Trebalo je godinu dana da se uhiti Dekanića. Nobilo: To je čista politička odluka
NA PODRUČJU Vukovarsko-srijemske županije u 6 sati ujutro počela je policijska akcija u kojoj su uhićeni HDZ-ov župan Damir Dekanić, troje policajaca i još dvije osumnjičene osobe. Uhićenja su, neslužbeno, povezana s prometnom nesrećom u kojoj je sudjelovao uoči Uskrsa prošle godine kod Cerne, između Vinkovaca i Županje.
Od tada je prošlo gotovo godinu dana, a u međuvremenu se u istragu nesreće uključio i USKOK koji, unatoč brojnim upitima, o tijeku istrage nije izvještavao ni javnost ni medije. Danas je pak poslao priopćenje u kojem navodi da su uhićenja "rezultat kriminalističkog istraživanja koje se provodi u suradnji s PNUSKOK-om".
Nobilo: Sve je trebalo biti jasno u roku od par dana
Odvjetnik i praktičar Kaznenog zakona Anto Nobilo za Index je komentirao gotovo godinu dana duge pripreme za uhićenje župana.
"Ne može se to opravdati potrebama istrage, ni kriminalističke ni državno-odvjetničke. Ovdje su svi elementi trebali odavno biti poznati. Ako ne možemo objasniti elementima istrage, onda to možemo objasniti samo nepostojanjem političke volje, odnosno, čekanjem na odluku da ga ipak goni", rekao je Nobilo.
Teško je reći tko je odlučio da se Dekanića uhiti, kaže.
"Ako je policija dala inicijativu, onda je odluka donesena u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Ako je odluku donio DORH ili policija, netko u vrhu, taj netko se nije bavio samo pravilima struke. Očigledno je čekao neki drugi mig. Za utvrditi ove činjenice uopće ne treba dugo, pogotovo kod prometne nezgode. One se lako riješe unutar par dana", kaže Nobilo.
Mediji su ti koji su vršili konstantni pritisak i tražili da se situacija istraži, smatra odvjetnik.
"Moguće da se osluškivalo i čekalo hoće li sve pasti u zaborav ili ne. Činjenica je da nema potrebe za tako dugim istraživanjem. Razlozi nisu kriminalističke prirode, nego neki drugi. Nemam podatke, ali mogu pretpostaviti da su političke prirode. Lomilo se hoće li se ići u to ili ne", rekao je Nobilo i dodao da su novinari od početka ismijavali županove tvrdnje da je vozio netko drugi.
"Godina dana je čista politička odluka, da se skine zaštita sa župana"
Troje uhićenih policajaca su T.F., šef smjene u prometnoj policiji, policajac M.P., koji je bio na očevidu, te policajka M.E., koja je alkotestirala župana, javio je jutros Telegram. Ako su policajci zataškavali slučaj, na to je trebalo reagirati, kaže Nobilo.
"Ako ništa drugo, na javne natpise su njihovi nadređeni trebali reagirati: izvršiti uvide u dokaze, provjeriti je li postupano po pravilima, razgovarati s policajcima... Sve je to moglo biti gotovo u roku od par tjedana, a ne godinu dana. Godina dana je čista politička odluka, da se skine zaštita sa župana i da se stvari procesuiraju. Nema drugog opravdanja", kaže.
U trenutku nesreće je u policijskoj stanici bio samo sada uhićeni šef smjene, koji je idućeg dana načelniku trebao objasniti što se dogodio. Bez obzira na verziju događaja koju je načelnik čuo, nakon prvih tekstova u medijima on je trebao provjeriti što se zapravo dogodilo, kaže Nobilo.
"Nema opravdanja jer su mediji odmah pisali da je to lažirano. Trebalo je ići odmah u provjeru, a ne čekati godinu dana", rekao je Nobilo.
Svjedoci: Molio nas je da ne zovemo policiju
Podsjetimo, nesreća se dogodila sredinom travnja prošle godine i, iako je u početku tvrdio da nije on upravljao vozilom, svjedoci koji tvrde da je te večeri njih skoro udario autom, ali i oni koji su se našli na mjestu nesreće, kažu da je upravo Dekanić bio za volanom. Rekli su i da je iz auta isteturao vidno pijan, a policija je kasnije izvijestila da je u krvi imao 1.44 promila alkohola.
>> Kako se jedna pijana vožnja pretvorila u najveći misterij hrvatskog pravosuđa
Svjedoci nesreće tada su RTL-ovoj Potrazi ispričali da ih je Dekanić po izlasku iz automobila molio da ne zovu policiju i govorio da ima djecu i da se boji za njihovu budućnost te da će nadoknaditi štetu svima. Policija je pozvana tek 11 minuta nakon nesreće.
Tek se naknadno na mjestu nesreće našao Dekanićev rođak Krešimir Bičanić, koji je tvrdio suprotno od svjedoka, odnosno da je on vozio auto. U policijskom izvještaju također stoji da je u trenutku nesreće za volanom bio Bičanić.
Prema tvrdnjama svjedoka, vlasnica oštećenog automobila nazvala je nakon nesreće broj koji joj je izdiktirao Dekanić, a potvrdila je i da je Bičanić tek naknadno došao na mjesto nesreće. Kasnije je rekla da je spremna sve posvjedočiti USKOK-u, ali ne i policiji jer njima ne vjeruje.
"Lako se može dokazati tko je vozio auto"
Nikola Kajkić, bivši policijski inspektor i trenutno vukovarsko-srijemski županijski vijećnik, komentirao je tada za RTL nemogućnost policije da utvrdi tko je upravljao autom. Rekao je da mu je "neugodno što se policijski službenici tako ponašaju". Objasnio je tada kako se vrlo lako može ustanoviti tko je zapravo vozio auto.
>> Slučaj za Sherlocka Holmesa. Tko je vozio auto iz kojeg je isteturao pijani HDZ-ovac
"Dva dana nakon nesreće pojavila se sumnja da autom nije upravljao Krešimir Bičanić. Policija je u tom trenutku trebala izuzeti vozilo i krim tehničar je trebao uzeti tragove s mjesta suvozača i vozača i poslati ih na vještačenje u klinički centar MUP-a. U roku od 24 sata dobili bismo potvrdu je li Krešimir Bičanić u tom trenutku bio u autu", ustvrdio je Kajkić.
Rekao je još i da je policija mogla usporediti kretanje Dekanićevog auta i mobitela Bičanića. Također, svjedoci koji su se našli na mjestu prometne nesreće rekli su da se zračni jastuk otvorio samo na mjestu vozača, a Kajkić tvrdi da bi se, da je bila i osoba na suvozačevom mjestu, morala aktivirati oba zračna jastuka.
No, umjesto da završi na vještačenju, slupana Škoda plaćena novcem poreznih obveznika završila je na servisu.
"Sad se u servisu svašta može prikriti", rekao je tada Kajkić.
Provodio se i tajni unutarnji nadzor policije
Iako su iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske tvrdili da prometna nesreća nije imala ni jednog svjedoka, nekoliko je njih prikazano u RTL-ovoj Potrazi, a svaki od njih opisao je novinarki točne detalje nesreće. Iz MUP-a su tada Indexu odgovorili da su dali sve podatke kojima su u tom trenutku raspolagali.
"Sukladno informacijama kojima raspolaže Ravnateljstvo policije, Policijska uprava vukovarsko-srijemska je, vezano uz prometnu nesreću s materijalnom štetom koja se dogodila u noći 17. travnja, izvijestila javnost u okvirima saznanja kojima su tada raspolagali.
Policijska uprava je izvijestila da je temeljem prikupljenih obavijesti na mjestu događaja te provedenim očevidom utvrdila da je vozač 37-godišnjak, dok je 52-godišnjak, prema trenutno prikupljenim informacijama, bio suvozač.
>> Očevici kažu da je pijani HDZ-ovac izazvao nesreću. Policija ide u izvanredni nadzor
Vukovarsko-srijemska policija je također sva svoja izvješća o poduzetom i utvrđenom dostavila Općinskom državnom odvjetništvu u Vinkovcima te su zajedno nastavili provoditi izvide koji još uvijek traju", stajalo je u njihovom odgovoru.
U međuvremenu su rekli i da je proveden unutarnji nadzor policije, ali od MUP-a tada nismo dobili odgovor o njegovim rezultatima. Kazali su da je sastavljeno izvješće dostavljeno državnom odvjetništvu, da je ono dio izvida koji su tajni te da je slučaj na USKOK-u.
"Obavještavamo vas da je izvješće stručnog tima koji je proveo izvanredni nadzor dostavljeno Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, koji provodi izvide u navedenom predmetu, slijedom čega je izvješće postalo njegov dio. S obzirom na to da je, sukladno članku 206. Zakona o kaznenom postupku, postupanje tijekom izvida tajno, u ovom trenutku nismo u mogućnosti dostaviti Vam tražene informacije", poručili su tada iz MUP-a.
Slučaj prešao na USKOK, no od njih nije bilo odgovora
Iz USKOK-a, koji je preuzeo ovaj slučaj, prije uhićenja nismo dobili odgovor na upite. Zanimalo nas je u kojem je procesu istraga. Javili smo se i DORH-u, no on nas je uputio na USKOK.
"Državno odvjetništvo Republike Hrvatske Vas upućuje da se sa svojim upitom obratite nadležnom državnom odvjetništvu - Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK)", stajalo u kratkom odgovoru DORH-a.
Bičanić i Dekanić godinama jedan uz drugoga
Krešimir Bičanić je, dok je njegov rođak Damir Dekanić bio načelnik Općine Andrijaševci, radio kao komunalni redar. Krajem 2015. godine počinio je teško kazneno djelo nakon kojeg je uhićen i osuđen za kazneno djelo protiv života i tijela. Bičanić se te večeri pijan sukobio s Ivanom Luketićem, nakon čega ga je ubo lovačkim nožem.
>> HDZ-ov župan tvrdi da ga je pijanog vozio rođak, osuđen jer je prijatelja izbo nožem
Luketić je završio u Općoj županijskoj bolnici u Vinkovcima, gdje je na odjelu Opće kirurgije i traumatologije hitno operiran, a Bičaniću je određen istražni zatvor. U rješenju Županijskog suda u Vukovaru stajalo je i kako Bičanić može biti pušten da se brani sa slobode uz plaćanje jamčevine od 100.000 kuna.
Telegram je tada otkrio da je u rješenju također pisalo da Bičanić nema imovine te da je kao komunalni redar radio za plaću od 3500 kuna. Ipak, jedan od stanovnika Andrijaševaca, Vladimir Čop, uplatio mu je jamčevinu da se može braniti sa slobode.
Tada je jedan od Telegramovih sugovornika ispričao portalu da se Dekanić silno potrudio da svog rođaka Bičanića izvuče iz zatvora.
"Bio je HDZ-ov načelnik općine, radio je na rukovodećem mjestu u državnim Hrvatskim šumama i imao je dobru poziciju u stranci. Epizodu s rođakom valjalo je umanjiti što je moguće više, kako ne bi škodio Dekanićevim političkim ambicijama", kazao je tada.
Na posljednjem, petom ročištu Bičaniću, županijski državni odvjetnik u Vukovaru izmijenio je optužnicu pa se po novome Bičanića više nije sumnjičilo za kazneno djelo protiv života i tijela odnosno pokušaja ubojstva, već za djelo nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Bičanića su tada osudili na godinu dana zatvora, ali je ta kazna zamijenjena radom za opće dobro, i to tako da se jedan dan zatvora zamjenjuje za dva sata rada. Tako je Bičanić za opće dobro morao raditi 730 sati.
Dekanić je prije četiri godine pijan udario auto u kojem su bile časne sestre
Godine 2019., dok je bio voditelj Uprave vinkovačke podružnice Hrvatskih šuma, ali i član predsjedništva i županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije te načelnik Općine Andrijaševci, Dekanić je, također pijan i također u službenom autu, sudjelovao u prometnoj nesreći u Rokovcima.
>> HDZ-ov župan koji se pijan službenim autom zabio u časne sestre opet doživio prometnu
Vukovarska policija tada je potvrdila da je Dekanić pod utjecajem alkohola od nešto više od jednog promila udario u zadnji dio Renaulta koji je u tom trenutku nepropisno skretao preko pune linije na kolni prilaz. U Renaultu su se nalazile četiri časne sestre iz Đakova. Jedna od njih bila je lakše ozlijeđena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati