FOTO U svemiru uočen nadrealan "Einsteinov križ", evo o čemu se radi
NEDAVNO je međunarodni tim istraživača predvođen astrofizičarom Arielom Goobarom sa Sveučilišta Stockholm u svemiru otkrio neobičnu supernovu tipa IA (što znači da nastaje u binarnim sustavima s dvije zvijezde) nazvanu SN Zwicky. Zašto neobičnu? Zato što su je znanstvenici uočili putem zanimljivog fenomena, takozvanog Einsteinovog prstena, odnosno u ovome slučaju "Einsteinovog križa".
Einsteinov prsten, također poznat kao Einstein-Chwolsonov prsten, nastaje kada svjetlost iz udaljene galaksije ili zvijezde na putu prema Zemlji prolazi pored masivnog objekta te dolazi do efekta gravitacijske leće. Ako su izvor, leća i promatrač savršeno poravnati, svjetlost se pojavljuje u obliku prstena ili u ovome slučaju - križa.
Fenomen zbog kojeg možemo vidjeti nama nevidljive objekte
Jedna od prednosti gravitacijske leće jest to da znanstvenicima omogućuje bolje proučavanje udaljenih objekata u svemiru koji bi nam inače bili nevidljivi. Bliže masivne galaksije svojom gravitacijom iskrivljuju vremensko-prostorni kontinuum i tako savijaju putanje svjetlosti slično kao što to čine leće. Na taj način djeluju kao prirodni kozmički teleskopi.
U ovome slučaju je gravitacija galaksije iskrivila svjetlost daleke supernove i pretvorila je u formu križa. Einstein je unutar svoje opće teorije relativnosti pretpostavio postojanje ovakvih gravitacijskih leća. Objekti poput ovih idealni su za proučavanje galaksija ili drugih udaljenih objekata koji su često previše "tamni" da bi ih se moglo vidjeti bez ovog efekta.
Poklopila se dva rijetka astronomska događaja
Radi se o značajnom uspjehu jer je tim imao priliku promatrati dva vrlo rijetka astronomska događaja koji su se slučajno poklopili - kratkotrajan signal zvjezdane eksplozije iz udaljene galaksije i uočavanje te supernove kroz gotovo savršeno poravnatu galaksiju, piše Universe Today.
Prvo su pomoću opservatorija Zwicky Transient Facility u Kaliforniji detektirali supernovu. Nekoliko tjedana kasnije tim je promatrao supernovu koristeći adaptivnu optiku (AO) opservatorija W.M. Keck na Havajima i Vrlo velikog teleskopa (VLT) u Čileu.
Na temelju promatrane svjetlosti Goobar i njegovi kolege su pretpostavili da promatraju snažni efekt gravitacijske leće. Dodatna promatranja pomoću svemirskog teleskopa Hubble su potvrdila njihovu hipotezu, pokazujući da je snimka supernove zbog gravitacijske leće uvećana za čak 25 puta.
Promatranja SN Zwickyja mogla bi pomoći astronomima da riješe misterij ubrzane ekspanzije svemira. "Ekstremno povećanje supernove SN Zwicky nam daje nevjerojatnu priliku da proučavamo svojstva udaljenih eksplozija supernove tipa IA, što nam je potrebno prilikom istraživanja prirode tamne energije", rekao je astrofizičar Joel Johansson sa Sveučilišta Stockholm.
Istraživanje Uncovering a population of gravitational lens galaxies with magnified standard candle SN Zwicky objavljeno je u časopisu Nature Astronomy.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati