Vrhunac bitke za Bahmut: "Šef Wagnera se kocka svime što ima"
JEVGENIJ PRIGOŽIN, ratoborni šef ruske privatne Wagnerove vojske, uživa u svojoj ulozi antiestablišmenta, ali sve je više znakova da ga je moskovski establišment sada pritisnuo i da teško dolazi do daha. Prigožin se kladio na to da će njegovi plaćenici podići rusku zastavu u istočnoukrajinskom gradu Bahmutu. Doduše, uz znatnu cijenu za redove svojih snaga i vjerojatno za vlastito bogatstvo, piše CNN.
Potrošio je mnogo na regrutiranje čak 40.000 zarobljenika koje je bacio u borbu, ali nakon višemjesečne mučne bitke i nevjerojatnih gubitaka, danas teško popunjava Wagnerove redove, cijelo vrijeme optužujući rusko ministarstvo obrane da pokušava ugušiti njegove snage. Mnogi analitičari smatraju da su njegove sumnje utemeljene - da ruski vojni establišment koristi bahmutski "mlinac za meso" kako bi ga reducirao ili ga potpuno eliminirao kao političku snagu.
Tijekom vikenda je Prigožin priznao da je bitka u Bahmutu bila "vrlo teška i da se neprijatelj bori za svaki metar". U drugoj videoporuci Prigožin je rekao: "Potrebna nam je vojska da zaštiti prilaze (Bahmutu). Ako to uspiju, sve će biti u redu. Ako ne, onda će Wagner zajedno s Ukrajincima biti okružen unutar Bahmuta."
Institut: Šojgu namjerno želi oslabiti Prigožina
Baš kad je Prigožin najviše trebao potporu regularnih ruskih snaga i pouzdan dotok streljiva, čini se da ni jedno ni drugo nije bilo dostupno.
Wagner je ostvario postupne uspjehe oko Bahmuta i sada drži istočni dio grada. Ali čini se da ne može generirati dovoljno snaga da protjera ukrajinske snage iz ostatka Bahmuta. A njegovi borci razrijeđeni su dok pokušavaju napredovati prema sjeverozapadu i jugozapadu oko grada.
Institut za proučavanje rata (ISW) sa sjedištem u Washingtonu procjenjuje da ministar obrane Sergej Šojgu "vjerojatno koristi priliku da namjerno potroši i elitne i zatvoreničke Wagnerove snage u Bahmutu u nastojanju da oslabi Prigožina i poremeti njegove ambicije za većim utjecajem u Kremlju".
Tjednima su se Prigožin i njegovi zapovjednici žalili na neadekvatne zalihe streljiva baš dok su pokušavali okružiti i zauzeti Bahmut. "Rusko ministarstvo obrane je sve više ograničavalo Prigožinovu sposobnost da regrutira osuđenike i osigura streljivo, prisiljavajući Prigožina da javno prizna svoju ovisnost o ministarstvu", navodi ISW.
Okrivljavanje Prigožina također pomaže ministarstvu obrane da odvrati pažnju od vlastitih neuspjeha, posebno oko Vuhledara na jugu, gdje su regularne vojne snage imale velike gubitke. Prošle godine su imidž i veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom omogućili Prigožinu da otključa ruske zatvore i promovira Wagner kao vitalni dio ruskog ratnog stroja.
Oštre kritike
Istodobno je pojačao oštre kritike prema Šojguu i generalima zbog nesposobnosti i korupcije. Napao je provođenje jesenske mobilizacije. Nekoliko dana nakon što su ukrajinske snage u rujnu prošle godine ponizile rusku vojsku u Harkivu, Prigožin se pojavio u ruskom zatvoru kako bi snimio video regrutacije.
S vremena na vrijeme, Prigožinove kritike bile su još oštrije - rugao se Šojguovom zetu što je boravio u Dubaiju tijekom Nove godine. Bilo je i znakova da je sklopio savezništvo s ruskim ultranacionalistima koji su podjednako kritizirali vođenje ratne kampanje.
No, kao ministar obrane već više od desetljeća, Šojgu je lukav u zakulisnim igrama. Osmislio je promjene u visokom zapovjedništvu koje su lišile Prigožina njegovih saveznika i unaprijedile generale koje je Prigožin kritizirao. Mnogi su analitičari smatrali da Šojgu stoji iza iznenadnog otkrića u veljači da Wagner prekida novačenje u zatvoru. Sada šef Wagnera izgleda izolirano.
Bio je prisiljen gurnuti svoje najbolje borce u bitku za Bahmut, što je navelo ISW na pretpostavku da je ministarstvo obrane koristilo Wagner "kako bi podnio najveći teret iscrpljujućeg urbanog rata visokog intenziteta u Bahmutu i kako bi očuvalo ruske redovne snage".
Napadi na establišment
Postoji sve veća gorčina u Prigožinovim objavama na društvenim mrežama. U ponedjeljak su ga pitali o ruskom zapovjedniku s kojim je bio u Bahmutu. Opisao ga je kao "normalnog, snažnog ruskog muškarca".
"Takvi ljudi trebaju upravljati ruskom vojskom - jednostavni, razumljivi, korektni, pošteni", dodao je Prigožin. Umjesto toga, "neprofesionalni nitkovi i spletkaroši slomili su te skromne momke i počeli ih ponižavati". Bio je to još jedan napad usmjeren na establišment. Ali čini se da moskovska elita osjeća da je Prigožin ranjen.
U ponedjeljak je komentator Aleksej Muhin, član trusta mozgova Valdai Club povezanog s Kremljem, u objavi na Telegramu optužio Prigožina da ima političke ambicije, da čak gleda prema predsjedničkoj poziciji. To bi u Putinovoj Rusiji bilo krivovjerje.
Muhin je također ustvrdio da je Prigožin bio nesposoban zapovjednik koji je pokušavao zakamuflirati svoje nedostatke okrivljavajući vojsku, te dodao: "On je izložio vagnerove borce velikom riziku od opkoljavanja u očekivanom protunapadu." Prigožin je uzvratio: "Budući da nemam političkih ambicija, molim vas, dajte nam streljivo."
Prigožin je također možda iznenađen ukrajinskom odlučnošću da se bori za Bahmut. Jedan je Wagnerov borac rekao ovaj tjedan: "Oni se bore za svaku kuću, ne žele otići, stalno šalju nove rezerve i bore se žestoko."
Prigožin je sve što ima stavio na kocku u Bahmutu
Čini se da je ukrajinska vojska odlučila ostati u bitci za Bahmut, a to samo povećava probleme za Prigožina. Jedan ukrajinski vojnik rekao je u televizijskom intervjuu u utorak: "Sve dok postoji stabilan front, dok postoji stabilna opskrba, dok postoji stabilna evakuacija ranjenika, očito je da se grad mora držati."
Ako Wagner bude desetkovan u neuspješnom pokušaju da zauzme Bahmut, Prigožin bi se mogao naći na tankom ledu. Pišući za The Spectator, promatrač Kremlja Mark Galeotti kaže: "Političkim poduzetnicima koji se motaju oko njegovog dvora Putin rado daje određeni stupanj autonomije ako obećavaju rezultate, ali lako će ih odbaciti ako ih ne ispune." A Prigožin je sve što ima stavio na kocku u Bahmutu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati