Analitičar Ogorec: Putin je bio miran. To može govoriti da je ovo sve inscenirano
VANJSKOPOLITIČKI analitičar Marinko Ogorec je u Studiju 4 HTV-a komentirao jučerašnje događaje u Rusiji. "Kada govorimo o ovoj jednodnevnoj pobuni, mora se priznati da je ona više pitanja otvorila nego što je dala odgovore na neka dosadašnja pitanja. Puno toga je još uvijek nepoznato i tek su se sad otvorile neke nove nepoznanice", rekao je.
"Rusija kroz povijest ima puno iskustava s različitim oblicima pobune. Konkretno, možemo ovu pobunu u početku usporediti s možda pobunom Pugačova, koja je u određenim povijesnim trenucima imala vrlo slične konotacije, vrlo slična ishodišta", smatra Ogorec.
"Recimo, Pugačovljeva pobuna je isto tako nastupila u trenutku kada je Rusija bila u intenzivnom ratnom stanju s Turskom, kada je na neki način već pobijedila Tursku, tada je došlo do pobune Kozaka na čelu s Pugačovim. Isto tako može se usporediti činjenicu da je ta pobuna nastala na jugu, slično kao što se sada i ovdje događa", povukao je paralelu.
"Otvorilo se puno više pitanja, nego što se dalo odgovora"
"I tu sve druge priče i sve druge usporedbe prestaju. Pugačovljeva pobuna ugušena je u rijekama krvi, ova je za manje od 24 sata prestala. Zaustavili su je oni koji su pobunu i započeli. Što je isto tako jedno od pitanja na koje bi trebalo dati odgovor", tvrdi.
"Kako to da čovjek koji pokreće jednu takvu pobunu, koji ide na sve ili ništa, koji barem na izgled prelazi Rubikon apsolutno najbrutalnije što je to moguće, odjednom donosi odluku da se sve to završi, preko noći. Da li je ovo stvarno bila pobuna, da li je ovo samo određena predstava koja je trebala dati neke odgovore ruskom čelništvu, to se treba vidjeti", naveo je.
Pokušao je dati odgovor na pitanje kako su vagnerovci uspjeli iznenaditi rusku vojsku. "Da li je iznenadio rusku vojsku? Opet kažem, ako je u pitanju bio scenarij, ako je u pitanju bila predstava, onda je svatko dobro odigrao svoju ulogu u svemu tome. Mi to ne možemo znati", naglasio je.
"Što se time željelo postići? Što je time Prigožin želio postići? Da li je nešto želio postići? Govorilo se da bi želio smijeniti vlast u Kremlju, što bi isto tako bilo opravdano, barem po retorici koja je bila. Međutim, u ovom trenutku se otvorilo daleko više pitanja nego što se dalo odgovora", ponovio je.
"Rusi i dalje trebaju skupinu poput Wagnera"
Iznio je i svoje predviđanje razvoja događaja. "Što se tiče Prigožina, njegova sudbina je vrlo neizvjesna. Ako Putin želi ostati na vlasti, barem po onoj retorici koju smo imali prilike jučer slušati, onda Prigožinu nema mjesta na ovome svijetu, kratko rečeno. Jednostavno, to apsolutno ne dolazi u obzir", uvjeren je.
"A vidimo da ga na neki način zbrinjava Putinov, neću reći suradnik, nego bolje reći vazal, Lukašenko. Drugim riječima, ono što Lukašenko radi, to je ono što Putin misli, što Putin traži od njega. Lukašenko nije više u poziciji da bi samostalno odlučio po bilo kojem pitanju. A sada se pojavljuje kao svojevrsni medijator koji na neki način rješava ovu situaciju", podsjetio je.
"Opet, i to na neki način govori u tom kontekstu kakvi su odnosi i dalje. Opet govori o nekim neodgovorenim pitanjima. Rusi i dalje trebaju skupinu kao što je Wagner. Drugim riječima, skupina ljudi koja će biti na neki način angažirana u okviru ruskih strateških interesa na onim prostorima izvan Rusije, bliže ili dalje, naravno", istaknuo je.
"Lukašenko se pojavio kao medijator"
"Vidimo da su u Africi, vidimo da su u Ukrajini, hoće li se to nastaviti dalje? Vjerojatno da. Prema tome, Rusima takva skupina i dalje treba. Ali da li im je potreban Prigožin, mislim da bi to bila vrlo upitna stvar", objašnjava vanjskopolitički analitičar.
"Postavlja se i pitanje tko bi mogao zamijeniti Prigožina na čelu privatne vojne kompanije. "Prigožin je još uvijek na čelu Wagnera. Koliko dugo će ostati, na koji način će se to razriješiti, to ćemo tek vidjeti u budućnosti i u vrlo doglednoj budućnosti. Hoće li on uopće ostati ili opet kažem, ako je ovo scenarij, ako je ovo nekakva dogovorena predstava, onda definitivno Prigožin ima i dalje svoje mjesto i ulogu u svemu tome", govori Ogorec.
"Vidjet ćemo kako će se sve to završiti, na koji način, u kojem kontekstu, Lukašenko se sad pojavio i postavio kao medijator. S druge strane, nigdje se ne priča o generalu Surovikinu, čovjeku koji vjerojatno jedini od najvišeg vojnog rukovodstva uživa ugled u Wagneru. Da li je njegova uloga ovdje vidljiva? Da li je to čovjek koji je nešto pokrenuo? To se isto tako teško sada može reći", kazao je.
"Kadirov ima svoju vlastitu vojnu strukturu"
Čečenski vođa Ramzan Kadirov se tijekom jučerašnje pobune jasno svrstao na Putinovu stranu. "Kadirov je priča za sebe. Ne bih ga miješao u kontekst s Wagnerom, niti ga se može vidjeti kao budućeg šefa Wagnera. Daleko od toga. On jednostavno ima svoju određenu strukturu. On je na čelu te strukture, radi se o čečenskim borcima i definitivno se neće maknuti iz te strukture", rekao je.
"Oni su se na neki način integrirali u ruske oružane snage, on priznaje ruske oružane snage za razliku od Prigožina, bar ono što je javno. Drugo je što Prigožin misli, što Prigožin radi u pozadini, ali javno se suprotstavlja vojnom vrhu, Kadirov ne", nastavio je.
"Što je tu u igri, to ćemo tek vidjeti. Kadirova ne vidim nigdje u blizini Wagnera. To je čovjek koji ima svoju vlastitu vojnu strukturu, potpuno drugačije koncipirano, drugačije uređeno, ali isto tako u funkciji ruskih oružanih snaga, kao što je i Wagner", naglasio je.
"Putin nije bio uspaničen"
Javila su se i nagađanja da bi ovakva situacija mogla koristiti Ukrajincima. "To se sada opet pokreće set drugih neodgovorenih pitanja. Drugim riječima, opet nekakvih nejasnih pitanja. Prvo je temeljno pitanje, kada je došlo do takve jedne pobune. Kako to da Ukrajinci nisu odmah reagirali gotovo trenutno i krenuli sa znatno većim snagama probiti ruske obrambene polože, ako je takva bila situacija, ako su procijenili da su Rusi destabilizirani, oslabljeni itd.", pita se.
"Zašto nisu sa svojim strateškim pričuvama krenuli direktno, probili obranu i nastavili svoju protuofenzivu daleko brže nego što je sada provode. Drugo pitanje je da li je dobro da Ukrajinci nisu nasjeli na nekakvu varku koju su Rusi pripremili. Opet kažem, jako puno toga ima što se ovdje treba odgovoriti", objašnjava Ogorec.
Još uvijek je nejasno kako će ova pobuna utjecati na Putinovu poziciju. "To bi trebali na neki način postaviti set različitih pitanja, različitih odgovora. Tu bi se trebali i uključiti i psiholozi. Imali smo prilike vidjeti kako Putin vrlo žestoko govori. Ima izuzetno oštru retoriku, ali je on osobno, kao osoba, barem na videu, miran i ni po čemu se ne vidi da je uzbuđen, a kamoli uspaničen", tvrdi analitičar.
"Tako da i to može govoriti u prilog da je sve ovo inscenirano. Ali ne mora, tko zna što se iza toga skriva. Činjenica je da ovakva situacija mogla ugroziti Putina i njegovu vlast. Očigledno nije, jer je to sve trajalo gotovo manje od 24 sata. Što se iza toga skriva budućnost će pokazati", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati