Zašto Putin jučer nije pokazao moćno oružje i tenkove na paradi?
ŠTO SE TO dogodilo jučer na Crvenom trgu? Svi su očekivali da će ruski politički i vojni vrh iskoristiti priliku da svijetu zorno dokažu tvrdnje kako ruska vojna industrija bez problema nadomiruje gubitke u Ukrajini, pa se očekivala poduža kolona, prije svega tenkova, borbenih vozila pješaštva, samovozne artiljerije i protuzračnih sustava... Kad ono - ništa. Doslovno ništa.
Nije da ruska vojska nije mogla i u ovim, za nju teškim, vremenima skupiti desetke borbenih vozila i provozati ih Crvenim trgom. Doduše, ne baš sve. Ne bi mogli izložiti najnovije tenkove T-14 Armata jer državna propaganda tvrdi kako se svih dvadesetak (prototipovi i testna predserijska vozila) nalazi u okupiranoj istočnoj Ukrajini, gdje se posade spremaju za odlučujući boj. No mogli su provozati ostale.
Prije pet dana ruska državna televizija objavila je snimku ministra obrane Sergeja Šojgua kako na okupiranom dijelu Ukrajine obilazi desetke tenkova. Među njima su bili i novi novcati T-90M. Doduše, veliku većinu prikazanih tenkova činili su T-72 i T-62, no snimatelj se jako potrudio da se na snimci to ne vidi, pa je cijeli prilog montiran kao da Šojgu gleda nepreglednu količinu T-90.
Sam je Putin 25. ožujka ustvrdio da će tamošnja vojna industrija u naredne tri godine proizvesti i modernizirati 1600 tenkova (https://www.interfax.ru/russia/892915), što bi otprilike značilo jedan i pol tenk dnevno. Stoga su mogli tjednu proizvodnju odvojiti i prigodno je provozati Crvenim trgom. Makar tenkove vozili radnici UralVagonZavoda.
Međutim, ništa od toga. Tek jedan T-34 s velikom crvenom zastavom koja je s jedne strane imala veliki srp i čekić - simbol sovjetske komunističke partije (a i šire) - a s druge oznaku prve gardijske brigade Crvene armije, tako da svima bude odmah jasno čije tradicije nasljeđuje ruska vojska. Uključujući i pokolj više od 21 tisuće poljskih časnika, dočasnika i vojnika u Katinskoj šumi u ožujku 1941.
Pokolj je organizirao NKVD (Narodni komesarijat unutarnjih poslova), no zbog veličine zadatka proveden je u suradnji s Crvenom armijom.
Pa kad već nije bilo tenkova, oklopnih transportera i artiljerije, Putin je iskoristio priliku da Zapad ponovno podsjeti koliko je Rusija velika nuklearna sila, provozavši tri kamiona-lansera interkontinentalnih balističkih projektila RS-24 Jars. S vrlo jasnom porukom - iako smo ostali bez vojske, još uvijek smo dovoljno jaki da vas sve uništimo.
Putin bi jučerašnju paradu najradije preskočio
Ako je ruska vojska mogla na Crveni trg dopremiti desetke borbenih vozila i učiniti mimohod pristojno velikim, zašto nije? Jer je Putin, koji se paranoično boji atentata, odlučio da sve maksimalno skrati. Zasigurno mu se i tih sat vremena, koliko je proveo na Crvenom trgu, činilo beskrajno dugo.
Uostalom, što se njega tiče, daleko najvažniji dio mimohoda bio je govor u kojem je optužio Zapad da je napao Rusiju i da je pokušava uništiti. "Njihov cilj jedino je vidjeti pad naše zemlje", rekao je Putin, misleći na Zapad, koji je optužio da huška "narode jedne na druge, dijeli društva, uzrokuje krvave sukobe".
Dodao je da Rusija želi "mirnu budućnost" te optužio Zapad da sije "mržnju i rusofobiju". Za kraj, Putin je budućnost Rusije i ruskog naroda izravno vezao za uspjeh rata u Ukrajini. Tek toliko da se još jednom utvrde prioriteti.
Ono što je nedostajalo u govoru je spominjanje velikih ruskih uspjeha u Ukrajini. Bitka za Bahmut još traje. Velika zimska ofenziva pokazala se katastrofalnom te je donijela samo ogromne gubitke u ljudstvu i tehnici, pa u mogućnost oslobađanja Donbasa više ne vjeruje ni Putin. Povrh toga, očekuje se velika ukrajinska protuofenziva.
Putin je veliki vojni mimohod povodom okončanja II. SR obnovio još davne 2000. godine. I uvijek je to bio njegov najvažniji i najljepši dan. Do ove godine, kad bi ga najradije preskočio.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati