Voda zbog nevremena ušla u sabor, sjednica nastavljena nakon prekida
SABOR je započeo trodnevnu izvanrednu sjednicu na temu štrajka u pravosuđu i plinske afere, koju je predsjednik Hrvatskog sabora sazvao na zahtjev predsjednika Republike Zorana Milanovića.
Dvije točke koje je Milanović predložio su zaključci kojima bi sabor obvezao vladu da odmah, a najduže u roku od 15 dana, poduzme sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti te da u roku od 15 dana utvrdi koje su institucije i osobe odgovorne za financijsku štetu nanesenu HEP-u u provedbi Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije.
O prvom zaključku zastupnici će raspravljati u petak, nakon što na početku sjednice iznesu stajališta na temu po izboru, a o drugom u subotu.
Za nedjelju je previđeno glasanje o zaključcima, a da bi prošli potrebno je da ih podrži većina od 76 zastupnika.
Oporba koja je inicirala sazivanje izvanredne sjednice ukupno ima 74 ruke, što znači da bi trebali pridobiti dio vladajućih kako bi zaključci prošli, a vlada dobila obveze.
Milanović: Ne dolazim, što bih radio tamo?
Nakon što je u srijedu rekao da očekuje Milanovića na izvanrednoj sjednici s obzirom na to da je predlagatelj, predsjednik sabora Gordan Jandroković u četvrtak mu je i službeno uputio poziv da dođe na sjednicu i obrazloži dvije točke, no Milanović je takvu mogućnost odbacio.
"Predsjedniku u saboru nije mjesto, što bih radio tamo?" kazao je Milanović.
Iz oporbe poručuju kako očekuju da će na sjednici svi biti prisutni jer je riječ o problemima koji direktno utječu na život građana. Očekuju i da će predloženi zaključci biti prihvaćeni, a Sandra Benčić (Možemo) najavljuje da će na sjednici stvoriti atmosferu u kojoj će biti jako teško ne glasati za zaključke.
Poziv za izvanrednu sjednicu Jandroković je uputio i hrvatskoj vladi.
Zahtjev predsjednika Republike za izvanrednom sjednicom, premijer Andrej Plenković nazvao je "politikantskom, pristranom i praktički potpuno oporbenom inicijativom".
Milanovićev zahtjev za sazivanjem izvanredne sjednice je presedan u 30-ak godina modernog hrvatskog parlamentarizma i korištenje ustavne ovlasti koju do sada nitko nije koristio.
Nikola Grmoja (Most ) kazao je ranije danas da mu je u pauzi HDZ-ov Ante Deur prijetio. „To je znak koliko su prepadnuti i nervozni jer su morali prekinuti godišnji odmor”, ustvrdio je Grmoja.
Predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića zanimalo je kako mu je Deur prijetio istaknuvši da je to ozbiljan problem i da to mora prijaviti.
"Fizički mi je prijetio, ali ja vas se ne bojim”, odgovorio je Grmoja i dodao da neće ništa prijavljivati, na što mu je Jandroković poručio da onda ne manipulira.
Deur je u repici pojasnio da njegovu reakciju izazvao Grmoja nazvavši ga sa smiješkom "smećem". "Tada sam došao u čudu, to su te tvoje pokvarene izjave koje daješ potiho po hodnicima i vrijeđaš ljude, i zato takva moja reakcija. Da je bila prema nekome drugome, bio bih posramljen, ali prema tebi ne mogu biti posramljen”, rekao je Deur.
Grmoja je negirao da ga je tako nazvao. "Sada ste pokazali tko ste i što ste i na što ste sve spremni”, zaključio je. Poručio je također vladajućima da će nakon izbora neki trebati "tople pidžame".
HDZ-ov Jure Brkan ocijenio je Miletićevo izlaganje patetičnim i neukusnim. „Kažete da vas je sram, a nije vas sram sjediti s Buljem, Grmojem, Troskotom, Raspudićem, Selakušom, lažovima najvećima na svijetu za koje smo dokazali da lažu”, ustvrdio je.
Na to je Mirela Ahmetović (SDP) predsjedavajućem Furiju Radinu spočitnula da ne reagira kada treba zaštiti dostojanstvo žena. „Uvijek se povlačite i relativizirate kada se vrijeđa žena” kazala je.
U obranu kolegice stala je i Sabina Glasovac (SDP) , rekavši da ne zna s kojeg brda je Brkan stigao, ali bi trebao znati da ovdje nema "seljakuša ni selakuša".
Solidarizirala se i Katica Glamuzina (Socijaldemokrati) kazavši Radinu da je suprotno Poslovniku, Ustavu i Kodeksu ponašanja u saboru povrijeđena zastupnica Selak Raspudić, što je priznao i sam Brkan. „Jedino vi mislite da nije pa se konzultirajte s voditeljicom Vladinog Ureda za ravnopravnost spolova (Helena Štimac Radin), svojom suprugom pa neka vam ona objasni” rekla je Glamuzina Radinu.
Brkan je uzvratio da to nije na ženskoj osnovi nego da je tako kolokvijalno nazvana u makarskom selu Rašćane, odakle joj je obitelj.
Mostovi zastupnici navodili su uz ostalo da su pravosudne službenice "razgolitile Plenkovića, da je car gol, da Plenković gazi žene u štrajku a kada je riječ o Pavlu Vujnovcu je manji od malog miša”.
„Vi ste prije sedam godina dobili nogu iz vlade i dan danas se ponašate kao uvrijeđena mlada, hajde više to prebolite”, poručila je mostovcima Majda Burić (HDZ) .
„Teško konju kojeg selo rani i državi koju Grmoja brani”, dodao je Josip Borić (HDZ).
Zastupnici su se međusobno častili i epitetom „klaunovi”, Grmoja je tako nazvao Hrvoja Zekanovića (HDS) i Zlatka Hasanbegovića (Blok) a Vesna Bedeković (HDZ) zastupnike Mosta i Domovinskog pokreta. Jedni druge nazivali su i lažljivcima.
Kukavicom je pak HDZ-ova Danica Baričević (HDZ) nazvala predsjednika Republike Zorana Milanovića jer se nije pojavio na sjednici koja je sazvana na njegov zahtjev.
„Milanović sada jede janjetinu, a nije na partiju ovdje s vama”, ustvrdio je Zekanović nazvavši sve „smiješnim igrokazom”.
Da je sve igrokaz i predstava, složio se i Marin Miletić (Most). „Mi smo danas trebali govoriti o ljudima koji s 40 godina staža imaju 640 eura plaću, ti su ljudi gladni, a mi se ponašamo tako da me sram. I ne želim takav sabor. Mi živimo u paralelnom svijetu i odcijepljeni od naroda, izgubili smo busolu, ovakvo beskrupulozno ponašanje svih nas skupa je prestrašno”, naglasio je Miletić.
Premijer Andrej Plenković izjavio je danas u Otoku kako je vlada najzainteresiranija da se štrajk u pravosuđu odmah okonča, ali ne na način da pokrene druge štrajkove, dok je političkim oponentima zamjerio "lažnu empatiju".
>> Opširnije
"Borili smo se za slobodnu i demokratsku državu. Uništili smo poljoprivredu, seljaka, sad smo došli do pravosuđa. Plenkoviću je bitnije biti dobar s Junckerom, Von der Leyen nego da zastupa interese naših građana", rekao je Mostov zastupnik Miro Bulj.
Nakon Buljevog govora je Nikola Grmoja rekao da mu je HDZ-ov Ante Deur prijetio. "Tijekom stanke mi je Deur prijetio, ali ja ga se ne bojim", rekao je.
Sjednica Hrvatskog sabora nakon kraće stanke zbog prodiranja vode u sabornicu nastavljena je u petak, pri čemu je predsjednik sabora Gordan Jandroković izvijestio da se dio zastupnika povukao iz rasprave s obzirom na veliko nevrijeme.
"Dio zastupnika povukao se iz rasprave s obzirom na novonastalu situaciju i veliko nevrijeme", rekao je Jandroković u nastavku sjednice.
"Imamo problema s curenjem vode kroz jedan vitraj, nadam se da se to neće ponoviti, trenutačno je jaka kiša, ako će biti ponovno, morat ćemo opet prekinuti", dodao je.
Prema podacima o prijavljenima, od pojedinačne rasprave na temu stanja u pravosuđu odustalo je desetak zastupnika.
Nastavljena je sjednica, voda više ne ulazi u sabornicu.
Voda je počela curiti kroz otvoreni prozor i niz zid sabornice. Počela je ulaziti i na glavna vrata sabora, koja su odmah zatvorena i zaštićena ručnicima.
"Zatvorite prozor, voda je probila", kazao je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković odredivši stanku od 10 minuta dok saborske službe ne zatvore prozore.
Uz zaključak koji je predložio predsjednik Republike u svom zahtjevu za sazivanje izvanredne sjednice sabora, cjelokupna oporba predlaže i zaključak kojim se zadužuje vladu da donese odluku kojom će državnim službenicima i namještenicama svi dani provedeni u štrajku biti plaćeni.
"Zadužuje se vlada Republike Hrvatske da u roku od tri dana od dana donošenja ovoga Zaključka ukine Odluku o umanjenju plaće i dodataka na plaću državnim službenicima i namještenicima za vrijeme provedeno u štrajku od dana 13. srpnja 2023. godine te da donese odluku kojom će svim državnim službenicima i namještenicama svi dani provedeni u štrajku biti uredno plaćeni", zaključak je koji je u saborsku proceduru uputilo deset oporbenih klubova i troje zastupnika.
O tom zaključku, uz onaj predsjednika Republike Zorana Milanovića, sabor će glasati u nedjelju. Milanović je u zahtjevu za sazivanje izvanredne sjednice sabora predložio Zaključak kojim se vlada RH obvezuje da odmah, a najduže u roku od 15 dana, poduzme sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti u Republici Hrvatskoj.
Oporbeni Zaključak potpisuju klubovi Socijaldemokrata, SDP-a, Mosta, Domovinskog pokreta, Možemo, HSS-a i RF-a, Hrvatskih suverenista, Centra i GLAS-a, Fokusa i Reformista, IDS-a te zastupnici Ante Prkačin (NZ), Marin Lerotić (NZ) i Karolina Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost).
Arsen Bauk (SDP) kaže da je posao vlade osigurati normalno funkcioniranje države.
"Želimo jasan odgovor smatra li ministar da službenici u štrajku imaju premale plaće ili da imaju normalne plaće, a da svi skupa imaju premale plaće", rekao je.
Sandra Benčić kaže da je Plenković prvi premijer koji je doveo Hrvatsku u stanje u kojem jedna grana vlasti potpuno ne funkcionira. Radi se, kaže, o strateškom napadu na svaku instituciju koja je imala mandat kontrolirati izvršnu vlast.
Saborski zastupnik Dražen Bošnjaković (Klub HDZ-a) ocijenio je na izvanrednoj sjednici, koja se održava na zahtjev predsjednika Zorana Milanovića, da zaključak koji je predložio o funkcioniranju sudbene vlasti nije konkretan ni jasan te da rasprava neće dovesti do konkretnih mjera.
>> Opširnije
Dalija Orešković kaže da se radi o "tipičnom HDZ-ovom udaru na neovisnost pravosuđa".
"Predsjednik Vrhovnog suda je u ožujku upozoravao da je sustav pred slomom. Tada sam uputila zaključak da vlada u tri mjeseca riješi pitanje plaća i uvjeta rada, HDZ ga je odbio. Da ste tad to prihvatili, mi danas ne bismo bili u ovoj situaciji i ne bi bilo izvanredne sjednice", kaže.
Mostovac Nikola Grmoja smatra da se po broju zastupnika koji su se odazvali na izvanrednu sjednicu najbolje vidi da je Hrvatska u izvanrednom stanju.
Grmoja se kratko osvrnuo na nedolazak predsjednika Republike na izvanrednu sjednicu sabora koja je sazvana upravo na njegov zahtjev. “Predsjednik je i sam rekao da krađu u HEP-u ne smatra nečim prevelikim, da je bilo i većih afera, da Pavao Vujnovac za te novce ne ustaje iz kreveta. To je skandalozno, radi se o 12 milijuna eura hrvatskih građana…”, govori Grmoja i dodaje kako je sve drugo što je predsjednik rekao očekivano i u njegovom stilu te da ne smatra da je predsjednikov nedolazak ponižavajući jer “onoga tko ima svoj stav, kičmu i dostojanstvo ne može bilo tko poniziti”. Nije, kaže, ni očekivao da se predsjednik ukaže u saboru.
“Njegov je stav važan građanima, izravno je izabran, ali njegov stav ne određuje djelovanje oporbe”, kaže Grmoja.
Davorko Vidović iz Socijaldemokrata rekao je kako je "naše redovno stanje odavno izvanredno".
"Obje teme o kojima ćemo dva dana raspravljati su rezultat redovnog stanja. Nama ne trebaju nikakvi vanjski tutori, ni predsjednik vlade ni države da nam dozvoli da raspravljamo o bilo kojoj temi koja je važna za građane. Zar smo morali doživjeti, a to pitam predsjednika sabora, da se ova sjednica sazove kao 'davanje ključeva djeci da zaigraju košarku'? Manji mi je problem ovo Milanovićevo omalovažavanje, veći mi je problem što je većina dovela do toga", rekao je.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković poručio je u petak, uoči rasprave o štrajku pravosudnih djelatnika, da nije istina da predlagatelj, predsjednik Republike, nije pozvan na izvanrednu sjednicu sabora, ali da od njega nije dobio nikakav odgovor.
>> Opširnije
SDSS-ov Boris Milošević, bivši ministar protiv kojeg je Uskok podigao optužnicu, rekao je da nema izvanredne situacije i ustavne krize.
"Plaće svih službenika su male, tu imamo konsenzus, isto misli i javnost. Ovo je jedino stvar sindikalnog pregovora s vladom. Zakon o plaćama koji će stupiti na snagu iduće godine je presedanski", rekao je.
"No jedna stvar je dobra, a to je da više nitko ne spominje uhljebe. Nema više uhljeba. Dobro je da javnost više na taj način ne omalovažava službenike", dodao je i pozvao na kompromis.
Na uhljebe se referirala i Peović, koja isto smatra da su ljudi vidjeli da nije svaki službenik u državnoj upravi - uhljeb.
"Dobro je da su konačno u javnost izašle plaća tih 'uhljeba' i danas se doista teško može reći da je netko uhljeb s plaćom od 600 eura. Dostojanstvena plaća bi bila 1400 eura", rekla je.
"Plaće trebaju povećati i drago mi je da se slažete s tim pa se stoga nadam da ćete glasati za naš prijedlog po svojoj savjesti", odgovorila je Miloševiću.
"Ako vi imate plaću od 600 eura, to nije plaća, vi se onda socijalni slučaj", napomenula je.
Daniel Spajić iz Domovinskog pokreta rekao je da su službenici godinama sustavno zanemareni.
"Sustav je blokiran, a ako niste član vladajuće većine, ne možete napraviti ništa. Potpuni krah vladajuće većine, a glavni odgovorni ili šuti ili lupeta, a nije ga ni briga. Nećete, gospodo, dugo. Imamo ljude kojima se ne osigurava plaća potrebna za život", rekao je.
"Ako možemo mi, u ime solidarnosti s tim ljudima, isključiti ovdje klimu u saboru na tri dana pa da vidimo u kakvim uvjetima rade", zaključio je.
"Sasvim sigurno je da je štrajk neugodna stvar za društvo, ali nije ni prvi ni jedini do sada, bojim se da će u budućnosti biti još trenutaka kada će netko štrajkati. To treba gledati kao priliku za pregovore. Mi vjerujemo našoj vladi i da će se ovo završiti povećanjem plaća, koje su već povećane u prvom koraku", rekao je HDZ-ov Dražen Bošnjaković.
"Mislim da nema nikog u sabornici tko ne bi digao ruku za 400 eura, no nije pitanje 400 eura, nego sustava. Ako idemo s povećanjem u jednom segmentu, već je jedan sindikat rekao da onda treba i njima", dodao je.
Peović mu je odgovorila da slobodno može dignuti ruku. "1300 eura imaju prosječnu plaću njihovi kolege u Sloveniji. Za 500 eura ste digli plaće sucima, a nekim službenicima je tolika plaća", rekla je.
Predsjednik Mosta Božo Petrov upozorio je da su mnoge zgrade sudova ispod minimuma funkcionalnosti.
"Odljev je službenika zbog obima posla, uvjeta rada, niske su plaće, zbog pregorijevanja na poslu odlaze na bolovanje pa na tri suca vrlo često imate jednog zapisničara", rekao je. "HDZ je napravio takav sustav u kojem se više nitko ne želi javiti za posao u pravosuđu", dodao je.
"Ne znam kako se možete hvaliti prosječnom plaćom od 1000 eura kad su sudski službenici na 680 eura. Vi se sa službenicima igrate, uveli ste paralizu svih ljudi u Hrvatskoj", rekao je Petrov.
"Petrov omalovažava nas govoreći neistine o tome da pravosuđe ne funkcionira", replicirao je HDZ-ov Đakić.
"U pravu ste, kolega, sustav funkcionira za neke, poput Banožića, ali za građane i poduzetnike ne", uzvratio je Mostov Nikola Grmoja.
"Sustav funkcionira i za kćer Jandrokovića, koja je riješila svoj upis nekretnine", dodao je Pavliček.
"Moja kći je jedna od 743 osobe koje su na zagrebačkom sudu riješile svoj problem, ali to vama nije bitno, bitno vam je uvrijediti", odgovorio je Jandroković.
Grbin je rekao da su dvije stvari zajedničke ovim temama rasprave. "Vlada se i ovdje i tamo pravi da nije ništa znala, a 23. lipnja, dakle prije mjesec dana, predsjednik Vrhovnog suda Dobronić pisao je Plenkoviću i upozorio ga na zakonite zahtjeve službenika i posljedice. I koji je bio njegov odgovor? Plenković nije htio s njim razgovarati. Tek jučer je odgovorio, ali napadima na Dobronića jer ne želi plesati kako Plenković svira i upravo zato smo digli ruku za njega ovdje u sabornici", rekao je.
"Građani s pravom nemaju povjerenje u naše pravosuđe. Sustav je paraliziran. Možda je demografska mjera to što se razvodi ne mogu provoditi na sudu", našalio se.
"Teško je gledati jednog službenika kojem je plaća nakon 40 godina radnog staža 670 eura. Ljudima čija je plaća 670 eura nije najbolje sjela činjenica da je Plenković dao isto toliko povećanje ljudima s kojima dijele prostorije. Zar ste stvarno mislili da neće doći do pobune?" zapitao je.
"Jeste li primijetili jedan detalj kod tih ljudi koji sada štrajkaju? To su mahom ljudi pred mirovinom, a zašto? Jer nitko ne želi raditi taj posao za takve uvjete", rekao je Grbin.
"SDP predlaže da vlada konačno sjedne s ljudima u štrajku i napokon im nešto konkretno ponudi umjesto da ih vrijeđa", zaključio je.
Nastavljena je sjednica.
Govori predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
HSLS-ov Dario Hrebak je rekao da je štrajk važna tema jer se radi o našim građanima, o njihovim pravima i plaćama, a da je druga tema (afera HEP) manje važna jer je bila "sjajno organizirana sjednica Odbora".
"Odazvao sam se jer vjerujem u parlamentarizam i mi iz vladajuće nemamo problem da ne dođemo, nemamo što skrivati. Na kraju dana ćemo puno raspraviti, a jedini tko ovo može riješiti i utjecati na povećanje plaća u pravosuđu je vlada. Vidio sam uoči dolaska neke natpise da će biti žestoko u smislu napit' ćemo im se krvi. Za takvo nešto nema potrebe", rekao je.
Mostov Marin Miletić zatražio je stanku i poručio vladajućima da prestanu s igrama.
Jandroković je stanku odobrio do 11:40.
Zastupnik HDZ-a Nikola Mažar rekao je da je predsjednik Milanović predlagatelj, ali se nije pojavio u saboru, "nego je u Oklaju s HDZ-ovim načelnikom".
"To govori o prijeziru prema saboru, nepoštovanju jedne grane vlasti, zakonodavne, ali i njegovu stavu prema ovoj oporbi, za koju je i on sam svjestan da bi si nanio štetu da ovdje nazoči. Kad je SDP bio na vlasti, Milanović je donio uredbu kojom je smanjio službenicima i namještenicima koeficijente i sucima smanjio plaću, s druge strane imamo sadašnju vladu za koju smo čuli i vidjeli što je sve učinila za službenike", rekao je.
Zastupnica Karolina Vidović Krišto je rekla: "Kada predvodnik korupcije govori o rješenjima, to je vrijeđanje svega, HDZ nije stranka, već interesna grupacija."
Milorad Pupovac iz SDSS-a je istaknuo kako se uzdaju u to da će se postići kompromis.
Ružica Vukovac se u ime Kluba za pravednu Hrvatsku osvrnula na razornu oluju otkrivši da na njezine pozive u pomoć na dežurne telefone nitko nije odgovorio.
"Diljem Slavonije je stradala svaka treća kuća. Očekivali biste u tom trenu vojsku na terenu, ministre, pomoć ljudima. Ostala je pustoš. Nestalo je struje, vode, signala nema. Predstavljen je sustav ranog upozorenja vrijedan 8.3 milijuna eura, četiri su osobe smrtno stradale, toliko je štete, a nitko nije dobio upozorenja", rekla je.
Zastupnica Centra Dalija Orešković pozdravila je sve "kolege, kolegice zastupnike i HDZ-ovce". Jandroković ju je upozorio da se tako ne može obraćati i dijeliti kolege.
"Po prvi puta održava se izvanredna sjednica sabora na zahtjev predsjednika. Ne održava se ni zbog čijeg hira već zato što nas je Plenković autoritarnim vladanjem doveo u izvanredno stanje. Paraliza pravosuđa ostat će trajna mrlja i sramota Plenkovića, koja će obilježiti njegov mandat, kao i korupcija. Ovo je uzurpacija, okupacija, a ne demokracija", rekla je.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin upozorio je kako pravosuđe ne funkcionira.
"I to zbog zakonitog štrajka potplaćenih službenika koji imaju plaću koja je gotovo jednaka povećanju koje je Plenković dao sucima. Plenković je izazvao ovaj štrajk, koji je opravdan i zakonit, ali koji ima posljedice za građane i gospodarstvo. Posljedice će biti nesagledive i mi ćemo se kao društvo s time boriti godinama", rekao je.
Emil Daus iz IDS-a istaknuo je tri pitanja - "gdje je lova, tko ju je maznuo i na koji način će odgovarati".
U ime Kluba Možemo Sandra Benčić je izjavila da je razlog za sazivanje ove sjednice uzrokovan rastućom i efikasnom politikom uništavanja institucija u mandatima Plenkovića.
"Pokazuje to da se ne radi ni o kakvoj slučajnosti ili nespretnoj regulaciji ili nedostatku sredstava za neovisne institucije. Sazvali smo ovu sjednicu da bismo pokazali da se radi o sustavnom, sistemskom i strateškom uništavanju svake neovisne institucije za kontrolu izvršne vlasti", rekla je.
Nezavisni zastupnik Marin Lerotić rekao je kako je sazivanje ove sjednice "prepoznavanje izvanredne situacije, a ne odabiranje strane".
Damir Bajs je u ime Kluba Fokusa i Reformista rekao da očekuju da premijer sjedne s predsjednikom Vrhovnog suda, štrajkašima i da štrajk privede kraju.
Zastupnik Domovinskog pokreta Stipe Mlinarić Ćipe rekao je da mu je draže vidjeti Jandrokovića u sabornici u odijelu, nego na plaži u kupaćim gaćicama, ali i da mu je drago da su tu kolege SDSS-a iako se vani sprema oluja i nevrijeme. Poručio je i "hrabrim ženama koje su u štrajku da ne odustaju i ustraju u svojim zahtjevima".
Katarina Peović je podržala štrajkaše i prozvala Zekanovića jer nije bio u četvrtak u Šibeniku na štrajku cestara.
"Sedmi tjedan ljudi u pravosuđu štrajkaju, izvor ovog problema su redom Andrej Plenković, Vili Beroš, Marin Piletić i onda tek Ivan Malenica", rekla je.
Zastupnik Suverenista Marko Milanović Litre zamolio je Jandrokovića da upozori Zekanovića jer upada zastupnicima u riječ, ali i da shvaća da ga HDZ koristi kao "korisnu budalu".
Jandroković je obojicu upozorio da prekinu međusobno fizički prijetiti i vrijeđati se.
Šef sabora Jandroković prekinuo je Hajdukovićevo izlaganje zbog okršaja Zekanovića i suverenista Milanovića Litre.
Jandroković je obojicu upozorio da prekinu međusobno fizički prijetiti i vrijeđati se. "Počet ću vam dijeliti opomene i isključit ću vas s rasprave. Jedan drugome se fizički unosite u lice i nemojte to raditi. Možete raspravljati i govoriti, ali ovo nećete raditi", rekao je Jandroković.
Stajalište u ime Kluba zastupnika Socijaldemokrati sada iznosi Domagoj Hajduković.
"Neugodno smo iznenađeni vladom, a ugodno predsjednikom koji je prepoznao ozbiljnost situacije. Vlada je poput noja zabila glavu u pijesak. Svako ljeto afera jedna, ne bih se čudio, kako je krenulo, da netko iduće ljeto ukrade neki otok", rekao je.
"Mi smo 25 godina u izvanrednom stanju, 25 godina ovom državom vlada HDZ i sad žanjemo te plodove", zaključio je Hajduković.
Prvi je za govornicu stigao zastupnik Mosta Nino Raspudić u ime svog kluba koji se obratio "hrvatskom narodu".
"Što ti je danas u ljeto 2023. ostalo od tvog suvereniteta, upravljaš sam sobom? Što je ostalo od naše republike? Je li moguće da bahati birokrat, tri tjedna nakon što je eksplodirala plinska afera, nije povukao nikakav potez već se povukao kao mali miš. Zašto nije smijenio Upravu HEP-a istog dana? Je li im ostavlja dovoljno vremena da srede dokumentaciju?" pitao se.
"Konačno, zašto Plenković nije dao ostavku. U svakoj zapadnoj demokraciji bi vlada pala nakon slučaja Horvat gdje ministar završi u zatvoru. Što se treba dogoditi da se on povuče i nanovo zatraži povjerenje birača. Andrej Plenković ne upravlja Hrvatskom, ne upravlja vladom, on ne upravlja HDZ-om, on ne upravlja ni Plenkovićem. Njime upravljaju ljudi koji su ga bez protukandidata instalirali na mjesto šefa stranke, tzv. duboki HDZ. Njima je trebalo umiveno lice kako bi nastavili krasti. Plenković je sklopio pakt s vragom i sada je vrag došao po svoje", rekao je Raspudić.
Podsjetio je na ranije Plenkovićeve političke poraze te da je odjednom došao na scenu. "Hrvatska Republika je oteta, ali se brani u svojoj srži", zaključio je.
Zastupnik vladajuće koalicije Hrvoje Zekanović je uoči početka sjednice za govornicu postavio sliku predsjednika Zorana Milanovića s natpisom "Nisam došao jer se bojim replika".
Krenula je sjednica sabora. Na početku je održana minuta šutnje za poginule u razornoj oluji koja je u srijedu pogodila Hrvatsku.
Predsjednik sabora Gordan Jandroković izrazio je sućut obiteljima četvero preminulih u, kako je rekao, razornoj oluju i nezapamćenom nevremenu u Hrvatskoj. "Ovaj tragičan događaj poziva nas na nužnost povećanja svijesti o klimatskim promjenama i njihovim posljedicama", rekao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati