Demokratski savez Srba poziva radnike srpske nacionalnosti da koriste neradni dan
![Demokratski savez Srba poziva radnike srpske nacionalnosti da koriste neradni dan](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/1f470f38-79f4-4d43-a2c3-2ea2cbf50c05.jpg?width=765&height=421)
IZ DEMOKRATSKOG saveza Srba (DSS) pozvali su pripadnike srpske zajednice da budu slobodni koristiti se svojim pravom na neradni dan na Uskrsni ponedjeljak i da podnesu zahtjev poslodavcu.
"Isto tako, pozivamo poslodavce da o ovome pravu upoznaju svoje radnike i da im omoguće proslavu Uskrsa po julijanskom kalendaru u skladu sa zakonom", poručili su iz DSS-a te naveli da očekuju da Državni inspektorat ažurnije provjerava provođenje zakonske odredbe u praksi kako bi svi poslodavci zakonsku obvezu i poštovali.
Podsjetili su da je pravo pripadnika srpske zajednice na neradni dan na dan Uskrsnog ponedjeljka uvedeno Zakonom o blagdanima, spomendanima i neradnim danima, počevši od 1. siječnja 2020.
"Dio naših sunarodnjaka nije ni upoznat s ovim pravom"
Međutim, mišljenja su da u ostvarivanju tog prava određen broj pripadnika srpske zajednice nailazi na poteškoće i da neki poslodavci, protivno zakonu, odbijaju svojim radnicima osigurati korištenje prava na neradni dan, smatrajući da oni o tome odlučuju po svojoj volji.
"Drugi opet to omogućuju, ali radnicima isti tretiraju kao da su radili, a ne da je u pitanju neradni dan. Dio naših sunarodnjaka nije niti upoznat da imaju ovo pravo ili se ustručavaju koristiti ga pa uzimaju godišnji odmor", naveli su iz DSS-a u priopćenju.
Poručili su i da u ostvarivanju ovoga prava sve što pripadnici srpske zajednice trebaju učiniti je podnijeti zahtjev poslodavcu koji je, sukladno zakonu, dužan zahtjev prihvatiti i tretirati ga kao neradni dan, uz pravo na naknadu plaće.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati