još jedna očekivana nagrada.
Najbolji međunarodni film
All Quiet on the Western Front (Njemačka) – Edward Berger
Argentina, 1985 (Argentina) – Santiago Mitre
Close (Belgija) – Lukas Dhont
EO (Poljska) – Jerzy Skolimowski
The Quiet Girl (Irska) – Colm Bairéad
Kimmel je u ovom trenutku na binu izveo magarca Jenny, jednu od "zvijezda" filma The Banshees of Inisherin, a Julia Louis-Dreyfus i Paul Dano najavili su nominirane za najbolju kostimografiju.
Iako možemo reći da se radilo o ravnopravnoj utrci (budući da je malo koga osim nominiranih briga za ovu kategoriju), ali mnogi su ostali (umjereno) iznenađeni kada je Ruth Carter ponovno dobila Oscara za Black Panther. No, nazovimo ovu nagradu utješnom za film koji nije i vjerojatno neće pokupiti niti jedan bitniji kipić.
Najbolja kostimografija
Babylon – Mary Zophres
Black Panther: Wakanda Forever – Ruth Carter
Elvis – Catherine Martin
Everything Everywhere All at Once – Shirley Kurata
Mrs. Harris Goes to Paris – Jenny Beavan
Večer se nastavila izvedbom "This Is a Life" koja je bila podjednako bizarna kao i film u kojem se pojavila (Everything Everywhere All at Once), a legendarni David Byrne začinio je sve svojim hot dog prstima.
U ovoj kategoriji također nije bilo previše iznenađenja jer The Whale je u tom pogledu najizgledniji pobjednik od samog početka. Doduše, dalo bi se pričati i o Batmanu koji nam je dao neprepoznatljivog Colina Farrella, ali ovo je svakako zaslužen Oscar.
Najbolja šminka i frizura
All Quiet on the Western Front – Heike Merker i Linda Eisenhamerová
The Batman – Naomi Donne, Mike Marino i Mike Fontaine
Black Panther: Wakanda Forever – Camille Friend i Joel Harlow
Elvis – Mark Coulier, Jason Baird i Aldo Signoretti
The Whale – Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley
Iako je teško pričati o favoritima u ovoj kategoriji, zanimljivo je istaknuti da je jedan od nominiranih, izvrsni Roger Deakins, istaknuo da je nepravda da najbolje snimljen film prošle godine nije nominiran. Deakins je rekao da je to The Batman kojeg je Akademija nepravedno zapostavila jer uporno podcjenjuju filmove o super junacima.
Oscara je dobio All Quiet on the Western Front britanskog snimatelja Jamesa Frienda, a radi se o zasluženom Oscaru jer neovisno o tome sviđao vam se film ili ne, radi se o kompleksnom zadatku i briljantno snimljenom filmu.
Najbolja filmska fotografija
All Quiet on the Western Front – James Friend
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths – Darius Khondji
Elvis – Mandy Walker
Empire of Light – Roger Deakins
Tár – Florian Hoffmeister
Večer se nastavila prvom nominiranom pjesmom, "Applause" iza koje stoji mnogo puta nominirana Diane Warren, a ako imate želudac za oskarovsku patetiku, ovo je bila prava poslastica za vas.
Kimmel je publiku podsjetio da se tijekom dodjele ove nagrade prošle godine dogodio incident između Chrisa Rocka i Willa Smitha što je u drugi plan bacilo izvrsni dobitnički film Ahmira Questlovea Thompsona o "crnom Woodstocku".
U kategoriji najboljeg dokumentarca, nagradu je dobio Navalny, film Daniela Rohera o ruskom oporbenjaku Alekseju Navalniju i pokušaju trovanja od strane Vladimira Putina.
Najbolji dugometražni dokumentarac
All That Breathes – Shaunak Sen, Aman Mann i Teddy Leifer
All the Beauty and the Bloodshed – Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin, i Yoni Golijov
Fire of Love – Sara Dosa, Shane Boris i Ina Fichman
A House Made of Splinters – Simon Lereng Wilmont i Monica Hellström
Navalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris
Riz Ahmed odmah je dodijelio i nagradu za najbolji kratkometražni film, a radi se o An Irish Goodbye.
Najbolji kratkometražni film
An Irish Goodbye – Tom Berkely i Ross White
Ivalu – Anders Walter i Rebecca Pruzan
Le pupille – Alice Rohrwacher i Alfonso Cuarón
Night Ride – Eirik Tveiten i Gaute Lid Larssen
The Red Suitcase – Cyrus Neshvad
U kategoriji najbolje sporedne glumice imamo favoritkinju Angelu Bassett koja je nesumnjivo kvalitetna glumica, ali uloga u Black Pantheru jednostavno nije ono o čemu bi se ikada ozbiljno raspravljalo, a isto vrijedi i za Jamie Lee Curtis. U oba slučaja radi se o zanemarivim ulogama koje u njihovim karijerama nitko neće isticati kao najbolje.
U nekoj idealnoj situaciji raspravljali bismo o izvrsnoj Kerry Condon kao jedinoj prihvatljivoj opciji za ovu nagradu jer uistinu se radi o maestralnoj izvedbi u jednom od najboljih filmova prošle godine.
No, Oscar je na kraju osvojila veteranka Jamie Lee Curtis čija je pobjeda najavila da će večer definitivno pripasti favoritu Everything Everywhere All at Once.
Najbolja sporedna glumica
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever (kraljica Ramonda)
Hong Chau – The Whale (Liz)
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin (Siobhán Súilleabháin)
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once (Deirdre Beaubeirdre)
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once (Joy Wang / Jobu Tupaki)
Druga velika kategorija ove godine, ona najboljeg sporednog glumca, prepuna je fenomenalnih ostvarenja, a favorita je više iako su mnogi vjerovali da će završiti u rukama velikog povratnika Ke Huy Quana koji je odradio vrhunski posao kao Waymond Wang u odličnom, hvaljenom i nagrađivanom Everything Everywhere All at Once. No, tu su još i Gleeson i Barry Keoghan iz The Banshees of Inisherin.
S druge strane, mnogi su navijali i za Briana Tyree Henryja, a neki iz čisto emotivnih razloga, željeli su da to bude i 88-godišnji veteran Judd Hirsch.
Favorit Ke Huy Quan na kraju je dobio Oscara i radi se o potpuno zasluženoj nagradi. Osim činjenice da je ovo ispravak velike nepravde Quanu koji je karijeru započeo kao izvanredni dječji glumac u velikim hit projektima (Indiana Jones, Goonies) i nakon toga bio jedva prisutan. Njegov dirljivi govor definitivno zaslužuje viralni status koji će vjerojatno ostvariti, a nadamo se da će se ova nagrada odraziti na daljnji uspjeh.
Najbolji sporedni glumac
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin (Colm Doherty)
Brian Tyree Henry – Causeway (James Aucoin)
Judd Hirsch – The Fabelmans (Boris Schildkraut)
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin (Dominic Kearney)
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (Waymond Wang)
Prva nagrada večeri odmah je završila na očekivanoj adresi, u rukama Guillerma del Tora za briljantni Pinocchio koji je bez ikakve sumnje najbolji animiranim film prošle godine. Iako su tu i više nego dobri Puss in Boots i Turning Red, del Toro je definitivno odradio najbolji posao i pokazao Disneyju (koji je također pokušao oživjeti svoj klasik) kako se radi remake klasika. Njegova intrigantna osuda fašizma bila je i jedan od favorita.
Najbolji animirani dugometražni film
Guillermo del Toro's Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
The Sea Beast
Turning Red
Nakon što smo istrpjeli osmijehe od botoksa, komplimente, isprazna pitanja i ostala prekenjavanja na tepihu boje šampanjca, došlo je vrijeme da započne i onaj glavni dio.
Kimmel je odmah od starta započeo serijom klasičnih "spuštanja" okupljenih, a krenuo je od Setha Rogena kojeg je u šali optužio da je na gljivama. U uvodnom monologu bilo je pogodaka i promašaja, ali radilo se o više-manje solidnom uvodu provjerenog voditelja koji nikada neće prijeći granicu i ući na teren na koji bi bez razmišljanja ušao komičar kao Ricky Gervais.
Komičar se osvrnuo i na prošlogodišnji incident rekavši da ove godine imaju osiguranje koje će u slučaju napada na komičare - dobiti Oscara.
IAKO se šuškalo da neće doći na dodjelu, Lady Gaga se ipak pojavila na "crvenom" tepihu.
NA OSCARIMA se pojavila i aktivistkinja Malala Yousafzai.
FAVORITKINJA u kategoriji za najbolju glumicu, Michelle Yeoh, pozirala je na "crvenom" tepihu. "Sve naše majke često padnu u drugi plan i ovaj je film bio prilika da pokažemo da su superjunakinje", rekla je ona.
OVO su neka od najzanimljivijih modnih izdanja s ovogodišnjeg "crvenog" tepiha.
NA DODJELI se među prvima pojavila i glumica Ana de Armas koja je nominirana u kategoriji za najbolju glavnu glumicu u filmu Blonde, o životu Marilyn Monroe. Zanimljivo je da je film Blonde osvojio Zlatne maline za najgori film i najgori scenarij, no Ana je ipak dobila nominaciju za najbolju glumicu.
NAJVIŠE nominacija ove godine dobio je film Everything Everywhere All at Once, čak 11. Među tih 11 su i kategorije za najbolji film, najboljeg redatelja i glavnu glumicu te kategorija za najbolju sporednu glumicu i sporednog glumca.
JEDAN od ovogodišnjih favorita, glumac Austin Butler, privukao je poglede čim se pojavio u klasičnom smokingu. Austin je nominiran za najboljeg glavnog glumca za ulogu u filmu Elvis.
NAKON prošlogodišnjeg šamara koji je pao na pozornici, organizatori su se potrudili da ove godine ne dođe do sličnih incidenata. Na dodjeli je posebno osiguranje, odnosno "krizni tim".
"Kad govorimo o nemilim događajima na prošloj dodjeli, nismo dobro reagirali i zato smo se ove godine dobro pripremili", rekla je predsjednica Američke filmske akademije Janet Yang.
JEDNA stvar se nije mijenjala od 33. dodjele Oscara - boja tepiha. Sve do ove godine.
Zvijezde je ove godine dočekao tepih boje šampanjca. "Mislim da odluka da umjesto crvenog tepiha stavimo tepih boje šampanjca pokazuje koliko smo uvjereni da neće biti prolivene krvi", našalio se voditelj Kimmel.
>> Opširnije
NA "CRVENI" tepih je među prvima stigla i Jamie Lee Curtis, jedna od favoritkinja za osvajanje Oscara u kategoriji za najbolju sporedne glumicu.
NAKON što je dala veliki intervju za Vogue u kojemu je priznala da je bila na rehabilitaciji, manekenka i glumica Cara Delevingne stigla je na Oscare u raskošnoj crvenoj haljini.
NA DODJELU Oscara ponijeli su perece.
>> Opširnije
GLUMICA je morala odustati od uloge prezenterica na dodjeli Oscara.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati