Kritično na Baniji, u Karlovcu stradale 164 kuće, propadaju ceste. Objavljena analiza
ZBOG obilnih kiša posljednjih dana u nekim dijelovima zemlje traju žestoke borbe s poplavama. Situacija je teška i u Petrinji koja očekuje dolazak vodenog vala. U Sisku je voda probila nasip koji je oštećen u potresu.
Kroz Karlovac je prošao veliki vodni val, a vodostaj Korane je bio na rekordnoj razini od 852 centimetra. Zaustavljen je rast Une u Hrvatskoj Kostajnici nakon što je u srijedu poplavljen centar grada.
Rijeka Zrmanja u Obrovcu se povlači nakon što je u ponedjeljak ujutro vodostaj dosegnuo povijesna 302 centimetra, što je čak 39 cm iznad dosad najvišeg vodostaja Zrmanje izmjerenog u tom gradu.
> Vlastite slike ili snimke, ako ste na sigurnom, možete nam slati na desk@index.hr
PETRINJSKI vatrogasci trenutno se bore s poplavama, a uspješno su odradili i jedan potpuno drugačiji zadatak.
>> Opširnije
Nakon nekoliko dana strepnje i straha, stanovnici naselja u slivu rijeka Save i Une na području Sisačko-moslavačke županije, mirnije će provesti noć, jer je vodostaj rijeka u opadanju ili stagnira.
Najviši vodni val Save bez većih posljedica prolazi kroz Sisak. Iako vodostaj Save u Crncu kraj Siska već satima stagnira na 790 centimetara, uzvodno kod Dubrovčaka, ali i nizvodno kod Jasenovca je u padu.
Porast vodostaja Kupe kod Farkašića je usporen, a uskoro se očekuje i njegov pad. Ipak, opuštanja pripadnika svih dežurnih službi na petrinjskom području još nema, pa se nasipi i nadalje učvršćuju.
Stanje je osjetno bolje u Pounju jer je u cijelom toku vodostaj Une u opadanju.
U Hrvatskoj Kostajnici vodostaj je u petak u 20 sati iznosio 408 centimetara, što znači da je od najvišeg vodostaja prije dva dana opao za čak 90 centimetara. Voda se povukla s ulica pa su sve službe sada angažirane na ispumpavanju vode iz podruma.
Vodostaj je u opadanju i uzvodno kod Dobratina i Struge Banske, ali i nizvodno kod Hrvatske Dubice.
Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić u petak je izvijestio da su od poplava stradale 164 kuće i da su se na tri mjesta ceste ulegnule, a očekuje da će se Kupa do nedjelje povući s prometnica. Mandić kaže da su se ceste ulegnule zbog proboja vode i da uzrok nije u kvaru odvodnog i vodoopskrbnog sustava.
Ulegnuća su zabilježena u četvrti Rakovac, na Drežniku i u Zvijezdi, a potonje je već sanirano.
Na Rakovcu ulegnuće prijeti statici stambene zgrade s dva poslovna prostora i stanari će dan-dva prenoćiti drugdje dok se ne vidi kako će se ulegnuće ponašati – za dva stanara Grad je osigurao smještaj, a jedan se samostalno snašao. "Stručnjaci su rezervirani i stava su da prvo treba osigurati zgradu, a onda kopati. Osiguran je alternativni pravac preko Rakovca za osobne automobile, a kamioni moraju na cestu D1", rekao je Mandić.
Zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić je rekla da ispod asfalta nije rupa. "Radovi težim strojevima nisu preporučeni", dodala je te izvijestila da će zagrebačka tvrtka u ponedjeljak osigurati ugroženu građevinu.
Mandić je dodao da će stanovnicima s nebranjenih područja tvrtka "Čistoća" besplatno osigurati kontejnere za krupni otpad kako bi se odvezao uništeni inventar, a tvrtka "Vodovod i kanalizacija" će besplatno prazniti septičke jame koji su unazad godinu dana to već učinili.
Naglasio je da je vodoopskrba osigurana. "Vatrogasci su i dalje na terenu i dostavljat će potrepštine kome treba", poručio je Mandić.
Vodostaj Korane je u petak u 19 sati iznosio 768 centimetara i na djelu su izvanredne mjere obrane od poplava. Vodostaj Kupe je u isto vrijeme iznosio 751 centimetara. Izraze solidarnosti Karlovcu uputili su u petak iz grada-prijatelja, Alessandrie u Italiji.
Vodostaji karlovačkih rijeka opadaju. Iz civilne zaštite poručuju da je situacija na terenu pod kontrolom.
Nakon što je prije ukinuto za Kupu, izvanredno stanje poslijepodne je ukinuto i za Koranu, kojoj je vodostaj pao ispod 780 centimetara.
U padu je i vodostaj Mrežnice. Ipak, velik broj stambenih i gospodarskih objekata i dalje je poplavljen, kao i velika poljoprivredna površina. Voda je ušla u više od 300 kuća, mnoge ceste još su zatvorene.
Saborska zastupnica Sandra Benčić (Možemo) rekla je u petak u Karlovcu kako je poznato da je Hrvatska zbog klimatskih promjena jedna od tri najugroženije članice EU te da su poznati modeli kako će te promjene utjecati na vremenske prilike kod nas, ali vlada nije u stanju povesti nas u prilagodbe.
Na konferenciji za novinare o poplavama na obali jučer rekordno nabujale Korane Benčić je istaknula da su poplave posljedice klimatskih promjena te da ona dvije i pol godine u saboru naglašava važnost ulaganja u civilnu zaštitu i prilagodbu na promjene jer će poplave i ekstremne suše biti sve češće.
“HDZ ne želi prihvatiti činjenicu da su klimatske promjene najveća sigurnosna ugroza za Hrvatsku, da klimatske promjene već živimo, pa je tako najveća ugroza za Hrvatsku vlada koja ne zna prioritizirati prilagodbe na klimatske promjene”, rekla je Benčić.
“HDZ ignorira naša upozorenja i rješenja, vrlo obrazložene amandmane, potkrijepljene znanstvenim dokazima, da nam trebaju veća ulaganja u obranu od poplava i u prilagodbu na suše, i zato ih smatramo odgovornim za ovakvo stanje”, istaknula je Benčić i dodala da je “ključno napraviti zaokret o korištenju sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti".
“Taj plan i služi ulaganju u osnovnu infrastrukturu u svrhu prilagodbe klimatskim promjenama”, rekla je i pozvala na velike promjene.
Benčić je istaknula da bi ključni dokument za plan prilagodbe klimatskim promjenama trebao biti državni prostorni plan kojim bi se odredilo na koji se način upravlja prostorom, a koji bi uvažio zaštitu riječnih obala pa bi se rijeke na određenim mjestima mogle prirodno izlijevati u retencije, a u obalnim bi se koridorima svaka gradnja trebala zabraniti.
Obale bi, rekla je Benčić, trebale imati “stupanj zaštite barem kao Jadranska obala”.
Član Možemo Gordan Bosanac pozvao je na jačanje civilne zaštite.
“Prije nekoliko godina je usvojen zakon da se napravi izvaninstitucionalni fond za jačanje civilne zaštite u Hrvatskoj i za naknadu šteta koje su se dogodile. On je mogao biti oslonjen na izvore iz EU fondova i već biti vrlo bogat, no taj fond nitko nikada nije niti pokrenuo, već je HDZ uletio sa svojim konceptom domovinske sigurnosti, koji nikada nije bio upaljen”, rekao je Bosanac i ustvrdio kako je to zato što je “bio krivo dizajniran, kao svojevremeni predizborni trik”.
Karlovački oporbeni gradski vijećnik Dobriša Adamec (Možemo) kritizirao je sustav obrane od poplave koji je u izgradnji, Hrvatske vode i generalnog direktora Zorana Đurokovića. Rekao je da Đuroković osam godina ponavlja iste fraze, a nije se krenulo s iskorištavanjem kanala Kupa-Kupa i retencije Kupčina ili prokopa Korana-Kupa.
“Forsira se gradnja nasipa koji ustvari samo premještaju poplave na druga mjesta, a taj sustav obrane uopće nije sukladan klimatskim promjenama jer sabiranje rijeka u uske koridore potpuno je krivi koncept i karlovački projekt obrane od poplava treba revidirati”, zaključio je Adamec.
"Zadnja četiri dana radimo sve na preventivi da ne dođe do ugroze grada. Na području Krnjice ojačavamo boks-barijere kako ne bi došlo do incidenta", rekao je Željko Tonković, načelnik Stožera civilne zaštite grada Petrinje. Istaknuo je i kako na Petrinčici rade preventivu.
"Stavit ćemo traktorsku pumpu koja je velikog protoka i koja će riješiti sve eventualne probleme", istaknuo je naglasivši kako trenutno nema ugroze te da je ovo čista preventiva.
Pratimo val koji je u tijeku iz Karlovca i danas tijekom dana i noći će pomalo nailaziti ta voda, rekla je gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes za HTV-ove Vijesti u 14.
Rekla je da voda nije ušla kroz nasip, nego je kanalizacijska cijev očito oštećena u potresu i kroz nju izbija voda.
"Međutim, Hrvatska vojska cijelo je vrijeme s nama na terenu. Pune vreće s pijeskom i ovdje izrađuju jedan zdenac koji će osigurati da se dalje ovaj dio ne puni vodom kako bi se osigurao prilaz do takozvane Krnice, gdje se prati situacija koja je zapravo najkritičnija točka u ovom trenutku u Petrinji", rekla je Komes.
Telekom kompanija A1 Hrvatska u petak je objavila da će svojim korisnicima na poplavom pogođenim područjima omogućiti privremeno mirovanje fiksnih linija bez naknade i besplatnu zamjenu opreme ako je stradala u poplavi, a pripremili su i nekoliko opcija pomoći za mobilne korisnike.
"Kako bismo u ovim teškim trenucima pomogli našim privatnim i poslovnim korisnicima na poplavljenim područjima općina Obrovac, Gračac, Hrvatska Kostajnica, Dvor i drugim zahvaćenim područjima, A1 Hrvatska će na zahtjev korisnika fiksnih usluga omogućiti privremeno mirovanje linija bez naknade i besplatnu zamjenu opreme, ako je stradala u poplavi", priopćeno je iz te tvrtke.
Također, za mobilne korisnike A1 i Tomato usluga, bilo na bonove ili pretplatu, tvrtka je pripremila nekoliko opcija pomoći bez naknade, poput dodatnih minuta ili internet prometa, ovisno o njihovim potrebama.
Iz A1 stoga korisnike pozivaju da se jave u Službu za korisnike ili bilo koje A1 prodajno mjesto.
Osim toga, A1 Hrvatska će na zahtjev korisnika provesti umanjenje računa fiksnih linija za svibanj na adresama na kojima je ustanovljen prekid ili značajna degradacija fiksne usluge uslijed poplave, navodi se u priopćenju.
Inače, ranije danas su i iz Hrvatskog Telekoma (HT) najavili da će otpisati račune za usluge HT-a u fiksnoj mreži za svibanj za sve privatne korisnike u poplavom pogođenim područjima te omogućiti sedam dana neograničenog interneta za sve korisnike postpaid mobilnih tarifa.
Na području Osječko-baranjske županije poduzete su sve potrebne mjere obrane od poplava u ovlasti Hrvatskih voda i županijskog stožera civilne zaštite i ne očekuje se ozbiljniji vodeni val, izvijestio je u petak taj stožer.
Nakon obilaska nasipa u vikend-naselju Karašici, u blizini Osijeka, načelnik Stožera dožupan Mato Lukić izjavio je kako su, u slučaju većeg pogoršanja, spremne operativne snage te oprema i infrastruktura.
"Imamo dovoljne količine vreća, pijeska, isušivača i pumpa. Nadamo se da to neće biti potrebno, ali bit ćemo spremni intervenirati pokaže li se potreba. Na mjestima gdje je situacija nešto lošija povremeno se angažiraju lokalni stožeri, ali nadamo se da će sve ostati na toj razini", rekao je Lukić.
Direktor osječkoga vodno-gospodarskog odjela Hrvatskih voda Željko Kovačević izvijestio je kako je Drava u Osijeku pred proglašenjem redovitih mjera od poplava, koje se očekuje u iduća dva do tri dana s obzirom na to da je trenutačni vodostaj 312 centimetara, a redovite mjere proglašavaju se na razini od 350 centimetara.
"Što se tiče manjih sljevova Karašice i Vučice, imamo izvanrednu obranu od poplava na Vučici, kod mjesta Marjančaci, i taj vodeni val lagano ulazi u Dravu. Na većini manjih vodotoka situacija je pod kontrolom, vodostaji stagniraju ili opadaju, nema značajnijih povećanja pa ne očekujemo neki ozbiljniji vodeni val", dodao je Kovačević.
Rekao je kako je na nekim mjestima u nebranjenom području mogu biti ugrožene vikendice. Ovlaštene službe pripremile su vreće s pijeskom i sve što je potrebno, a s obzirom na to da intenzitet obrane od poplave nije velik, imaju mogućnost pomoći ljudima i na takvim lokacijama.
Zamjenik voditelja osječkoga područnog ureda civilne zaštite Krešimir Erk rekao je kako je posljednjih tjedan dana Županijski centar 112 imao 60-ak poziva osoba kojima je voda došla u dvorište.
Istaknuo je kako je uglavnom riječ o pojedinačnim slučajevima s našičkog područja i objektima u prirodnim depresijama, gdje jedinice lokalne samouprave sa svojim komunalnim službama i vatrogascima rješavaju probleme.
Kombinacija obilnih kiša i nedovoljnog ulaganja u održavanje ceste kod Rešetara, a koja se nalazi na glavnom pravcu Požeške kotline za autocestu, dovela je do njenog postupnog propadanja. Kišna voda stvara jame i udubljenja na cesti, a erozija tla uzrokuje pucanje asfalta i oštećenja kolnika, javlja 034 portal.
DRŽAVNI hidrometeorološki zavod objavio je veliku analizu uzroka poplava u Gračacu.
>> Opširnije
Na području osam županija trenutno je angažiran 151 volonter i djelatnik operativnih snaga Hrvatskog Crvenog križa koji pomažu u odgovoru sudjelovanjem u preventivnim aktivnostima i podjelom pomoći.
Specijalistički interventni timovi za spašavanje života na vodi Hrvatskog Crvenog križa proteklih su dana čamcima dostavljali hranu, vodu i lijekove na području Gračaca, Siska i Hrvatske Kostajnice u naselja odsječena vodom te su sudjelovali u evakuacijama bolesnika.
Iz Nacionalnog logističkog centra Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu od ponedjeljka je na područje Virovitičko-podravske, Zadarske i Karlovačke županije poslano ukupno 123 aparata za isušivanje prostora, dok su društva Hrvatskog Crvenog križa na pogođena područja poslala dodatnih 90 isušivača.
Od Ravnateljstva robnih zaliha Hrvatski Crveni križ preuzeo je vodu za potrebe podjele stanovništvu na područjima gdje je došlo do zagađenja vode te je dosad iz Nacionalnog logističkog centra Hrvatskog Crvenog križa na teren poslano ukupno 46.116 litara vode.
KIŠA koja već danima pada u velikom dijelu Hrvatske uzrokovala je rekordne vodostaje i poplave diljem zemlje - od Gračaca i Obrovca do Banije.
>> Opširnije
Goleme količine kiše koje su u utorak, 16. svibnja, drugi put u tjedan dana pogodile Ivanec prouzročile su nezapamćenu katastrofu i poplave na cijelom administrativnom području grada, od Jerovca, Bedenca, Kaniže i samoga naselja Ivanca, do Salinovca, Stažnjevca, Margečana, Seljanca, Peca, Lukavca… Nabujale oborinske i podzemne vode poplavile su obiteljske kuće i okućnice, podrume stambenih zgrada, gospodarske objekte, gradske i županijske ceste, poljoprivredne površine te prouzročile ogromne štete.
Prema podacima gradske uprave Ivanec, do danas je na području grada Ivanca evidentirano 12 klizišta i više od 20 odrona.
"Najveće i najopasnije je ono u Ulici Ivaneševec u Ivancu koje je zaprijetilo obiteljskim kućama, pa je na sam dan havarije jedna obitelj morala biti evakuirana i preseljena na sigurno. Veća klizišta pojavila su se i u Prigorcu, u ivanečkoj Mihanovićevoj ulici, u Gačicama, Radovanu, Knapiću, Salinovcu, Radovanu, Škriljevcu, Bedencu, u Bistrici… Aktiviranje novih klizišta i odrona tek se očekuje, tako da ove štete nisu konačne. Do ovoga trenutka ukupne štete procjenjujemo od 1.5 do 2 milijuna eura", izjavio je gradonačelnik Milorad Batinić.
Velik odron zatrpao je cestu od Prigorca prema groblju na Sv. Duhu. Uklanjanje odrona i sanacija prometnice je u tijeku.
Javna cestovna infrastruktura na najpogođenijim je područjima uništena ili teško oštećena, a jednako tako i makadamske prometnice i oborinska odvodnja. Podivljale bujice posve su razorile uređena korita vodotoka, a njihova sanacija iziskivat će golema novčana sredstva.
Velik dio nasada poljoprivrednika (tek zasijan kukuruz, krumpir, kulture pod plastenicima) je potpuno uništen jer su oranice, vrtovi i plastenici završili pod vodom. Brojni vinogradi zahvaćeni su klizištima i odronima. Do ovoga trenutka šteta na poljoprivrednim nasadima procjenjuje se na oko 100.000 eura.
Sve gradske službe su na terenu, jednako tako i gradonačelnik Batinić. Svugdje gdje je moguće, u tijeku su čišćenja i sanacije.
Rast vodostaja Kupe na mjernom području kod Petrinje usporava. U 13 sati je izmjereno 978 centimetara. To je 10 centimetara niže od rekordnog vodostaja iz 2014. godine.
Nakon obilnih kiša i visokog vodostaja rijeka u Karlovcu je došlo do ulegnuća ceste u Ulici Rakovac. Zbog prijetnje od urušavanja ceste i opasnosti za zgradu radi se ispitivanje terena kako bi počela sanacija.
Dok vodostaji rijeka koji su prethodnih dana uzrokovale poplave opadaju u Otočcu, Gračacu i u Hrvatskoj Kostajnici, očekuje se rast vodostaja u Petrinji, istaknuo je na sjednici vlade predsjednik Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
>> Opširnije
Vodostaji rijeka Korane i Kupe u Karlovcu su u opadanju, izvijestilo je danas Ravnateljstvo Civilne zaštite, navodeći da je situacija na terenu pod kontrolom te da je izvanredno stanje još na snazi za Koranu dok za rijeku Kupu vrijede izvanredne mjere obrane od poplave.
>> Opširnije
U Petrinji je došlo do probijanja rijeke Kupe kroz kanalizacijski sustav u Ulici Antuna Mihanovića. Poslana je vojska kako bi se osiguralo mjesto gdje je probila voda.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković danas na sjednici vlade rekao da je rijeka Otuča u Gračacu opala za jedan i pol metar, dok je Zrmanja u Obrovcu opala za jedan metar, te su se stvorili uvjeti za mjere sanacije od šteta. Rekao je kako smatra da je naš sustav obrane od poplava dobro postavljen.
Istaknuo je i kako je u Kostajnici vodostaj opao više od pola metra, ukinute su mjere izvanrednog stanja te prestaje potreba za nazočnošću pripadnika HV-a. Dodao je kako očekuju da će tijekom današnjeg dana i Korana i Kupa opasti do jednog metra, čime će se također stvoriti uvjeti za ukidanje izvanrednog stanja i prestanak potrebe korištenja HV-a. Time se omogućuje preusmjeravanje na petrinjsko, sisačko i jasenovačko područje.
Naveo je i kako je vodostaj Kupe u Farkašiću kod Petrinje, koji je mjerodavan za obranu od poplava na petrinjskog području, 976 cm.
"Prognostički modeli govore da će biti do ili oko 980, a povijesni maksimum je 988. Znači, tu smo zapravo na 10 ili manje cm od povijesnih rekorda", rekao je Đuroković, ističući i kako su nasipi na tom području bili stradali.
"Idućih dva do tri dana su nam presudni i traže iznimne mjere budnosti", poručio je Đuroković.
U ovim danima ne očekuju se veće količine oborina, što je dobro, rekao je, dodajući kako one, ako budu manje, neće utjecati na veće rijeke, na vodostaje Kupe, Save i Une.
"Mogu negdje izazvati lokalne bujice, ali ne više od toga. Ključno nam je izdržati ovih nekoliko dana", dodao je.
"Vjerujemo u uspjeh, da će sve biti u redu", zaključio je Đuroković.
"Evidentirali smo 12 klizišta i preko 20 odrona. Ovo je osiguranje prohoda puta, a sanacija će uslijediti nakon. Morat ćemo napraviti sondiranje i sve pripreme da vidimo gdje je klizni teren i na koji način ga sanirati", rekao je gradonačelnik grada Ivanca Milorad Batinić za N1 televiziju.
"Najveće klizište je u ulici Ivanuševec u Ivancu. Jednu obitelj smo iselili zbog opasnosti od urušavanja kuće. Imamo dosta klizišta koja su aktivna, ali trenutno ne prijete. Gdje god imamo određene odrone tu su potencijalna klizišta", rekao je Batinić.
"Uslijed obilnih oborina suočeni smo s poplavama. U situaciji smo da su na snazi izvanredne mjere u županijama, zahvaljujem svima koji su na terenu, osobito zahvaljujem Hrvatskim vodama, vatrogascima, civilnoj zaštiti, vojsci, policiji, Crvenom križu, predstavnicima lokalnih vlasti. Najbitnije je da nema žrtava", rekao je Plenković na sjednici vlade.
"U susjednoj Italiji čak 12 rijeka se izlilo iz korita, 13 ljudi je poginulo, 20 tisuća je evakuirano, to znači da smo iz te optike u boljoj poziciji. To znači da moramo unapređivati sustave za zaštite, ulaganje u te sustave... U širem kontekstu je nužno spomenuti da su ovakve ekstremne oborine neobične u ovom dijelu godine. Toga će u budućnosti biti više.
Morat ćemo poduzimati mudre korake, i kada je riječ o izdavanju dozvola, prostornom planiranju... kada je riječ o lokacijama gdje ljudi grade svoje objekte", rekao je Plenković.
>> Opširnije
Iz Hrvatskog Telekoma (HT) danas su izvijestili da će otpisati račune za usluge HT-a u fiksnoj mreži za svibanj za sve privatne korisnike u poplavom pogođenim područjima, te omogućiti sedam dana neograničenog interneta za sve korisnike postpaid mobilnih tarifa.
>> Opširnije
Kupa se kod Petrinje približava rekordnom vodostaju iz 2014. godine, kada je izmjereno 988 centimetara. Danas je u deset sati izmjereno 976 centimetara, 12 centimetara manje od najvišeg zabilježenog vodostaja. Očekuje se da će vodostaj nastaviti rasti do kraja dana.
Na području Kosinja u općini Perušić zbog poplave su i u petak zatvorene ceste za Bakovac, Sušanj i Rudinku, vodostaj rijeke Like u Selištu i dalje lagano raste po jedan cm na sat, a u ostalom dijelu Like sve ceste su prohodne jer su vodostaji u opadanju, priopćeno je iz Hrvatskih voda.
Kako je Hini rekla voditeljica ličko-senjske ispostave Hrvatskih voda Lidija Pernar tijekom dana se očekuje daljnji pad dotoka rijeke Like što će dodatno usporiti porast vodostaja u Kosinju. Po prognozama je tijekom dana određena količina novih oborina moguća u višim predjelima sliva, dok se u nižim predjelima ne očekuju nove oborine.
“Ako na Velebitu ovih dana više ne bude obilnih oborina doći će do daljnjeg pada dotoka rijeke Like u akumulaciju Kruščica, a samim time i do smanjenja prelijevanja prema Lipovom polju pa i do stagnacije vodostaja na Selištu, odnosno u Kosinju, gdje se taj vodomjer nalazi”, rekla je Pernar i s podatkom o protoku vode ilustrirala koliko se stanje primirilo.
Naime, dotok je jučer bio toliko velik da je protok na Selištu bio 350 kubičnih metara u sekundi, a jutros je on 182 m3/s.
Vodostaji su inače svuda u Lici znatno pali i voda se povukla sa svih ostalih prometnica te su prohodne sve prometnice osim kosinjskih. Promet se potpuno normalizirao.
Borba s poplavama u Hrvatskoj traje već peti dan, predstojeća 24 sata bit će kritična za Sisak i Petrinju, a ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut rekao je jutros kako se aktivna obrana od poplava trenutno vodi u Karlovačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji te da je stanje pod kontrolom.
>> Opširnije
Ogromne količine vode koje su poplavile vrgoračka polja u potpunosti su uništile nasade jagoda na otvorenom.
>> Opširnije
U razdoblju od 14. do 19. svibnja Državni vatrogasni operativni centar 193 zabilježio je ukupno 1829 različitih vatrogasnih intervencija u kojima su ukupno angažirana 5224 vatrogasca s 1761 vatrogasnim vozilom, objavila je Hrvatska vatrogasna zajednica.
>> Opširnije
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda na N1 televiziji je rekao da vodenom valu treba 36 do 40 sati da od Karlovca dođe do Petrinje. Vrhunac se na petrinjskom području očekuje do kraja dana.
U Hrvatskoj Kostajnici se stanje normalizira i vodostaj je u opadanju. Najteže stanje se očekuje u Petrinji i Sisku, stiže jedan od najvećih vodenih valova, rekao je.
"To su izuzetno visoki vodostaji Kupe na petrinjskom i sisačkom području, na tom je dijelu veliki pritisak nasipa te će iduća dva dana stalno trebati biti na oprezu i u hodu rješavati eventualne interventne situacije", naglasio je Novosel.
Barijere kod Petrinje mogu izdržati vodostaj od 1200 centimetara, dok je Kupa trenutno na 974 centimetara, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Petrinje Željko Tonković za N1 televiziju.
Načelnik Stožera civilne zaštite Petrinje Željko Tonković rekao je za HRT da je zadovoljan pripremama za vodeni val koji ide prema tom gradu.
"Padalina nemamo, Kupa je zapravo u svom koritu i mi apsolutno kontroliramo. Boks-barijere su čvrste", rekao je Tonković, zahvalivši Vladi na pravovremenom slanju vojske koja, kako je rekao, odrađuje lavovski posao.
"Sigurnost je neupitna", poručio je Tonković.
"Četiri dana pojačavamo boks-barijere i kontroliramo da ne bi došlo do bilo kakvog incidenta", rekao je. Tonković je rekao da se građani za eventualnu pomoć mogu obratiti na broj 112 i Crvenom križu.
"Mi vjerujemo da će vodeni val u naredna 24 sata doći i da će proći", rekao je. "Nije bitan trenutak nego je bitna sigurnost i mi vjerujemo da će tako proći do kraja", poručio je Tonković.
Zbog porasta vodostaja Kupe i Save, opasnost od vodnog vala danas prijeti sisačkom i petrinjskom području, Sava kod Crnca, nedaleko Siska, u porastu je oko jedan centimetar na sat i jutros u 7 sati vodostaj je iznosio 727 centimetara.
>> Opširnije
Vodostaj Kupe kod Petrinje je nastavio rasti i sad iznosi 974 centimetra. Očekuje se da bi na vrhuncu vodenog vala Kupa mogla narasti do rekordnih 1000 centimetara.
Una je u Hrvatskoj Kostajnici u padu. U sedam sati je izmjeren 441 centimetar, što znači da izvanredno stanje više nije na snazi.
Obrovačka srednja i osnova škola kreću danas s radom. Prostorije su jučer dezinficirane i danas počinje nastava. Vodu za piće iz Zrmanje i dalje treba prokuhavati prije konzumacije, javlja HRT.
DHMZ najavljuje da će danas u unutrašnjosti biti pretežno oblačno i mjestimice može pasti malo kiše. Od sredine dana izgledno je smanjenje naoblake s istoka, a lokalno su mogući pljuskovi. Ujutro ponegdje magla.
Na Jadranu djelomice, prema jugu i pretežno sunčano. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Duž obale slaba i umjerena bura, u početku podno Velebita još i jaka, a u Dalmaciji popodne vjetar s mora.
Najviša dnevna temperatura zraka u kopnenim krajevima od 15 do 20, na moru od 20 do 24 °C.
Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje, a na cestama u gorju te duž Jadranske magistrale (DC8)mogući su odroni zemlje i kamenja. Zbog magle, vidljivost je mjestimice smanjena na cestama u Gorskom kotaru i Lici, javlja HAK.
Zbog vode na kolniku za sav promet zatvorene su:
- DC24 Leskovec Toplički-Ludbreg;
- DC36 Karlovac-Šišljavić (raskrižje Orlovačke i Rečićke ulice u Karlovcu, dionica Karlovac-Selce te u mjestima Karasi i Koritinja), Žažina-Pokupsko, Stari Farkašić, Donja Kupčina-Šišljavić i Gradac Pokupski-Lijevo Sredičko te u Skender Brdu i Gladovcu Pokupskom;
- DC47 Dvor-Hrvatska Kostajnica i Hrvatska Kostajnica-Hrvatska Dubica na dionici Rosulje-Slabinja;
- ŽC2136 Novi Marof-Ključ;
- ŽC2221 Marija Bistrica – Globočec (klizište);
- ŽC2245 Sveti Martin na Muri;
- ŽC3034 Luka-čvor Vrbovec;
- ŽC3149 Husje-Kobilić Pokupski;
- ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- ŽC3185 u Belajskim Poljicama;
- ŽC3195 Gračenica Šišinečka i Donje Jame-Brikševina;
- ŽC3275 u mjestu Stankovac;
- ŽC3195 u mjestu Prekopa;
- ŽC3223 u mjestu Dvorišće;
- ŽC3229 Topusko-Maljevac u mjestu Bjeljavina;
- ŽC3253 Košutarica-Mlaka;
- ŽC3275 Stankovac-Slana;
- ŽC5153 Gornji Kosinj-Bakovac;
- ŽC5203 Dobroselo-Srb-Otrić;
- ŽC6026 Medviđa-Parčić;
- ŽC6027 u mjestu Krupa;
- ŽC6052 Bjelina-Modrino Selo
- LC25112 Gačice-Stažnjevec;
- LC25020 Jelovec Voćanski;
- LC25154 u mjestu Gabrinovec,
- LC33086 u mjestu Skela;
- LC33175 Matijević-Donji Dobretin;
- LC34078 u Mrežničkoj Varoši;
- LC63032 u mjestu Kijani;
- LC63134 Bjelina-Nunić;
- LC67203 Kotezi-Dusina;
- LC67207 Vrgorac-Orah;
- LC67209 Draževitići-Veliki Prolog
- NZ590790 Smiljan-Novoselo.
Zbog vode na kolniku ili odrona vozi se uz ograničenja na cestama:
- DC27 u Obrovcu zbog sanacije odrona vozi se jednim trakom, uz regulaciju semaforima;
- DC217 GP Ličko Petrovo Selo- Ličko Petrovo Selo vozi se usporeno;
- DC227 u mjestu Banfi zbog klizišta vozi se jednim trakom, uz privremenu regulaciju;
- DC47 između Jasenovca i Hrvatske Dubice zabranjen je promet za vozila čija masa prelazi 7,5t te se vozi uz ograničenje brzine od 40 km/h;
- DC60 u mjestu Čaporice (zbog odrona);
- ŽC2219 Pila-Sljeme (zbog odrona);
- ŽC3034 Vrbovec-Križevci između mjesta Vrbovečki Pavlovac i Gornji Tkalec (zbog vode na kolniku).
Vodostaj Kupe na mjernom području kod Petrinje je jutros u pet sati iznosio 972 centimetara. Proglašeno je izvanredno stanje. Kupa je od ponoć narasla tri centimetra, što je nešto sporiji rast nego proteklih dana.
Područje Siska i Petrinje nalaze se u kritičnom razdoblju i tek čekaju vrhunac vodnog vala, a nasipi su im oštećeni u potresu.
“Ne možemo nikad znati što se može desiti, ne daj bože puknuća nasipa. Ali mislim da će ovo proć bezbolno”, rekao je sinoć Zvonimir Ljubičić iz JVP-a Petrinja.
U Petrinji se očekuje povijesna razina Kupe od 1000 centimetara pa je vojska jačala nasip vrećama s pijeskom. I tamo je nasip, kao i u Sisku, oštećen u potresu, ali se na njemu radilo. Pitanje je hoće li izdržati.
"Mi smo se nadogradili s privremenim sustavima koji bi trebali izdržati. Nadamo se ipak da neće biti novih kiša. Idućih dan-dva trebalo bi biti sušnije vrijeme", rekao je jučer Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda.
U mjestu Krnica kod Petrinje oko 30 pripadnika Hrvatske vojske ojačavalo je noćas nasip dio kojega je stradao u potresu. Vojnici su ubacivali vreće u bager koji ih je prebacivao u kamion koji ih je vozio još kilometar udaljenosti. Radili su cijelu noć, a oko 2 sata Tigrove su trebali zamijeniti Gromovi.
Smatra se da je taj dio trenutno najkritičnija točka, a ojačavanje je počelo još tijekom dana. Vodostaj je sinoć bio oko jednog metra ispod vrha nasipa.
Ovdje smo jučer pratili situaciju s poplavama u Hrvatskoj.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati