Sladoledni vodič po stanju u vašem novčaniku
UMJESTO da jedemo hladni sladoled, ove godine se često zaledimo kad vidimo njegove cijene. Divlja inflacija, divljaju domaći, divljaju turisti… Bogati i slavni, koji su prošle godine ponosno šetali s Kingom ili bar kornetom od čokolade, skrivaju se da ih fotografi ne uhvate kako jedu Rumenko. Ostali se s nostalgijom sjećaju kuglica za pet kuna i žvaču led iz zamrzivača.
S obzirom na sladolednu apokalipsu koja je nastupila, vrijedi provjeriti što nam je još preostalo, odnosno što možemo kupiti dok nam u džepu zveckaju centi.
50 centi
Na ovoj razini možete dobiti samo ledene štapiće, odnosno obojeni otrov koji smo svi veselo tamanili kao klinci u nedostatku čak i onih 4-5 kuna za sladoled. I ako si imao pet kuna, bilo ih je glupo potrošiti samo na sladoled - za njih si mogao dobiti dva-tri ledena štapića i pola litre najjeftinije cole ili nekog drugog gaziranog užasa.
Prvi napad na zube bilo je trganje folije s ledenog štapića (jer ga je rukama bilo nemoguće oguliti), nakon čega bi došli u kontakt s dvije tone šećera, boja i aditiva. I to sve u kombinaciji s ušećerenim žvakama u obliku cigareta - nakon svega toga, dobro je da danas ne svijetlimo u mraku.
Ako nemate love za pravi sladoled, ili se osjećate nostalgično i nije vam stalo do dentalnog zdravlja, ledene štapiće još uvijek možete pronaći na brojnim kioscima. Prema internetskim izvorima, jedan košta 18 centi - cijena vjerojatno varira od trafike do trafike, ali ako koštaju više od pola eura, bježite jer vas pljačkaju.
Jedan euro
U ovom budžetu sudbina vam je još uvijek prilično tužna. Još prije nekoliko godina, za te pare smo bez problema mogli dobiti kuglicu u bilo kojoj kvartovskoj slastičarnici albanskog vlasnika. Danas za to moramo uistinu otići do Albanije.
Dakle, od slastičarnica odmah možete odustati - ili ih moliti da vam daju pola kuglice, što nije baš dostojanstveno. Od dućanske ponude, najbolje su vam šanse s nekim osnovnim stvarima na štapiću, kao što su već spomenuti Rumenko, Kontiki, Snjeguljica i… Ne puno drugih stvari.
U nekim dućanima za tu cijenu mogu se naći i neke nebrendirane varijante korneta, ali ako vam je blizu samo škrinja ili kiosk, završit ćete s ledenim štapićima. Ipak se isplati i prošetati do dućana, jer dok se pravite da kupujete najskuplji sladoled u škrinji, lijepo ćete se rashladiti pod klimom. Onda vam sladoled više ni ne treba, pa od love koju ste uštedjeli možete kupiti onaj mali ventilator na baterije za budućnost.
Dva eura
S nekadašnjih 15 kuna više ne možemo došetati do Ledo škrinje kao da smo osvojili na lotu i reći "neka, zadrži ostatak". Ta vremena su prošla, ali ovdje se izbor već počinje povećavati. Za dva eura može se osjetiti dašak nekadašnje aristokracije s kornetima i ozbiljnijim sladoledima na štapiću.
Ipak, pojavom luksuznijih korneta ni ova kategorija više nije jasna kao prije. Ako tražite kornet od čokolade, nazad ćete dobiti protupitanje želite li ga s komadićima lješnjaka, karamelom, malinama ili u premium magnifique praline noisette qurace palace noir varijanti.
Ako želite ostati u budžetu, morate biti vojnički disciplinirani i uzeti čokoladu, vaniliju ili neki drugi okus koji nije potpisao Gordon Ramsay. Bit će sasvim dobri.
Tri eura
Tri eura su nova dva, pa tako s njima postajete službeni bog ulične škrinje sa sladoledom. Ljude koji kupuju takve sladolede na kiosku lako je prepoznati po samouvjerenom hodu, skupoj odjeći i lepezi novčanica kojom mašu kao Vuco u Noćnoj mori.
Ne morate previše birati - ima svega, pa i korneta s kavijarom začinjenih suzama palih anđela. Ovakve sladolede ipak je bolje jesti na nižim temperaturama od trenutnih, jer ako morate brzo jesti da se ne rastope, manje ljudi će vidjeti da ste uspjeli u životu.
S druge strane spektra, na tri eura počinju kutije od litre nižeg ranga. Nižeg samo cjenovno jer se može naći i odličnih i jezivih verzija - birajte pažljivo.
Pet eura
Na ovoj cijeni već se nalaze sasvim pristojne kutije, pakiranja od puuuno korneta ili štapića, i nekoliko skupih čašica. Sve u svemu, kad prestanu zveckati kovanice, a počnu šuškati novčanice, sladolediziranje je moguće u puno formata, marki i opcija.
Dakle, na kiosku nema brige, u dućanu također, a ako se osjećate posebno buržujski, možete otići i na obalu do slastičarnice sa sezonskim cijenama. Bez sezonskih cijena dobit ćete i dvije kuglice, dakle sve je isto kao nekad - možete ih kupiti s najmanjom novčanicom. Osim što današnja najmanja novčanica vrijedi skoro kao četiri nekadašnje.
Deset eura
Tko ovo još čita, Elon Musk? Oni koji kupuju sladolede za više od pet eura ionako imaju sluge koji će im ih donijeti doma. Zbog takvih kao vi nastaju klasni ratovi i revolucije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati