FOTO Rusija vadi stare tenkove iz skladišta. Analitičar: To je potez očajnika
TERETNI vlak natovaren cisternama juri pod proljetnim suncem. Upirući svoj mobitel u kompoziciju, jedna žena govori: "Ovo je već drugi vlak, bio je jedan takav maloprije". Video koji je, izgleda, snimljen krajem ožujka, prikazuje stare sovjetske tenkove negdje u Rusiji. Poznato je da Moskva iznosi stariju vojnu opremu iz skladišta kako bi je koristila u Ukrajini, ali ova je drugačija.
Tenkovi su T-55, model koji je Crvena armija Sovjetskog Saveza prvi put naručila 1948. godine, nedugo nakon završetka Drugog svjetskog rata. Toliko su stari da ih možete pronaći u muzejima, prenosi CNN.
"Ovo je bio prvi borbeni tenk koji je koristio Sovjetski Savez u doba Hladnog rata", rekao je povjesničar John Delaney, viši kustos u Muzeju imperijalnog rata (IWM) u britanskom Duxfordu, te nastavio: "Do tog trenutka postojale su tri vrlo različite vrste tenkova, laki, srednji i teški, koji su imali različite uloge na bojnom polju. Od sredine 50-ih godina nadalje, postojao je taj koncept tenka koji može učiniti pomalo od svega i koji je postao poznat kao glavni borbeni tenk."
Najpopularniji tenk na svijetu
Za Crvenu armiju to su bili T-55 i njegove mnoge varijante, koji je kasnije postao najpopularniji tenk na svijetu, s više od 100.000 proizvedenih primjeraka. Jeftin, pouzdan, jednostavan za korištenje i jednostavan za održavanje, bio je vojni oslonac od Egipta preko Kine do Sudana, gdje je još uvijek u uporabi.
U istočnoj Europi korišteni su za gušenje ustanaka u zemljama nekadašnjeg Varšavskog pakta. Kotrljali su se 1956. ulicama Mađarske, a potom 1968. i Praga, glavnog grada tadašnje Čehoslovačke. Ali u sljedećim desetljećima, kada su angažirani protiv zapadnjačkih tenkova - u nekim arapsko-izraelskim sukobima, a potom i u Zaljevskom ratu - nisu im bili ravni.
"U prvom Zaljevskom ratu 1991. godine, na primjer, američki i britanski tenkovi su uništavali iračke T-55 s udaljenosti od 23 kilometra", rekao je Delaney.
Verzija unutar IWM-ove dvorane Land Warfare (Kopneno ratovanje) izgrađena je 60-ih i pripadala je istočnonjemačkoj vojsci. Muzej ga je ugrabio nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke, a Berlin je favorizirao tenkove po NATO-ovim standardima, poput Leoparda 1, a zatim Leoparda 2 - koje je nedavno poslao u Ukrajinu - i arhivirao zastarjelu sovjetsku opremu.
Kad je Rusija 80-ih godina počela napuštati vlastite T-55, još uvijek ih je bilo više od 28.000, rekao je Delaney, dodajući da su bili stavljeni u naftalin, ali ne i sasvim odbačeni: "Sovjeti nikad ništa nisu bacali. Vjerojatno postoji značajan broj tenkova u skladištima koji čekaju da budu dekonzervirani."
Vade stare tenkove iz skladišta
Čini se da je Rusija voljna učiniti upravo to. Satelitski snimci pokazuju da Rusija vadi desetke tenkova iz skladišta u bazi u Arsenjevu, na ruskom dalekom istoku. Javno dostupne fotografije pokazuju jedan od tenkova T-55 koji se nalaze u bazi.
"Oni su tamo uskladišteni najmanje jedno desetljeće. Trebat će dosta posla da ih vrate u dobro radno stanje", kaže Delaney.
Nakon što se snimka vlaka prepunog tenkova pojavila na društvenim mrežama krajem ožujka, Conflict Intelligence Team (CIT), skupina volontera koji koriste obavještajne podatke otvorenog izvora za istraživanje sukoba u Ukrajini i Siriji, prvi je izvijestio da T- 54/55 iznose iz skladišta u Arsenjevu.
Zapadni dužnosnici rekli su za CNN u travnju da su vidjeli stari tenk kako se pojavljuje blizu prve crte. Rusija nije potvrdila da raspoređuje T-55 na front, a Ministarstvo obrane u Moskvi nije odgovorilo na CNN-ov zahtjev za komentarom. No, posljednjih tjedana prokremaljski blogeri podijelili su fotografije na kojima su prikazani ovi tenkovi, navodno na teritorijima pod ruskom okupacijom u Ukrajini.
Nizozemska obavještajna web stranica otvorenog koda Oryx kaže da ima vizualne dokaze da je Rusija izgubila više od 1900 tenkova od početka invazije, gotovo dvije trećine početnog sastava od oko 3000 tenkova. Osim količine, veliki problem je brzina kojom se ruska oklopna oprema uništava.
"Sve u svemu, Rusija je izgubila mnogo opreme, a teško je proizvesti novu opremu", rekao je Robert Lee, bivši američki marinac i suradnik američkog Instituta za istraživanje vanjske politike, te dodao:
"Vade čipove iz perilica za rublje"
"Rusi proizvode neke nove tenkove - još uvijek proizvode T-90 - ali potrebno im je više opreme nego što mogu proizvesti pa se oslanjaju na sve starije i starije tenkove kako bi kompenzirali manjak." Trevor Taylor, direktor Programa za obranu, industriju i društvo pri Kraljevskom institutu za ujedinjene službe (RUSI), kaže da sankcije Zapada također usporavaju rusku proizvodnju oružja.
"Imamo dokaza da ruska industrija, koja je 90-ih godina dobila pristup zapadnoj tehnologiji, doista pati od ograničenja. Čujemo da vade čipove iz perilica rublja. A kad to radite, onda ste stvarno očito u velikim poteškoćama", rekao je Taylor.
Lee prati rusku invaziju na Ukrajinu od samog početka koristeći tehnologiju otvorenog koda za prikupljanje informacija o borbama. Posjetio je bojišnice u istočnoj Ukrajini. Budući da Rusija prelazi u defenzivu, tenkovske bitke bile su rijetke i vjeruje da će uporaba T-55 biti ograničena.
"Neki od tih sustava vjerojatno će se u početku koristiti u pozadinskom području. Dakle, neće nužno tenkovi ići naprijed, već će djelovati s velike udaljenosti", objašnjava Lee. Ako je to njihova svrha, Delaney vjeruje da bi se T-55 ipak mogao pokazati korisnim.
"Ako pokušavate izbjeći sukob tenkova, možete ih ukopati u obrambene položaje. Postavite tenk u jamu tako da možete vidjeti samo kupolu i onda se to može koristiti za obranu prve crte od protunapada. Ako ste bili agresor u ratu i iznenada ste u obrani, ovo bi bilo učinkovito za statične obrambene položaje", kaže Delaney.
"Rusi mogu očekivati teške gubitke"
Dok se ruske snage spremaju preuzeti teret očekivane ukrajinske ofenzive opremljene NATO-om, moraju se osloniti na regrutiranu vojsku, manje pripremljenu od njihovog protivnika. A nedovoljno obučenim vojnicima T-55 pruža nešto što ne mogu moderni tenkovi - jednostavnost korištenja.
"Ako imate mnogo vojnih obveznika koji su upravo unovačeni, a trenutno je takvih dosta u ruskim snagama, bit će lakše i brže obučiti ljude da koriste starije tenkove nego da koriste modernije modele", rekao je Delaney za CNN.
"Zaista ga je lako održavati, a s regrutiranom vojskom, to je ono što tražite, tražite sposobnost da takvo oružje održite operativnim."
I Ukrajina u svom arsenalu ima verziju T-55 - 28 visokomoderniziranih M-55 koje je isporučila Slovenija. Dok se Ukrajina sprema za svoju očekivanu proljetnu protuofenzivu, Rusija se ukopala. Satelitske slike otkrile su opsežne obrambene linije koje su izgradile moskovske snage.
Lee vjeruje da će se uspješna protuofenziva svesti na to da ukrajinska obavještajna služba pronađe savršeno mjesto za probijanje: "Nije nemoguće, ali mnogo toga se svodi na to da Ukrajina traži slabe točke u frontu i pokušava prodrijeti usko."
I tu bi moderna, naprednija oprema NATO-a, s boljim oklopom, većim dometom i većom manevarskom sposobnošću, mogla doći na svoje, posebno kada se suoči s puno starijom sovjetskom opremom. "Suočeni sa zapadnim oružjem, Rusi moraju očekivati vrlo teške gubitke ako će koristiti sustav T-55. Potez očajnika je koristiti oružje takve starosti", rekao je Taylor.
Iako su tenkovske bitke dosad bile rijetke, Ukrajina će biti u prednosti ako do njih dođe. "Ako imate veliku otvorenu zemlju i borite se s teškim oklopnim tenkovima na golemim prostranstvima, onda ste u vrlo nepovoljnom položaju", rekao je Delaney o ruskim T-55: "Protiv Leoparda ili Challengera, ako se radi o samo borbi s tenka protiv tenka, T-55 će izgubiti svaki put."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati