SAD: Protuofenziva nije neuspješna. Rusi o napadu na ukrajinske luke: Ovo je osveta
IZ MINUTE u minutu pratimo razvoj događaja vezanih za rat u Ukrajini.
Ključni događaji:
- U tijeku su tajni pregovori o povratku ukrajinske djece koju je odvela Rusija?
- Njemačka vojska je od Rheinmetalla naručila stotine tisuća granata kako bi popunila zalihe iscrpljene ratom u Ukrajini
- Vagnerovci viđeni prvi put od pobune, stigli u bazu u Bjelorusiji
- Veliki ruski zračni napad na Ukrajinu, Kijev uzvratio napadom dronovima na Krim
Ujutro, 17. srpnja, proširila se vijest o udaru na Krimski most te je prema videozapisima bilo vidljivo da se jedan dio mosta urušio.
>> Opširnije
Iznose se razne ideje o plasiranju ukrajinskog i ruskog žita te ruskog gnojiva na globalna tržišta nakon što se Moskva povukla iz sporazuma o sigurnom izvozu ukrajinskog žita preko Crnog mora, objavili su danas Ujedinjeni narodi.
>> Opširnije
Unatoč činjenici da je to područje sada postalo ratna zona, ruska državna televizija i dalje poziva turiste da posjete Krim.
>> Opširnije
Trajektni prijelazi preko Kerčkog tjesnaca, koji Krim odvaja od Rusije, obustavljeni su, priopćila je danas uprava Ministarstva za izvanredne situacije Rusije. Objava dolazi nakon ukrajinskog napada na Krimski most.
Afrička unija je u utorak rekla da "žali" zbog ruske odluke o neproduljenju ugovora na temelju kojega su se ukrajinske žitarice izvozile preko Crnog mora unatoč ratu u Ukrajini.
>> Opširnije
Ukrajinska protuofenziva nije neuspješna, daleko od toga, unatoč tome što se kreće sporije od očekivanog, rekao je danas načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga, general Mark Milley.
>> Opširnije
Trenutne kopnene alternativne rute ne mogu nadoknaditi gubitak crnomorske, rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba te dodao da Kijev ne može samo tako prihvatiti da više ne funkcionira crnomorski sporazum o izvozu žitarica te da će raditi na pronalasku rješenja.
"Moramo pronaći alternativu, aktivno raspravljamo o tome. No ključna poruka je da za rješenje treba politička volja. Ovo nije laka situacija. Moramo riskirati i pokazati da možemo nastaviti bez Rusije. Svaka opcija je sada na stolu", kazao je. Postoje alternativni pravci za ukrajinski izvoz žitarica i uljarica željeznicom kroz istočnu Europu, ali oni nisu dovoljni.
"Rusija blokiranjem sporazuma želi dobiti ustupke za vlastiti izvoz, to je ucjena koja se ne bi smjela tolerirati. Umjesto da igra ovu igru, Rusija bi trebala igrati u dobroj vjeri i implementirati crnomorsku inicijativu za žitarice", navodi Kuleba.
Jučer (17. srpnja) malo iza tri sata ujutro eksplozijama je oštećen most koji Rusiju spaja s Krimom.
>> Opširnije
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je kazao da je Vladimir Putin napravio ogromnu grešku povlačenjem iz važnog sporazuma o žitaricama.
>> Opširnije
Odluka Rusije da se povuče iz ugovora o izvozu žitarica preko Crnog mora uz potporu UN-a je "eskalacija korištenja gladi kao oružja", rekla je Kanada u utorak, osuđujući povlačenje Moskve iz pakta.
U priopćenju je kanadska vlada rekla:
"Ovo je ozbiljna eskalacija korištenja gladi kao oružja Ruske Federacije, koja je prethodno opstruirala rad Inicijative za crnomorsko žito (BSGI). Kanada poziva Rusku Federaciju da odmah obnovi svoje sudjelovanje u sporazumu kako bi izbjegla daljnje šokove za globalne prehrambene sustave koji su već opterećeni njezinim agresorskim ratom protiv Ukrajine."
"Uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina predstavljalo bi objavu rata Rusiji", napisao je južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa u sudskim dokumentima objavljenim danas.
Putin je pozvan na summit BRICS-a u Johannesburgu sljedeći mjesec, ali je meta naloga za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda - što je odredba koju bi Pretoria kao članica ICC-a trebala provesti, izvještava AFP. Južnoafrička diplomatska dilema odvija se na sudu, gdje vodeća oporbena stranka, Demokratska alijansa (DA) pokušava prisiliti vladu i osigurati da čelnik Kremlja bude zadržan i izručen ICC-u ako kroči u zemlju.
Ruski parlament produljio je u utorak pravo na vojni poziv za najmanje pet godina u slučaju časnika s najvišim činovima do dobi od 70 godina.
Prošlog rujna Rusija je objavila svoju prvu mobilizaciju od Drugog svjetskog rata, pozivajući više od 300.000 bivših vojnika u velikim dijelom kaotičnu hitnu mobilizaciju. Zakon usvojen u utorak dopušta muškarcima koji su završili obveznu službu da bez ikakvih daljnjih obaveza budu mobilizirani do dobi od 40, 50 ili 55 godina, ovisno o njihovoj kategoriji, objavila je Državna duma, odnosno donji dom parlamenta na svojoj web stranici. U svim je slučajevima dobna granica podignuta za pet godina.
Novi zakon znači da oni iz pričuve s najvišim činovima sada mogu biti pozvani natrag u službu do 70, a ne do 65 godina, ostali viši činovi do 65, niži časnici do 60 – i svi ostali do dobi od 55, a ne od 45.
Ministar obrane Sergej Šojgu rekao je da planira povećati osnovni broj borbenog osoblja u službi.
RUSIJA je danas napala ukrajinske luke, dan nakon što je istupila iz sporazuma koji je Kijevu omogućavao izvoz žitarica preko Crnog mora, te je objavila da su njezine snage zabilježile uspjehe na terenu.
>> Opširnije
Njemački ministar vanjskih poslova optužio je Rusiju da je figurativno ispalila projektile na izgladnjele ljude diljem svijeta napadom na ukrajinsku luku Odesu.
Rusija je preko noći lansirala val bespilotnih letjelica i projektila na crnomorske luke iz kojih se ogromne količine žitarica izvoze na svjetska tržišta. Napadi su uslijedili nekoliko sati nakon što je crnomorski ugovor o žitu propao, a Rusija se u ponoć povukla iz sporazuma o osiguravanju sigurnog koridora za ukrajinski izvoz žitarica.
Rusija je svoje napade opisala kao osvetu za one koje je pokrenuo Kijev.
U RUSIJI raste broj dezertera. Tisuće mladih Rusa napuštaju svoju domovinu zbog straha od mobilizacije. Ovo je priča o dvojici od njih.
>> Opširnije
Suspilne, ukrajinska državna televizija, izvještava da je Vitalij Kim, guverner Mikolajivske oblasti, rekao da je luka spremna nastaviti s ugovorom o žitu, ali "ruska strana nije zainteresirana za reguliranje sigurnosti hrane u svijetu i nastavlja ucjenjivati".
Čini se da Rusija pokušava iskoristiti Tursku kako bi zaobišla zapadne prepreke izvozu svog žita nakon propasti crnomorskog sporazuma o žitu. Jednogodišnji sporazum o osiguravanju sigurnog prolaza za ukrajinsko žito preko morskih luka istekao je sinoć, nakon što ga je Rusija odbila obnoviti.
Danas je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov razgovarao sa svojim turskim kolegom Hakanom Fidanom o načinima izvoza ruskog žita rutama "koje ne bi bile podložne Kijevu i sabotaži Zapada". Nisu uvedene izravne sankcije na rusko žito, ali one uvedene bankama, tvrtkama i pojedincima otežale izvoznicima otpremu proizvoda i organiziranje plaćanja.
Britansko ministarstvo obrane priopćilo je da planira uložiti 2.5 milijardi funti (3.3 milijarde dolara) u vojne zalihe i streljivo "kako bi poboljšalo borbenu spremnost".
Ruske turističke agencije pozvale su turiste na Krimu da ne odustaju od svojih planiranih putovanja, nakon što je ukrajinski udar na Kerčki most prekinuo putovanje na okupirani poluotok.
"Imamo otkazivanja za kraj srpnja i kolovoza", rekla je Elena Bazhenova, voditeljica turističke tvrtke Laspi Crimean, prema Ruskom savezu turističke industrije. “Otkazivanja za ove datume moguća su samo uz kazne.”
"Pokušavamo uvjeriti turiste da ne donose odluke na temelju emocija", rekla je Bazhenova. “Očekujemo normalizaciju situacije u narednim danima.”
Krim je popularno rusko odredište za ljetni odmor, ali uništenje cestovnog dijela mosta preusmjerilo je glavnu rutu za automobilski promet.
SAD i Europa se bore osigurati Ukrajini veliku količinu streljiva koja će joj trebati za dugotrajnu protuofenzivu protiv Rusije, a zapadni dužnosnici žure povećati proizvodnju kako bi izbjegli nestašice na bojnom polju koje bi mogle omesti napredak Kijeva.
Sve manja zaliha topničkog streljiva poslužila je kao poziv na uzbunu NATO-u, rekli su američki i zapadni dužnosnici za CNN, budući da se savez nije adekvatno pripremio za mogućnost dugotrajnog kopnenog rata u Europi nakon desetljeća relativnog mira.
Ministar obrane Ujedinjenog Kraljevstva Ben Wallace rekao je prošlog tjedna za CNN da, dok je NATO rano bio spreman za ofenzivu "prve noći, prve noći", "nitko si nije postavio pitanje, pa, što ako 'prvi dan, prva noć' postane 'drugi tjedan, treći tjedan, četvrti tjedan?' Koliko naših izvrsnih sposobnosti zapravo imamo na zalihi? I mislim da je to bilo šire pitanje.”
Visokopozicionirani član Wagnera Andrej Trošev odbio je podržati prošlomjesečnu pobunu, navodi ruska inicijativa za ljudska prava Gulagu.net. Troshev je bio drugi zapovjednik privatne vojne skupine nakon osnivača i vođe pobune Jevgenija Prigožina. Izvor je Gulagu rekao da je Troshev dao "interne informacije" ruskom FSB-u i ministarstvu obrane. Zaslužio je potporu Vladimira Putina odbijanjem sudjelovanja u pobuni, rekao je izvor.
Također je objavljeno da su Troshev i njegovi kolege progonili bivše odbjegle članove Wagnera unutar Rusije i prijetili onima koji su komunicirali s novinarima i aktivistima za ljudska prava.
Vode se vrlo osjetljivi razgovori kako bi se došlo do dogovora o povratku otete ukrajinske djece odvedene u Rusiju, navodi se u izvješću. Turska i Saudijska Arabija uključene su u razgovore koji traju već nekoliko mjeseci, piše Financial Times citirajući četiri osobe upoznate sa situacijom.
Ukrajinski i ruski dužnosnici sastavljaju popise tisuća djece koja su odvedena u Rusiju i smještena u dječjim domovima ili usvojena od strane ruskih obitelji. Dužnosnici obiju strana odbili su međusobno izravno razgovarati o tom pitanju, ali su se umiješali posrednici iz Saudijske Arabije i Turske. Navodno je s ruske strane uključen i bivši vlasnik nogometnog kluba Chelseaja Roman Abramovič.
Saudijska Arabija je prvotno pokrenula pitanje raseljene djece na sastanku odabranih članica G20 u Kopenhagenu, rekao je diplomat upoznat s razgovorima. Zapadne zemlje tada su dale blagoslov Rijadu da nastavi posredovati po tom pitanju.
Ukrajina je tvrdila da je Rusija organizirala otmice do 20.000 djece. Humanitarni laboratorij Yale kaže da je najmanje 6000 ukrajinske djece u ovoj situaciji.
Kruže glasine oko statusa generala Sergeja Surovikina, zamjenika zapovjednika ruskih vojnih operacija u Ukrajini, od prošlomjesečne oružane pobune boraca plaćenika.
Glasnogovornik ukrajinske obavještajne službe, Andrii Yusov, rekao je danas da je visoki zapovjednik ruske vojske "efektivno uklonjen s položaja" - sugerirajući da njegova sudbina ostaje neriješena. Andrii Yusov rekao je tijekom televizijskog intervjua da je "natjecanje između žaba krastača i zmija" počelo u ruskim najvišim krugovima nakon Wagnerove pobune, u kojoj je Surovikin izgubio.
Rusija nije dala službenu izjavu o njegovoj budućnosti.
Ruski predsjednik Vladimir Putin dao je pomalo čudan komentar na sastanku s jednim od regionalnih guvernera Rusije.
>> Opširnije
Nakon što se Rusija jučer povukla iz Crnomorskog žitnog sporazuma, Ukrajina je predložila da bi se sporazum mogao nastaviti bez Moskve. No Kremlj je danas poručio da bi u slučaju nastavka isporuke žita iz ukrajinskih luka "postojali određeni rizici".
"Riječ je o zoni koja se nalazi pored područja borbi i bez odgovarajućih jamstava, sigurnosnih jamstava, postoje određeni rizici", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov. "Stoga, ako pokušaju nešto učiniti bez Rusije, ti rizici moraju biti uzeti u obzir. Ne možemo reći bi li neke zemlje bile spremne preuzeti te rizike", rekao je Peskov.
Optužio je Ukrajinu da Crnomorsko područje tretira kao "vojnu zonu" i rekao da Zapad nije ispunio svoje obveze u sklopu sporazuma. Odgovarajući na kritike da će najsiromašnije zemlje svijeta patiti od nestašice hrane kao rezultat završetka sporazuma, Peskov je rekao: "Najsiromašnije zemlje Afrike najmanje su dobile od sporazuma o žitu."
Rusija i dalje pokušava procijeniti kako će odgovoriti na ukrajinski napad na Krimski most ranije ovog tjedna, izjavio je danas glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da se "razrađuju pojačane sigurnosne mjere" nakon incidenta na gotovo 20 kilometara dugom prijelazu, koji povezuje okupirani Krimski poluotok s kopnenom Rusijom. "Naravno, one se razrađuju", rekao je Peskov novinarima na konferencijskom pozivu, kada je upitan je li predsjednik Vladimir Putin već primio prijedloge o ruskom odgovoru i pojačanju sigurnosti mosta.
Ruski dužnosnik priznao je da je barem jedan dio Krimskog mosta nepopravljivo oštećen nakon jučerašnjih eksplozija. Tijekom sastanka s Vladimirom Putinom zamjenik premijera Marat Husnulin navodno je rekao da most neće biti u potpunosti otvoren za promet do studenog.
Cestovni promet djelomično je obnovljen nakon eksplozija, ali su jučer viđene duge prometne gužve dok su ruski turisti kretali kući vozeći se kroz dijelove okupiranog južnog dijela Ukrajine. Husnulin je rekao da je plan otvoriti jednu stranu mosta za dvosmjerni promet do 15. rujna, a drugu stranu u studenom.
Husnulin je dodao da će jedan dio mosta morati biti demontiran.
Rusko ministarstvo obrane izjavilo je da su noćni napadi na dva ukrajinska lučka grada, Odesu i Mikolajiv, bili "čin osvete". Ministarstvo je navelo da su "pogodili sve ciljeve" u Odesi i Mikolajivu.
Ruski zračni udari su uslijedili dan nakon napada na Krimski most koji povezuje Rusiju s Krimom, za što je Moskva okrivila Ukrajinu. Iako Rusija tvrdi da je pogodila sve ciljeve, to je upitno jer je Ukrajina objavila da je oborila svih šest krstarećih raketa Kalibr i 31 od 36 dronova.
Kijev je izvijestio da su padajući ostaci dronova i projektila te udarni valovi oštetili nekoliko kuća i dio lučke infrastrukture u Odesi, ali nije objavio više detalja. Nitko nije ubijen, ali je jedan stariji muškarac ozlijeđen u svojoj kući
Otkako je Kijev pokrenuo svoju protuofenzivu početkom lipnja, potpomognut oružjem koje su mu isporučili zapadni saveznici, vratio je više od 210 četvornih kilometara zemlje, rekla je danas zamjenica ministra obrane Hana Maljar.
Vladimir Rogov, jedan od proruskih čelnika u okupiranom dijelu Zaporižje, objavio je da je u okupiranom ukrajinskom gradu Melitopolju odjeknula glasna eksplozija.
"Glasno u Melitopolju! U gradu je odjeknula glasna eksplozija! Detalji kasnije!", objavio je Rogov na svom Telegram kanalu.
Danas su iz Kijeva stigle vijesti o složenoj situaciji na bojištu na istoku Ukrajine, ali i o uspjesima na nekim dijelovima juga. Ukrajina neumorno nastavlja sa svojom protuofenzivom protiv ruskih okupacijskih snaga.
"Situacija na istoku je složena, ali držimo stvari pod kontrolom", objavio je na Telegramu general Oleksandr Sirski, zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga. Sirski je naveo da su Rusi koncentrirali svoje snage prema Kupjansku, u sjeveroistočnoj regiji Kharkiv, ali da ukrajinske snage uspješno pružaju otpor.
Prema izvještajima Reutersa, ukrajinski dužnosnici sve češće ističu pojačanu rusku vojnu aktivnost blizu Kupjanska i obližnjeg Limana na sjeveroistoku. Oba grada su krajem prošle godine ponovno prešla pod kontrolu Ukrajine.
Jučer je glasnogovornik ukrajinskih snaga na istoku izjavio da je ruska vojska u tom području nagomilala više od 100.000 vojnika i više od 900 tenkova.
Ruski državni mediji tvrde da je sigurnosna služba Ruske Federacije uhitila ženu pod sumnjom da je pripremala "teroristički napad" u Jaroslavskoj regiji, koja se nalazi sjeverno od Moskve.
"Uhićena je ruska državljanka rođena 1987. godine, koja je na upute ukrajinskih specijalnih službi prikupljala i prenosila informacije o objektu kritične infrastrukture u Jaroslavskoj regiji", objavio je FSB, koji dodaje da je pokrenut kazneni postupak koji bi mogao rezultirati desetogodišnjom zatvorskom kaznom.
Njemačka vojska naručila je nekoliko stotina tisuća artiljerijskih granata od tvrtke Rheinmetall kako bi nadoknadila zalihe koje je istopio rat u Ukrajini, objavila je danas ta obrambena tvrtka.
Reuters izvještava da je Rheinmetall objavio kako je dobio novi okvirni ugovor za isporuku artiljerijske municije kalibra 155 mm, što predstavlja potencijalni volumen narudžbe od oko 1.2 milijarde eura.
Prvi konvoj Wagnerovih snaga stigao je u prethodno napuštenu vojnu bazu u Bjelorusiji, a prema njoj su na putu još najmanje dva konvoja, otkrila je CNN-ova analiza satelitskih snimki i videozapisa s društvenih mreža.
Satelitske snimke tvrtke Planet Labs pokazuju prvi konvoj koji stiže na bjelorusku vojnu bazu koja je godinama bila prazna, jučer netom nakon 11:00 po lokalnom vremenu. Konvoj se proteže sve od baze do izlaza s autoputa. Manje od sat vremena kasnije, nova satelitska slika tvrtke Airbus pokazuje cijeli konvoj parkiran na bazi.
CNN je uspio potvrditi da su vozila pripadala Wagnerovim snagama jer se nekoliko vozila na satelitskoj slici Airbusa podudara s onima viđenima na videozapisu objavljenom na društvenim mrežama koji prikazuje konvoj, s Wagnerovim zastavama, zaustavljen uz autoput.
Konvoj viđen na videu uključivao je brojne kamione, velike platforme s buldožerima, kamione za odvoz smeća te kombije i desetke civilnih kamiona i automobila. CNN je ukupno identificirao 115 novih vozila na bazi, kojih nije bilo na prethodnim satelitskim snimkama.
Ovo je prvi put da su Wagnerove snage viđene nakon njihovog neuspjelog pokušaja pobune u lipnju. Još dva Wagnerova konvoja kretala su se jučer poslijepodne prema bazi.
CNN-ova analiza videozapisa objavljenih na društvenim mrežama otkrila je da su konvoji, također s vozilima na kojima vijore Wagnerove zastave, zaustavljeni na dvije lokacije duž glavne ruske autoceste koja vodi prema zapadu, prema Bjelorusiji.
CNN je geolocirao i potvrdio autentičnost snimki. Jedan konvoj sadrži najmanje 109 vozila, a drugi najmanje 96 vozila. Oba su sadržavala desetke civilnih automobila i kamiona, te kombije, autobuse, vozila za prijevoz tekućina i prikolice te velike vojne kamione.
Arhivske satelitske snimke koje je ranije pregledao CNN pokazuju da su deseci šatora postavljeni na bazi, koja je godinama bila prazna, samo nekoliko dana nakon što je osnivač Wagner, Jevgenij Prigožin, obustavio pobunu prošlog mjeseca.
Bjeloruski vođa Aleksandar Lukašenko tvrdi da je posredovao u dogovoru između Prigožina i ruskog predsjednika Vladimira Putina. Od tada je Lukašenko pozvao Wagnerove snage u Bjelorusiju da pomognu u obuci njegove vojske. Prigožinovo trenutno boravište i dalje je nepoznato.
Ako pretražujete generala Oleksandra Sirskog na internetu, opisat će ga kao "najuspješnijeg generala 21. stoljeća do sada".
>> Opširnije
NEKI od e-mailova navodno su sadržavali osjetljive podatke poput lozinki, medicinske dokumentacije i planova putovanja najviših časnika.
>> Opširnije
Ruski sustavi protuzračne obrane i elektroničke protumjere oborili su 28 ukrajinskih dronova nad Krimom rano jutros, tvrdi ruska režimska agencija RIA pozivajući se na rusko ministarstvo obrane.
Prema informacijama ministarstva obrane koje prenosi Reuters, napadi dronovima nisu uzrokovali žrtve ni štete.
Ovaj napad uslijedio je nakon jučerašnjeg napada ukrajinskih pomorskih dronova na Krimski most, što je prouzročilo oštećenja i prekid cestovnog prometa.
Cestovni promet na Krimskom mostu djelomično je otvoren kasno sinoć, izjavio je ruski zamjenik premijera Marat Husnulin na svom Telegram kanalu. Ova vijest dolazi gotovo 24 sata nakon što su most pogodile dvije eksplozije.
"Promet na Krimskom mostu ponovno je uspostavljen na najdesnijoj traci", napisao je Husnulin sinoć, a prenosi Reuters.
No, zbog lošeg vremena, trajektni promet je rano jutros privremeno obustavljen, izvijestile su ruske agencije, pozivajući se na prorusko ministarstvo za izvanredne situacije na Krimu.
Rano jučer dvije eksplozije oštetile su most, poznat i kao Kerčki most, koji povezuje Krim s kopnenom Rusijom. Eksplozije su usmrtile dvije osobe i zatvorile glavni put za ruski cestovni promet prema okupiranom poluotoku.
Moskva je ovaj incident okarakterizirala kao "teroristički" napad ukrajinskih pomorskih dronova, iako Kijev nije službeno preuzeo odgovornost za napad.
Rusija je koncentrirala više od 100.000 vojnika u području Kupjanska kako bi pokušala slomiti obranu Kijeva, rekao je jučer Serhij Čerevatji, ukrajinski zamjenik zapovjednika za strateške komunikacije Istočne vojne skupine.
"Neprijatelj je koncentrirao vrlo moćnu grupaciju na pravcu Liman - Kupjansk, s više od 100.000 ljudi, više od 900 tenkova i više od 370 MLRS-ova", rekao je Čerevatji. “Neprijatelj je angažirao desantne jedinice, tamo najbolje motorizirane pješačke jedinice. Kao dodatna potpora tu su borbena rezerva vojske, teritorijalne postrojbe, satnije Oluja Z.” Dodao je da ruske snage "ulažu sve u probijanje obrane. Vojnici čvrsto stoje u obrani".
RUSIJA je tijekom noći pokrenula zračne napade na jug i istok Ukrajine koristeći bespilotne letjelice i balističke rakete, priopćile su rano jutros ukrajinske zračne snage.
>> Opširnije
Pregled najvažnijih događaja jučerašnjeg dana pogledajte ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati