Ukrajinci oslobodili Staromajorske. Što znači Prigožinovo pojavljivanje u Rusiji?
RAZVOJ događaja svakoga dana pratimo iz minute u minutu.
Ključni događaji:
- Ukrajinci objavili da su zauzeli selo Staromajorske
- Američki obavještajci: Kina šalje Rusima vojnu tehnologiju
- Ukrajinski parlament produljio izvanredno stanje, odgađaju se parlamentarni izbori
- Putin: Intenzivirale su se operacije ukrajinske vojske
- Prigožin stigao na rusko-afrički summit u Sankt-Peterburgu, objavljena i fotografija
- ISW: Više izvora govori o velikom proboju Ukrajinaca
- FSB: Spriječili smo teroristički napad
- Napadnuta luka u Odesi, poginuo čuvar zgrade
Gospodarska pomoć Pekinga Rusiji oslabila je učinak zapadnih sankcija protiv Moskve uvedenih nakon invazije na Ukrajinu, ističe se u izvješću američke obavještajne službe objavljenom u četvrtak.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Zelenski fotografiran je u posjetu katedrali Preobraženja u Odesi, koja je oštećena u ruskom zračnom napadu prije četiri dana.
Pišući uz fotografije na Twitteru, Zelenski je rekao je rekao da je cijela struktura katedrale oštećena.
"Arhitektonski stručnjaci trenutno rade na procjeni mogućnosti obnove crkve. Zahvalan sam našim partnerima u Europi na njihovoj spremnosti da se pridruže obnovi", napisao je.
Zelenski je objavio i video iz katedrale.
Utemeljena 1795. godine, katedrala je potpuno uništena od strane boljševika 1936. godine. Potom je obnovljena između 1999. i 2011. na mjestu izvorne.
Kako smo ranije prenijeli, šef Wagnera Jevgenij Prigožin snimljen je na rusko-afričkom summitu u Sankt Peterburgu. Prigožin je navodno bio protjeran u Bjelorusiju nakon što je poveo kratkorajnu pobunu protiv Kremlja pa se postavlja pitanje kako je sad ponovno u Rusiji (spomenimo i da se spekuliralo da je nedavno bio i na čaju s Putinom).
Dr. Melinda Haring, viša suradnica u Euroazijskom centru Atlantskog vijeća, vjeruje da Prigožinovo pojavljivanje signalizira nekoliko različitih stvari.
"Ovo govori da je Prigožin dio establišmenta Kremlja te da su svi ruski sigurnosni interesi u Africi koji su povezani sa skupinom Wagner u redu.
"Putin i Prigožin opet su dobri prijatelji, a Zapad je preuveličao njihovu svađu", dodala je.
Sjedinjene Države tvrde kako ne postoje vjerodostojni dokazi da su Rusija ili plaćenička skupina Wagner umiješani u vojni udar u Nigeru. Glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre rekla je novinarima kako je Washington pozvao svoje građane u Nigeru da budu oprezni.
Dodala je da SAD "snažno osuđuje" pokušaje "nasilnog preuzimanja vlasti u Nigeru". "Niger je važan partner, stoga pomno pratimo situaciju", zaključila je.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski objavio je na Twitteru snimku na kojoj se vidi kako ukrajinski vojnici govore da su ponovno zauzeli selo Staromajorske.
>> Opširnije
General zadužen za ukrajinsku protuofenzivu na jugu zemlje priznao je da ruska obrana otežava napredovanje zapadnih tenkova i oklopnih vozila.
>> Opširnije
Poljska vlada je objavila kako će možda zatvoriti svoju granicu s Bjelorusijom u dužini od 400 kilometara ako u blizini bude ozbiljnih incidenata koji uključuju plaćeničku skupinu Wagner. Poljski ministar unutarnjih poslova Mariusz Kaminski nagovijestio je da će članice NATO-a Litva i Latvija također zatvoriti svoje granice prema Bjelorusiji u tom slučaju.
"Ako odlučimo da je to pravi odgovor u tom trenutku, potpuno ćemo izolirati Bjelorusiju", rekao je. Ovo je samo posljednji u nizu istupa poljskih dužnosnika koji su postali nervozni nakon što je Jevgenij Prigožin s vagnerovcima protjeran u Bjelorusiju.
Prigožin je prošlog tjedna započeo obuku bjeloruskih specijalnih snaga, obećavajući da će bjelorusku vojsku učiniti "drugom najboljom vojskom na svijetu". Kao odgovor, Poljska je već odlučila poslati više od 1000 pripadnika vojnih jedinica na svoj istok. Ruski predsjednik Vladimir Putin je izjavio kako takav potez pokazuje da Poljska ima teritorijalne ambicije prema bivšem Sovjetskom Savezu.
Američki obavještajci sugeriraju da Kina "vjerojatno" daje Rusiji vojnu tehnologiju za potrebe vođenja rata u Ukrajini. U službenom, deklasificiranom izvješću Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe navodi se da Kina isporučuje opremu dvostruke namjene, unatoč široko rasprostranjenim međunarodnim sankcijama i ograničenjima izvoza.
U izvješću se tvrdi da carinska evidencija pokazuje kako kineske "državne obrambene tvrtke (dostavljaju) navigacijsku opremu, tehnologiju za ometanje i dijelove borbenih zrakoplova sankcioniranim ruskim državnim obrambenim tvrtkama". Ovi podaci potvrđuju zabrinutost koju je prošlog tjedna iznio Emmanuel Bonne, glavni diplomatski savjetnik francuskog predsjednika Macrona.
Bonne je za CNN kazao da Kina isporučuje Rusiji predmete koji bi se mogli koristiti kao vojna oprema, iako ne u velikim količinama. Kina je više puta zanijekala slanje vojne opreme Rusiji od sveopće invazije Moskve na Ukrajinu u veljači prošle godine.
Rumunjski riječni brodari su isprva reagirali čuđenjem a zatim ih je uhvatila panika. U zoru su svojim mobitelima snimali dronove kako se približavaju: isprva su to sićušne točkice na nebu uz resku buku motora. "Pustit će ih da ovdje eksplodiraju", viče jedan od muškaraca, zapanjen. "Past će ravno na luku!" Ovako je bilo na rumunjskoj granici nakon što su ruske bombe pale samo 200 metara od granice NATO-a.
>> Opširnije
Izvanredno stanje je na snazi od 24. veljače prošle godine, dana kada je Rusija započela svoju invaziju. Današnje produženje znači da će sada trajati najmanje do 15. studenog.
>> Opširnije
Čelnik vladajuće poljske stranke Pravo i pravda Jaroslaw Kaczynski upozorio je kako je granica Europske unije s Bjelorusijom sve opasnija. Poručio je da je osiguranje granice glavni prioritet poljske vlade. Tisuće vagnerovaca raspoređene su u Bjelorusiju nakon neuspješne oružane pobune.
Uz ruske plaćenike, Moskva je također rasporedila dio svog nuklearnog oružja kratkog dometa u Bjelorusiju. "Želimo to jasno reći: činimo sve što je potrebno i što je dovoljno da lako odbijemo sve potencijalne provokacije ili agresivne pothvate", rekao je Kaczynski.
Tri različita medija citirala su neimenovane američke dužnosnike koji su rekli da je Ukrajina pokrenula novu fazu svoje protuofenzive. CNN javlja kako Ukrajina raspoređuje tisuće dodatnih vojnika na jugu zemlje. Citirali su američkog dužnosnika koji je rekao kako bi ovo mogao biti znak da je Ukrajina identificirala potencijalne slabosti u ruskim obrambenim linijama.
Dužnosnik je također dodao da je "glavni dio" ukrajinskih snaga sada uključen protuofenzivnim snagama. Ukrajinci su prethodno tvrdili kako glavnina snaga još uvijek ne sudjeluje u operacijama. Američki dužnosnik smatra da je uključivanje novih vojnika stvorilo neke pozitivne rezultate, poput probijanja ruskih obrambenih linija na jugoistoku.
Ruski ministar obrane pridružio se sjevernokorejskom vođi Kim Jong-unu u obilasku vojne izložbe.
>> Opširnije
Ukrajinski gradonačelnik okupiranog Melitopolja Ivan Fedorov je progovorio o djeci koju su okupacijske ruske vlasti prisilno odvele iz grada na posvajanje. "Njihovo neprijateljsko lažno ministarstvo izvijestilo je da su tijekom pune okupacije našeg grada posvojili 230 djece. Što to znači? Neprijatelj nam je oteo 230 djece i sada će nam biti izuzetno teško vratiti ih nakon deokupacije", kazao je Fedorov, koji je napustio grad kad je okupiran.
Dodatno je optužio Rusiju da i dalje odvodi ukrajinsku djecu na okupiranim područjima u "propagandne kampove". U ožujku je Međunarodni kazneni sud izdao naloge za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske povjerenice za prava djece Marije Aleksejevne Lvove-Belove u vezi s prisilnom deportacijom djece iz Ukrajine u Rusiju.
Ovo je prvi put da je Prigožin viđen u javnosti u Rusiji otkako je prošlog mjeseca pokrenuo oružanu pobunu protiv ruskog vojnog vrha.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin je priznao da su se ukrajinske vojne operacije intenzivirale posljednjih dana, ali tvrdi da Ukrajina nije uspjela postići ciljeve ni na jednom frontu. Kijev izbjegava govoriti o tome što se događa, ali Volodimir Zelenski je sinoć poručio da su postignuti "vrlo dobri rezultati" na prvoj crti.
Zapadni vojni analitičari rekli su da je "značajna" protuofenziva ukrajinskih snaga jučer probila ruske obrambene položaje na jugu. Nasuprot tome, rusko ministarstvo obrane objavilo je da ukrajinske snage nastavljaju s "neuspješnim" napadima na nekoliko frontova.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je afričkim čelnicima rekao da će im pokloniti desetke tisuća tona žitarica u roku od nekoliko mjeseci usprkos zapadnim sankcijama koje, kako je rekao, otežavaju Moskvi izvoz žitarica i umjetnih gnojiva. Govoreći na samitu u Sankt Peterburgu posvećenom rusko-afričkim vezama, Putin je rekao da Rusija očekuje rekordni prinos žitarica te da je spreman nadomjestiti ukrajinski izvoz u Afriku na komercijalnoj i humanitarnoj osnovi.
Moskva će, istaknuo je Putin, ispoštovati ključnu ulogu Rusije glede sigurnosti hrane na globalnoj razini.
"Bit ćemo u sljedećih tri do četiri mjeseca spremni isporučiti Burkini Faso, Zimbabveu, Središnjoj Afričkoj Republici i Eritreji po 25.000 do 50.000 tona besplatnog tona žita", rekao je Putin čije su riječi popraćene aplauzom.
"Osigurat ćemo i besplatnu dostavu tih proizvoda potrošačima", dodao je.
Ovo je drugi Rusko-afrički samit od 2019. na kojem se očekuje potpisivanje raznih sporazuma.
Odgovarajući za zapadne kritike ruske odluke da napusti sporazum o izvozu žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka, Putin je ponovio da je Moskva izašla iz tog sporazuma jer nijedno obećanje o uklanjanju prepreka izvozu vlastitog žita i umjetnih gnojiva nije ispunjeno.
Neki zapadni političari tvrde da je Rusija neodgovorna i da će njezina odluka pogoditi milijune ljudi u siromašnim zemljama.
Putin je na samitu iznio podatak da je više od 70 posto ukrajinskog žita koje je izvezeno zahvaljujući tom sporazumu završilo u bogatim i srednje bogatim državama, uključujući Europsku uniju.
"Siromašnije zemlje, poput Sudana, su preveslane i primile su manje od tri posto ukrajinskog žita", rekao je Putin, dodavši da zapadne sankcije sprečavaju izvoz ruskog umjetnog gnojiva u siromašne zemlje.
"Ovdje imamo jedan paradoks. S jedne strane, zapadne zemlje opstruiraju isporuku našeg žita i umjetnih gnojiva, dok nas, s druge strane, licemjerno optužuju za sadašnje stanje na svjetskom tržištu hrane", rekao je Putin.
Na samitu u Sankt Peterburgu sudjeluje 49 od 54 afričke države, uz 17 šefova država i četiri premijera.
Kremlj je priopćio da su SAD i Francuska "bestidno" sve poduzele da odgovore ostale zemlje od sudjelovanja na samitu.
Prema ruskim medijima, ministarstvo obrane te zemlje priopćilo je da su ruske snage odbile ukrajinske napade oko sela Kliščivka u blizini Bahmuta na istoku Ukrajine.
Moskva je također ustvrdila da je zaustavila napad sjeverno od Robotija u južnoj regiji Zaporižje gdje je Ukrajina navodno jučer izvela "značajnu operaciju".
Izvješća dolaze od ruske novinske agencije TASS i ne mogu se neovisno provjeriti.
Ruski FSB objavio je da su spriječili teroristički napad na vojne brodove u Crnom moru, objavile su ruske agencije.
Državna RIA citirala je FSB koji kaže da je pritvoren ruski mornar nakon što su kod njega pronađene bombe ručne izrade. Nadalje, kaže se kako se sumnja da iza svega stoji Ukrajina.
Ukrajinska mačevateljica Olga Harlan, koja se u četvrtak na Svjetskom prvenstvu u Milanu suprotstavila ruskoj sabljašici Ani Smirnovoj, postala je prva predstavnica svoje zemlje koja se sučelila s jednim ruskim predstavnikom od invazije Moskve na Ukrajinu prije gotovo godinu dana.
Odredbom ukrajinskog ministarstva sporta zabranjeno je sportašima te zemlje sudjelovanje u natjecanjima u kojima sudjeluju Rusi i Bjelorusi. Ta odredba je izmijenjena u srijedu te sada pokriva samo "sportaše koji predstavljaju Rusku Federaciju ili Republiku Bjelorusiju". Smirnova je na SP-u nastupila pod neutralnom zastavom, bez obilježja Rusije.
Osim u tenisu, gdje igrači nisu dio službenog izaslanstva, te nastupaju individualno dosad nije bilo izravnih susreta između sportaša iz dviju zemalja od invazije i to ponajprije zbog protjerivanja Rusa iz svijeta sporta, a potom i njihova vraćanja, posebice u mačevanju, individualno i pod neutralnom zastavom, zbog ukrajinskog bojkota.
Četverostruka svjetska prvakinja u sablji, Olga Harlan uvelike je dominirala u meču s Anom Smirnovom (15-7), a odbila je pozdraviti ili se s njom rukovati na kraju meča. Tijekom cijelog meča dvadesetak članova ukrajinske delegacije bodrili su je i uzvikivali "Slava Ukrajini".
Deset minuta nakon završetka meča Smirnova je i dalje odbijala napustiti stazu jer je protivnica nije pozdravila.
Ukrajinske zračne snage kažu da su uništile 36 projektila u ukrajinskom zračnom prostoru tijekom jučerašnjeg dana.
Ruska Savezna služba sigurnosti (FSB) priopćila je da je pronašla tragove eksploziva na stranom brodu na putu iz Turske za Rusiju koji je prethodno ušao u ukrajinsku luku.
>> Opširnije
Značajna protuofenzivna operacija ukrajinskih trupa na jugu jučer je probila ruske obrambene položaje - ali ukupni uspjeh operacije ostaje nejasan, smatraju vojni analitičari.
Sinoć je Volodimir Zelenski rekao da su postignuti "vrlo dobri rezultati" na prvoj crti. U najnovijem izvješću o sukobu, Institut za proučavanje rata rekao je da se čini da su ukrajinske snage pokrenule napad prema selu Robotine u zapadnom Zaporožju.
Ruski izvori, uključujući ministarstvo obrane, tvrdili su da su trupe "probile ruske obrambene položaje" na sjeveroistoku, rekao je ISW.
Dodano je da geolocirane snimke pokazuju da je Ukrajina vjerojatno napredovala do 2.5 km istočno od Robotinea tijekom napada prije nego što su ruske snage upotrijebile taktiku "elastične obrane" i potisnule ih.
Ali različite tvrdnje iz istaknutih ruskih izvora o razmjerima napada - uključujući broj korištenih ukrajinskih vozila i koliko su ih ruske snage uspjele uništiti - znači da "stvarni rezultati... ostaju nejasni", kaže ISW.
Thinktank je rekao da takvo neslaganje među "istaknutim" ruskim izvorima može ukazivati na to da je Ukrajina bila "uspješnija" nego što su komentatori tvrdili.
Ruske snage gađale su u noći na četvrtak lučku infrastrukturu u regiji Odese, ubivši pritom zaštitara i oštetivši teretni terminal, rekao je guverner te regije.
Luka u Odesi redovita je meta ruskih napada otkad se Moskva povukla 17. srpnja iz sporazuma o izvozu žitarica donesenog pod okriljem UN-a koji je omogućavao izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora.
Prije zadnjeg napada, zamjenik ukrajinskog premijera Oleksandr Kubrakov rekao je da je u ruskim napadima posljednjih devet dana oštećeno 26 objekata lučke infrastrukture i pet civilnih brodova. Nije dao nikakve dodatne pojedinosti o oštećenjima.
Guverner Odese Oleh Kiper rekao je da je Rusija ispalila rakete Kalibr s podmornice u Crnom moru prema luci koju nije imenovao u noćnom napadu.
Rekao je da je uništena zgrada osiguranja i da su oštećena dva automobila.
Ukrajinske zračne snage priopćile su da su u napadu ispaljene dvije rakete i da ih nisu uspjele oboriti, ali da je protuzračna obrana srušila osam bespilotnih letjelica koje je Rusija tijekom noći lansirala za napad na druge regije Ukrajine.
Natalia Humenjuk, glasnogovornica južnog vojnog zapovjedništva Ukrajine, rekla je da je oluja s grmljavinom tijekom noći pomogla Rusiji u noćnom napadu na regiju Odese.
"Neprijatelj je iskoristio vremenske uvjete te je projektile lansirao po grmljavini i vjetru i to na izuzetno niskoj visini kako bi ih bilo teže uočiti”, rekla je.
Humenjuk je kazala da su zračne snage ojačane u nekim područjima, ali da je potrebno dodatno osnaživanje.
Ukrajinska vojska objavila je da su ruske snage napale luku u Odesi. U napadu projektilom na administrativnu zgradu je, kako kažu, ubijen čuvar.
Vlasti u Ukrajini istražuju je li član parlamenta prekršio zakon kada je otišao na obiteljski odmor na Maldive.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin će u četvrtak u svom rodnom gradu Sankt Peterburgu biti domaćin summita šefova afričkih država, čiji se kontinent suočava s posljedicama povlačenja Moskve iz sporazuma o izvozu ukrajinskog žita.
Putin, koji je izoliran na međunarodnoj pozornici otkako je započeo invaziju na Ukrajinu, i dalje uživa podršku u nekoliko afričkih zemalja. "Važno je da je naša suradnja s Afrikom u proteklim godinama dosegla novu razinu. Namjeravamo je dalje razvijati", poručio je Putin u pozdravnom pismu sudionicima summita.
Sedamnaest afričkih šefova država, uključujući južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu, sudjelovat će na rusko-afričkom summitu u četvrtak i petak. Kremlj je optužio zapadne zemlje za pokušaj sprečavanja afričkih država da sudjeluju na summitu, drugom takve vrste. Prvi je održan 2019. u Sočiju na jugu Rusije.
Očekuje se da će Putin na marginama skupa imati bilateralne razgovore sa svojim kolegama te da će se obratiti sudionicima na plenarnoj sjednici. Govor će biti o njegovoj viziji rusko-afričkih odnosa i "stvaranju novog svjetskog poretka", prema savjetniku Kremlja za vanjsku politiku Juriju Ušakovu.
Završetak sporazuma kojim je omogućen izvoz ukrajinskog žita kroz Crno more do svjetskih tržišta, uključujući Afriku, vrlo vjerojatno će biti glavna tema. Sporazum je kroz godinu dana osigurao izvoz otprilike 33 milijuna tona žita iza ukrajinskih luka, što je pomoglo stabilizirati globalne cijene hrane i izbjeći nestašice.
Američki državni tajnik Antony Blinken je pritisnuo afričke vođe koji će prisustvovati summitu da traže odgovore na pitanja o poremećajima u opskrbi žitom koji su siromašnije zemlje dovele do krize. "Točno znaju koga treba kriviti za ovu trenutnu situaciju", Blinken je rekao o šefovima država. "Očekujem da će Rusija to jasno čuti od naših afričkih partnera", kazao je u četvrtak tijekom svog posjeta Novom Zelandu.
Moskva je pokušala umiriti afričke vođe, rekavši da razumije njihovu "zabrinutost" glede tog pitanja i da je spremna besplatno izvoziti žito u afričke zemlje kojima je to potrebno.
Američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je da Ukrajina ima "niz dostupnih opcija" u vrijeme kad Kijev angažira više snaga u protuofenzivi. Austin nije komentirao status protuofenzive ili konkretne detalje s bojišta, ali je rekao da Ukrajina "čuva ljudstvo i opremu", čak i dok se njihove snage namjerno probijaju kroz minska polja i druge prepreke.
"Još uvijek im je na raspolaganju niz opcija i možemo očekivati da će nastaviti s pritiskom", rekao je Austin na tiskovnoj konferenciji u Papui Novoj Gvineji.
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu doputovao je u Sjevernu Koreju na obilježavanje 70. godišnjice kraja Korejskoga rata. Sastao se s Kim Jong-unom i pohvalio sjevernokorejsku vojsku.
>> Opširnije
Teške borbe se nastavljaju u južnoj regiji Zaporižje, posebno oko sela Robotine, gdje ukrajinske snage pokušavaju probiti teško minirane ruske obrambene linije, prema ukrajinskim i ruskim izvještajima.
"Došli smo blizu Robotinea. Još nisu ušli u samo naselje. Borbe se nastavljaju na položajima u rovovima ispred mjesta", rekla je CNN-u ukrajinska 47. odvojena mehanizirana brigada, koja je uključena u ofenzivu.
Ukrajinske snage također "postupno napreduju" u smjerovima Melitopolja i Berdijanska, rekla je zamjenica ministra obrane Hanna Maliar. Dalje na istok, Ukrajina napreduje i učvršćuje svoje pozicije u području Staromajorska, dodala je.
Ukrajinske snage su napravile samo skroman teritorijalni napredak na jugu od početka protuofenzive krajem svibnja.
Rusija je pokušala napasti ukrajinske snage u smjerovima Kupjanska i Limana, ali je Ukrajina "stabilizirala situaciju", dodala je Maliar, rekavši da je to bio pokušaj Rusije da odvrati kijevske trupe od područja Bahmuta. Glavni stožer ukrajinske vojske također je u srijedu priopćio da je Rusija pokušala izvršiti napad u smjeru Limana, ali je spriječen.
U istočnoj regiji Donjeck, Maliar je rekla da su Rusi pretrpjeli "velike gubitke u opremi i ljudstvu" u pokušaju da zaobiđu grad Avdiivku.
"Oni žele opkoliti grad, ali se boje ući u njega, jer će zaglibiti u urbanim borbama s našim braniteljima, pa već nekoliko mjeseci pokušavaju zaobići Avdiivku. Jutros su ponovno pokušali zaobići Avdiivku, ali su pretrpjeli ogromne gubitke u opremi i ljudstvu", rekla je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati