Nove snimke otkrivaju razmjere poplava, Drava se opet izlila. "Vodni val je na vrhu"
SITUACIJA u Podravini, gdje je Drava počela opadati, jutros slična je onoj jučerašnjoj, kritična naselja su Drnje, Torčec i umjetno jezero Šoderica gdje je poplavljeno 15-ak kuća.
Pozitivno je što vodostaj Drave, iz sata u sat, pada u Botovu, no potpuno povlačenje voda na ovom području potrajat će sigurno par dana, procijenio je jutros Tomislav Novosel iz Centra za obranu od poplava Hrvatskih voda.
"Torčec i Drnje su obranjeni. Bilo je teško. Šoderica nas je iznenadila, Drava je probila u jezero, napravio se veliki krater. (...) Jučer oko 5 sati voda je narasla 4-5 metara i jednostavno je poplavila neke vikendice. Obranili smo kuću po kuću i slagali obrambeni nasip iza vikendica prvog reda tako da smo uspjeli obraniti Šodericu", kazao je Alen Dedi iz Kriznog stožera općine Legrad.
Vrh vodnog vala prolazi Virovitičko-podravskom županijom. Bilo je informacija da je kod Baške popustio nasip.
"To nije točno. Svjedočimo stogodišnjim vodostajima i nasipi su pod velikim opterećenjem i normalno je da pod pritiskom dolazi do procjeđivanja. Sve je to kontrolirano, mi to pratimo. Sve su službe na terenu", izjavio je za Dnevnik HTV-a Željko Kovačević, direktor VGO-a Osijek Hrvatskih voda.
Zahvalio je svima koji sudjeluju u akcijama. Potvrdio je da je već premašen povijesni maksimum na vodomjeru Vrbovka, a očekuje se da će voda još porasti na 700 cm. Vrh vodnog vala trebao bi tamo doći za 12 sati.
"Vodni val nije prošao, on je na vrhu. Slijedi stagnacija od oko 24 sata, a zatim opadanje. Nasipi će biti pod opterećenjem iduća tri do četiri dana. Mi smo spremni", zaključio je Kovačević. Ponovio je kako "nema brige zbog puknuća nasipa".
U Podravini je najgore, čini se, prošlo. Vodostaj rijeke Drave više ne raste, a ostaje čekanje da se voda povuče te zbrajanje i sanacije štete.
Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije objavio je nekoliko naputaka za dane koji dolaze.
Voda i hrana
Koristite vodu za piće isključivo iz kontroliranog javnog vodoopskrbnog sustava ili originalno flaširanu vodu.
NE konzumirajte vodu iz vlastitih vodoopskrbnih objekata (bunara i pumpi) radi zagađenja uzrokovanih poplavama sve do povlačenja voda i provedene dezinfekcije istih.
Ukoliko je voda iz lokalnog vodovoda ili bunara zamućena, onda se koristi SAMO kao tehnološka voda, te se NE SMIJE koristiti za piće, kuhanje ili pranje.
NE konzumirajte hranu koja je bila u doticaju s poplavljenom vodom ili se u hladnjacima otopila i/ili pokvarila uslijed nedostatka električne energije
Isključivo konzumirajte hranu koja je pakirana u vodonepropusno pakiranje, ‘suhu’ ili konzerviranu hranu i hranu koja je dobro termički obrađena.
Izbjegavajte konzumaciju povrća i voća s poplavljenih područja, osim eventualno termički obrađenog povrća.
Mjere sanacije nakon povlačenja poplavnih voda
Nakon povlačenja poplavnih voda potrebno je obaviti mehaničko čišćenje poplavljenih objekata i površina (odstranjivanje mulja, naplavina, pijeska, otpada), te pranje vrućom vodom i deterdžentima.
Dezinfekcija podova, zidova i ostalih površina može se provesti uobičajenim dezinficijensima za korištenje u kućanstvu, pri čemu treba koristiti gumene rukavice i čizme. Unutarnje je zidove potrebno premazati sredstvom protiv algi.
Nakon isušivanja stambenih prostora potrebno je dobro oprati i dezinficirati sve što je došlo u doticaj s poplavnim vodama: pokućstvo, posuđe, sanitarije i ostale predmete i površine. Tepihe, prostirke, tapecirani namještaj i krevete je poželjno baciti jer postaju leglo mikroorganizama.
Važno je ne hodati kroz naplavljenu vodu, ne ulaziti u nestabilne zgrade i ne prilaziti električnom vodovima.
Radi sprječavanja izlijevanja, poželjno je očistiti septičke jame, a ako je došlo do izlijevanja provesti sanaciju tla klornim vapnom.
Nije dobra kakvoća vode rijeke Korane na Foginovom kupalištu u Karlovcu.
>> Opširnije
Stanovnicima dravskog otoka Križnice problem je to što riječna skela ne vozi već peti dan pa do kopnenog dijela Hrvatske mogu jedino čamcem. Vodostaj je pola metra viši od onog 2014., ali nije omeo poljoprivredne poslove na tom jedinom kopnenom hrvatskom otoku. Ondje smo zatekli nadničare iz Pitomače koji su pješice preko mosta pa zatim čamcem išli u berbu kukuruza šećerca, javlja HRT.
Na mjernoj postaji Terezino Polje vodomjer je pokazivao 323 cm s tendencijom rasta od 2 do čak 5 cm, ali voda ne prijeti naselju. U Novom Gradcu na vrijeme su prionuli na posao, izradili zečje nasipe uz Dravu te uveli dežurstva.
Sinoć je zabilježeno kratkotrajno izlijevanje rijeke u polje, a nasipi u dužini od 1200 m postavljeni su uz županijski kanal u Kapincima. Vodeni val približava se obližnjem nasipu Vrbovka gdje bi Drava mogla dosegnuti razinu od 700 centimetara.
Stanovnici međimurskih mjesta uz Muru mogu odahnuti. Ukinute su izvanredne mjere obrane od poplave, a voda se polako povlači. Slijedi procjena štete koju je za sobom ostavila poplava. Od uništenih cesta do gospodarskih objekata - među općinama koje su bile na udaru je i Sveti Martin na Muri.
Voda se sporo povlači. Bujica je uništila i asfalt na cesti pa se u susjednu Sloveniju ide okolnim putem. Štetu tek treba utvrditi. Prema riječima načelnika Martina Srše poplavljena je jedna kuća. Poznato turističko izletište u Žabniku puno je mulja i poručuju da će situaciju sanirati kroz tjedan dana.
Vodostaj Drave kod Botova opada. Na poplavljenim područjima, uz jezero Šoderica i u Dravskoj ulici voda se povlači. I dalje je poplavljeno 20-ak kuća, ali u odnosu na jučer stanje je znatno bolje.
"Usjevi, nema polja nema čovjeka koji nema neku štetu. Nismo pogođeni samo mi kojima je direktno prijetila poplava nego i svi ostali poljoprivrednici", kaže stanovnik Dravske ulice u Drnju Krunoslav Jadan.
Torčec se uspio obraniti od nabujalog potoka Gliboki koji se punio vodom iz Šoderice. I vodostaj u Šoderici pada. Pod vodom je i dalje prvi red vikendica.
"Sanacija će trajati mjesecima, jedan dio šetnice voda je odnijela, a ima i dosta depresija koje će se morati zatrpati. Morat ćemo popraviti javnu rasvjetu, vodovod i telekomunikacije", izjavio je načelnik općine Legrad Ivan Sabolić.
Stožer civilne zaštite Virovitičko-podravske županije uputio je apel i upozorenje svim znatiželjnicima koji imaju potrebu fotografirati nabujalu rijeku Dravu.
"Molimo građane da ne prilaze nasipima postavljenima za obranu od visokog vodostaja rijeke Drave. Nemojte parkirati uz nasipe jer tako onemogućujete prolaz službama koje su zadužene za održavanje tih istih nasipa. Pazite na svoju sigurnost i ne penjite se na nasipe, nijedna fotografija nije vrijedna toga da stradate ili napravite oštećenje na nasipu koje će prouzročiti izlijevanje rijeke na okolno područje, a koje će onda biti teško zaustaviti. Budite odgovorni!" poručuju iz Stožera te ističu kako je i most kod Križnice zatvoren, a koristiti ga mogu samo mještani kojima je to prijeko potrebno.
Vatrogasci danima pomažu stanovnicima naselja Sigetec u Podravini.
>> Opširnije
Vlada Federacije BiH odobrila je u srijedu slanje timova za pomoć u saniranju posljedice poplava u Sloveniji, a dan ranije je državno predsjedništvo odobrilo angažiranje vojske u toj humanitarnoj misiji.
Operativne snage za zaštitu i spašavanje uputit će se u Sloveniju pošto je entitetska vlada pozitivno odgovorila na poziv te države za međunarodnu pomoć u saniranju posljednjih katastrofalnih poplava u kojima je poginulo najmanje šestero ljudi.
Predsjedništvo BiH je u utorak odobrilo slanje postrojbe od deset pripadnika inženjerijskog bataljuna s potrebnom mehanizacijom.
Od posljedica nevremena i katastrofalnih poplava koje su pogodile Sloveniju, život je izgubilo šestero ljudi, tisuće su evakuirane iz svojih domova, a šteta na kućama i infrastrukturi procjenjuje se na više milijardi eura.
Na dvije mjerne stanice u Virovitičko-podravskoj županiji Drava obara rekordne vodostaje u ovom stoljeću, na pojedinim se dijelovima izlila, no nije ugrozila stambene objekte, izvijestio je u srijedu županijski Stožer civilne zaštite. Na mjernoj stanici Terezino Polje vodostaj u 7 sati iznosio je 314, a na stanici Vrbovka 669 centimetara.
Prema riječima načelnika stožera Marija Klementa, Drava je poplavila poljoprivredne površine na području prekodravskog naselja Križnica koje je sada odsječeno jer skela ne vozi, a viseći pješački most zbog sigurnosti nije u upotrebi.
„Voda je ušla kilometar do dva u naselje, ali najveći dio kuća nije ugrožen, osim pojedinih koje se nalaze uz rijeku. Stanovnike opskrbljujemo u suradnji sa Stožerom civilne zaštite općine Pitomača“, rekao je Klement.
Na još dvije kritične točke u Virovitičko-podravskoj županiji, Novi Gradac u općini Gradini i Kapinci u općini Sopju situacija je pod kontrolom.
Iz Stožera su zamolili građane da ne prilaze nasipima postavljenim za obranu, da ne parkiraju svoja vozila kraj njih i da se ne penju na nasipe i mostove kako bi fotografirali poplave.
„Pazite na svoju sigurnost, nijedna fotografija nije vrijedna toga da stradate ili napravite oštećenje na nasipu koje će prouzročiti izlijevanje rijeke na okolno područje, a koje će onda biti teško zaustaviti“, poručili su iz Stožera CZ Virovitičko-podravske županije.
"Cijelom dionicom Drave stanje je ozbiljno. Imamo povijesne vodostaje, ali nigdje voda ne prijeti stambenim objektima. Nasipi izdržavaju. Kroz koji sat vrh vodenog vala proći će kroz mjernu postaju Vrbovka - očekuje se vodostaj 700, a najveći dosad bio je 688", kazao je Marijo Klement.
Dežura se 24 sata, djelatnici Hrvatskih voda, mještani, volonteri su se angažirali, kazao je. Potvrdio je da se Drava ponegdje izlila iz korita, u Križnici, Novom Gradcu i Kapincima, ali da se radi o poljoprivrednim površinama i vikendicama.
Ovo su posljedice poplave u jezeru Šoderica u koje se ulila rijeka Drava.
Prometnice koje prolaze preko oteretnog kanala Sava - Odra puštene su u promet danas, 9. kolovoza 2023. godine, od 15 sati.
Objavljena je nova snimka iz zraka koja prikazuje područja općine Orle i kanal Sava-Odra. Voda se povlači, a ceste su ponovno otvorene za promet.
Slovenija će ove godine dobiti 100 milijuna eura iz EU fonda solidarnosti, a sljedeće godine 300 milijuna eura za sanaciju posljedica poplava, objavila je u srijedu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Ona je sa slovenskim premijerom Robertom Golobom obišla najteže pogođena područja u katastrofalnim poplavama koje su odnijele najmanje šest života i nanijele golemu materijalnu štetu.
"Premijer i ja razgovarali smo danas o trodijelnom paketu financiranja za trenutne, kao i srednjoročne i dugoročne potrebe. Bit će potrebno puno ulaganja za oporavak zemlje", rekla je Von der Leyen novinarima.
Dio tog paketa su i bespovratna sredstva iz Fonda solidarnosti EU za otklanjanje posljedica prirodnih katastrofa. Sloveniji će biti na raspolaganju 400 milijuna eura, od čega 100 milijuna već ove godine, a 300 milijuna iduće godine, obećala je predsjednica izvršnog tijela Unije.
Slovenija sada mora procijeniti štetu i podnijeti zahtjev za sredstva iz fonda solidarnosti, dodala je, naglasivši da je bitna brzina.
Vodostaji svih rijeka na području Sisačko-moslavačke županije su u opadanju ili stagnaciji. Hrvatske vode izdale su nalog za zatvaranje ustave Trebež.
U Sisačko-moslavačkoj županiji tijekom utorka se geolocirala neizbavljena stoka na poplavljenom području Odranskog polja. Dronom i potragom iz čamca locirano je desetak konja koji su na uzvisinama i kojima ne prijeti opasnost.
S obzirom na to da vodostaj opada, vlasnici će se vratiti po preostale konje koji su na sigurnom nakon što se voda povuče.
Sve angažirane operativne snage i sudionici sustava civilne zaštite su na terenu, gdje poduzimaju mjere obrane od poplave te pomno prate situaciju. U pripravnosti su i dodatne snage koje će biti aktivirane u slučaju potrebe, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite u srijedu.
Vodostaji Drave u gornjem toku opadaju, ali s obzirom na izrazito visoke vodostaje i tendenciju daljnjeg rasta vodostaja u srednjem i donjem dijelu toka, potrebno je pratiti prognoze i razvoj situacije na terenu.
Izvanredne mjere obrana od poplava na snazi su za Dravu - Botovo, Novo Virje Skela, Vrbovka.
Pregled po županijama tijekom 8./9.kolovoza
Koprivničko-križevačka županija
Na području općine Drnje, vikend naselja Šoderica, mjesta Torčec i Sigetec vidljivo je opadanje razine vode te se stanje normalizira. Na zahtjev načelnice Stožera civilne zaštite općine Peteranec, zbog iskapčanja trafostanice u mjestu Sigetec, Ravnateljstvo civilne zaštite osiguralo je šest agregata za struju.
Za promet i dalje je zatvorena državna cesta D41 između mjesta Botova i Šoderica. Stanovnici prekodravskih sela i turisti koji dolaze preko prijelaza u Golu iz Mađarske prema županijskom središtu mogu preko mosta u naselju Repaš.
Pripadnici operativnih snaga su i dalje na terenu te prate situaciju.
Međimurska županija
Tijekom 8. kolovoza vodostaji i pritoci rijeke Mure i Drave su u stalnom opadanju, ali još uvijek su uspostavljena dežurstva pripadnika vatrogasnih snaga duž nasipa u općinama Goričan, Kotoriba, Nedelišće i Donja Dubrava.
Osječko-baranjska županija
U općini Viljevo obaviješteni su poljoprivrednici o nadolazećem vodenom valu kako bi zaštitili usjeve, provedena je koordinacija s Hrvatskim vodama oko obrane i zaštite nasipa. Također, ribolovna udruga je obaviještena da osigura svoje prostorije ribolovnog doma u rudini Konopljište.
U Donjem Miholjcu tijekom 8. kolovoza provelo se punjenje vreća s pijeskom radi ojačavanja nasipa te saniranje šteta. Kod pročišćivača otpadnih voda dovezene su jumbo vreće za pripremu u slučaju zatvaranja ispusnog kanala. U mjestu Podgajci je s vrećama pijeska napravljena zaštita objekata.
Obilazak kritičnih točaka proveden je u Belišću te su Hrvatske vode dostavile pijesak, vreće i folije na lokacije Bistrinci i Dravska obala.
Vlasnici ugostiteljskih objekata uz dravsko kupalište u Osijeku obaviješteni su o nadolazećoj ugrozi. Za potrebe obrane lovačkog doma u Josipovcu dostavljene su vreće s pijeskom športsko-ribolovnom društvu. U naselju Karašica postavljeno je 700 m box barijera te će biti dovezeno 10.000 vreća s pijeskom, folija, šandorove grede i pumpa za vodu. U mjestu Nard napravljena je zaštita objekata vrećama s pijeskom.
Na području Osječko-baranjske županije svi sudionici sustava civilne zaštite su u visokom stupnju pripravnosti, a koji će biti aktivirani u slučaju potrebe. Provodi se priprema zaštite objekata za koje postoji mogućnost ugroze, obilasci kritičnih mjesta, dostavlja se pijesak, vreće i folije.
Virovitičko-podravska županija
U Virovitičko-podravskoj županiji se provode pripremne mjere za obranu od poplava. Na nasipu Sopje pripremaju se vreće s pijeskom za izgradnju zečjih nasipa, a u mjestu Novi Gradac izgrađen je zečji nasip u dužini 250 metara na kojem su bili angažirani pripadnici DVD-ova. Provjereni su svi čepovi i ustave te je sanirano procjeđivanje kroz cestu. U općini Gradina se obilazi teren i kontrolira stanje.
Sisačko-moslavačka županija
Tijekom 8. kolovoza djelatnici Ravnateljstva civilne zaštite i pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Zagreb dronom su proveli snimanje i čamcem pretraživali poplavljeno područje Odranskog polja kako bi geolocirali neizbavljenu stoku. Locirano je desetak konja koji su na uzvisinama koje nisu pod vodom i ne prijeti im nikakva opasnost. S obzirom na to da vodostaj opada te nakon što se voda povuče, vlasnici će se vratiti po preostale konje koji su na sigurnom.
Hrvatske vode izdale su nalog za zatvaranje ustave Trebež. Vodostaji svih rijeka na području Sisačko-moslavačke županije su u opadanju ili stagnaciji.
Zagreb i Zagrebačka županija
Hrvatske vode su danas, 9. kolovoza, izdale nalog za zatvaranje ustave Prevlaka.
Poplave i dalje prijete područjima uz Dravu. Stanje u mjestima oko Mure smiruje se, ali je u noći na utorak ponovno bilo dramatično u Podravini zbog rekordnog vodostaja Drave. Najteže je bilo između Drnja i Hlebina u Koprivničko-križevačkoj županiji, gdje je u pomoć priskočila i vojska jer je nasip počeo popuštati. Vodostaj Drave kod Botova u ponedjeljak je dosegnuo 616 centimetara, što je 40 centimetara više od dosadašnjeg rekorda, ali je, srećom, u tom dijelu zemlje počeo padati, piše Glas Slavonije.
Pripravnost
Situacija je u utorak bila kritična na Šoderici, a na terenu su bile sve raspoložive ekipe hitnih službi. Prvi su redovi vikendica potopljeni, kao i tamošnji i kamp. Voda iz Drave nadirala je prema jezeru Šoderica i prijetila ostatku vikendica, pa su se užurbano gradili veći nasipi. Prema riječima svjedoka jezero je raslo od 10 do 15 centimetara u pola sata. "Ne znamo kad će to stati. Na terenu smo, radimo, cijele noći ne spavamo. Svi smo zabrinuti", rekao je jedan od volontera. U mjestu Torčec u Koprivničko-križevačkoj županiji u utorak ujutro oglasile su se sirene za opću opasnost zbog mogućeg nadiranja vode iz Drave. Riječ je o naselju u općini Drnje koja je već djelomično poplavljena. U prijepodnevnim satima dravska voda okružila je Starogradsku ulicu i Tore u Sigecu, a 20-ak stanovnika je evakuirano i smješteno u Društveni dom u Peterancu.
Operativne snage civilne zaštite u svim općinama i gradovima na području Osječko-baranjske županije stavljene su u stanje pripravnosti do opoziva, odlučeno je u utorak na sjednici Stožera civilne zaštite OBŽ-a kojoj su, uz predstavnike Ravnateljstva civilne zaštite, Policijske uprave osječko-baranjske, Vatrogasne zajednice OBŽ-a, HGSS-a i Hrvatskih voda, nazočili i predstavnici gradova i općina na slijevu rijeke Drave, odnosno Osijeka, Donjeg Miholjca, Belišća, Valpova, Podravske Moslavine, Viljeva, Petrijevaca, Bilja, Petlovca i Jagodnjaka.
Kako je nakon sjednice pojasnio načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ-a i zamjenik župana Mato Lukić, protekle je nedjelje Ravnateljstvo CZ-a donijelo odluku o visokom stupnju pripravnosti obrane od poplava samo za gradove i općine u slijevu rijeke Drave, a sada je zbog ozbiljnosti situacije odlučeno da u pripravnosti budu sve operativne snage na području Osječko-baranjske županije. Ovakva je odluka donesena jer se u petak na područje Osječko-baranjske županije očekuje dolazak vodenog vala s rekordno visokim vodostajem Drave.
"Cjelokupan je sustav spreman za predstojeća događanja, a nadamo se da vodeni val, koji prijeti doista rekordnom visinom, neće donijeti veće štete i neugodnosti na području naše županije", kazao je Lukić ipak pozvavši građane na odgovorno ponašanje pri kupanju, vožnji čamcima i šetnji po ugroženim područjima. Apeliramo da to ne čine jer tako čuvaju ponajprije sebe, dodao je načelnik Stožera CZ OBŽ-a Lukić. Podsjetio je također da su članovi Stožera već obišli sve potencijalno kritične točke obrane od poplava na području županije, osobito vikend-naselje Karašica, gdje završava gradnja boks-barijera u dužini od 750 metara.
Da svjedočimo rekordnim protocima na rijeci Dravi, koji su rezultat povijesnih količina oborina u Sloveniji, istaknuo je i direktor Vodnogospodarskog odjela za Dunav i Dravu Hrvatskih voda Željko Kovačević, napominjući da vodeni val koji se kreće Savom, Murom i Dravom stiže i na područje Osječko-baranjske županije. "Stoga je u tijeku niz aktivnosti, procjena i priprema za obranu od poplava.
Vodostaji Mure i Drave na svim vodnomjernim postajama viši su od onih 2014. godine, kada smo imali izvanrednu situaciju u Osječko-baranjskoj županiji. U ovom trenutku na području Osječko-baranjske županije glavne aktivnosti provodimo u vikend-naselju Karašica, gdje smo napravili zaobalne nasipe u dužini većoj od jednog kilometra te postavili boks-barijere, za što vjerujemo da će biti dovoljno kako bi se naselje obranilo od ovolike količine vode", naglasio je Kovačević.
Povijesne vode
Smatra da smo danas u bitno povoljnijoj situaciji nego 2014. jer je u posljednjih devet godina sustav obrane od poplava konstantno nadograđivan i praćen. "Izgradili smo nasipe u Svetom Đurđu i kod Viljeva, izgrađen je sustav obrane od poplava na vikend-naselju Karašica, u gradu Osijeku imamo obaloutvrdu gradskog tipa prema Donjem gradu, a zaštita postoji i na lijevoj obali Drave. Drava, međutim, uvijek može iznenaditi, no s obzirom na napore učinjene u proteklom razdoblju, nalazimo se u bitno povoljnijoj situaciji", ocijenio je Kovačević.
Prema njegovim riječima koordiniraju se sve aktivnosti te obavljaju procjene i pripreme na pojedinim dionicama za koje se smatra da će biti ugrožene. "Akumulacija hidroelektrana u prosjeku je 1500 kubika dnevno i s njima komuniciramo da nam pomognu u vršnim opterećenjima jer nam je svaki kubik vode koji se zadrži u akumulaciji dragocjen, odnosno da ne podiže ionako rekordne vodostaje. Protok Mure, koja se kreće od 1400 do 1500 kubika vode, što sve skupa znači oko 3000 kubnih metara u sekundi, stigao je do nas i to su doista povijesne vode i jako veliko opterećenje. Na temelju toga vodostaji na svim mjernim postajama su viši nego 2014. godine, kada smo imali izvanrednu situaciju na rijeci Dravi u OBŽ-u", objašnjava Kovačević dodajući da je mjerni maksimum zabilježen na Botovu, odnosno za 30 centimetara prebačen je dosadašnji povijesni maksimum od 587 centimetara, što je doista jako veliko opterećenje.
Tvrdi također da su s licenciranim tvrtkama i lokalnim stožerima civilne zaštite obišli sve kritične točke te da sve službe na terenu pregledaju nasipe. "Pokušavamo spasiti svaku kuću gdje je to moguće, osiguravamo resurse, vreće i pijesak i pokušavamo ljudima što je više pomoći, ali primarno je spasiti živote i zdravlje ljudi. Poplave nisu atrakcija, već su ozbiljan incidentni događaj i molimo za maksimalnu ozbiljnost i strpljenje da val prođe i da otpratimo visoke vode da dođu do Dunava", poručuje Kovačević.
Na upit kakva su predviđanja, Kovačević kaže da se za sada ne očekuje znatniji uspor u Dunav, no upozorava kako se i to može promijeniti. "Hoće li koincidirati, ti valovi će odrediti visinu vodnog vala i samo trajanje poplavnog događaja. Ako Dunav naraste, bili bismo u nekim drugim problemima, a sretni smo da nemamo kiša u malim sljevovima Karašice i Vuke koje bi dodatno otežale situaciju", zaključuje Kovačević.
I načelnik Stožera civilne zaštite Grada Osijeka, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, ocijenio je stanje ozbiljnim, no poručivši kako nema mjesta panici. “U Osijeku očekujemo vrlo visok vodostaj Drave tijekom predstojećeg vikenda, a prema sadašnjim prognozama ona će se izliti na šetnicu na lijevoj obali”, rekao je Vulin i pozvao sve sugrađane na oprez i odgovorno ponašanje te da izbjegavaju poplavno područje jer je Drava iznimno brza, mutna i opasna.
Pripadnici Hrvatske vojske završili su angažman na obrani od poplava na području Hlebina u Koprivničko-križevačkoj županiji, a dodatnih 150 će ih biti u stanju pripravnosti u vojarnama u Đakovu i Našicama, priopćilo je u utorak Ministarstvo obrane RH (MORH). Vojska je na području Hlebina bila angažirana od ponedjeljka 7. kolovoza.
Hrvatski vojnici u Đakovu i Našicama na terenu će se angažirati prema potrebi, odnosno na zahtjev Ravnateljstva civilne zaštite koje je nadležno za koordinaciju aktivnosti obrane od poplava. Također, 17 pripadnika Hrvatske vojske s inženjerijskim strojevima angažirano je na uklanjanju posljedica olujnog nevremena u Sloveniji, sukladno naredbi ministra obrane te u skladu s odlukama hrvatske vlade.
Timovi Crvenoga križa i danas pružaju pomoć evakuiranom stanovništvu s području općina Drnje i Sigetec. Za osobe koje su smještene na dvije lokacije, i to u školskim dvoranama, osigurali su higijenu, hranu, kao i posteljinu i madrace. Situacija se pomno prati te će timovi, ako se pokaže potreba, biti spremni reagirati i pomoći.
Drava polako pokazuje tendenciju povlačenja, u samom Drnju, u poplavljenoj Dravskoj ulici, razina vode je vidljivo opala.
>> Opširnije
Koprivničko-križevačka županija
Na području općine Drnje, vikend naselja Šoderica, mjesta Torčec i Sigetec vidljivo je opadanje razine vode te se stanje normalizira. Na zahtjev načelnice Stožera civilne zaštite općine Peteranec, zbog iskapčanja trafostanice u mjestu Sigetec, Ravnateljstvo civilne zaštite osiguralo je šest agregata za struju.
Za promet i dalje je zatvorena državna cesta D41 između mjesta Botova i Šoderica. Stanovnici prekodravskih sela i turisti koji dolaze preko prijelaza u Golu iz Mađarske prema županijskom središtu mogu preko mosta u naselju Repaš.
Pripadnici operativnih snaga su i dalje na terenu te prate situaciju.
Međimurska županija
Tijekom 8. kolovoza vodostaji i pritoci rijeke Mure i Drave su u stalnom opadanju, ali još uvijek su uspostavljena dežurstva pripadnika vatrogasnih snaga duž nasipa u općinama Goričan, Kotoriba, Nedelišće i Donja Dubrava.
Osječko-baranjska županija
U općini Viljevo obaviješteni su poljoprivrednici o nadolazećem vodenom valu kako bi zaštitili usjeve, provedena je koordinacija s Hrvatskim vodama oko obrane i zaštite nasipa. Također, ribolovna udruga je obaviještena da osigura svoje prostorije ribolovnog doma u rudini Konopljište.
U Donjem Miholjcu tijekom 8. kolovoza provelo se punjenje vreća s pijeskom radi ojačavanja nasipa te saniranje šteta. Kod pročišćivača otpadnih voda dovezene su jumbo vreće za pripremu u slučaju zatvaranja ispusnog kanala. U mjestu Podgajci je s vrećama pijeska napravljena zaštita objekata.
Obilazak kritičnih točaka proveden je u Belišću te su Hrvatske vode dostavile pijesak, vreće i folije na lokacije Bistrinci i Dravska obala.
Vlasnici ugostiteljskih objekata uz dravsko kupalište u Osijeku obaviješteni su o nadolazećoj ugrozi. Za potrebe obrane lovačkog doma u Josipovcu dostavljene su vreće s pijeskom športsko-ribolovnom društvu. U naselju Karašica postavljeno je 700 m box barijera te će biti dovezeno 10.000 vreća s pijeskom, folija, šandorove grede i pumpa za vodu. U mjestu Nard napravljena je zaštita objekata vrećama s pijeskom.
Na području Osječko-baranjske županije svi sudionici sustava civilne zaštite su u visokom stupnju pripravnosti, a koji će biti aktivirani u slučaju potrebe. Provodi se priprema zaštite objekata za koje postoji mogućnost ugroze, obilasci kritičnih mjesta, dostavlja se pijesak, vreće i folije.
Virovitičko-podravska županija
U Virovitičko-podravskoj županiji se provode pripremne mjere za obranu od poplava. Na nasipu Sopje pripremaju se vreće s pijeskom za izgradnju zečjih nasipa, a u mjestu Novi Gradac izgrađen je zečji nasip u dužini 250 metara na kojem su bili angažirani pripadnici DVD-ova. Provjereni su svi čepovi i ustave te je sanirano procjeđivanje kroz cestu. U općini Gradina se obilazi teren i kontrolira stanje.
Sisačko-moslavačka županija
Tijekom 8. kolovoza djelatnici Ravnateljstva civilne zaštite i pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Zagreb dronom su proveli snimanje i čamcem pretraživali poplavljeno područje Odranskog polja kako bi geolocirali neizbavljenu stoku. Locirano je desetak konja koji su na uzvisinama koje nisu pod vodom i ne prijeti im nikakva opasnost. S obzirom na to da vodostaj opada te nakon što se voda povuče, vlasnici će se vratiti po preostale konje koji su na sigurnom.
Hrvatske vode izdale su nalog za zatvaranje ustave Trebež. Vodostaji svih rijeka na području Sisačko-moslavačke županije su u opadanju ili stagnaciji.
Zagreb i Zagrebačka županija
Hrvatske vode su danas, 9. kolovoza, izdale nalog za zatvaranje ustave Prevlaka.
Prema hidrološkom izvješću DHMZ-a, vodostaji Drave u gornjem toku opadaju, ali s obzirom na izrazito visoke vodostaje i tendenciju daljnjeg rasta vodostaja u srednjem i donjem dijelu toka, potrebno je pratiti prognoze i razvoj situacije na terenu.
Izvanredne mjere
Drava – Botovo, Novo Virje Skela, Vrbovka
Redovne mjere
Česma – Česma ušće; Črnec - Ustava Črnec; Derivacijski kanal Črnec - Lonja - CS Lonja; Drava – Terezino Polje, Podravska Moslavina, Donji Miholjac, Belišće, Mura – Mursko Središće, Goričan, Retencija Lonjsko Polje – Brezovica, Retencija Žutica - CS Rožec; Županijski kanal - Vaška
Pripremno stanje
Drava – Osijek; Dunav – Batina; Odra – Sifon Odra, Odra; OK Lonja - Strug - Ustava Prevlaka; Retencija Lonjsko Polje – CS Šašna greda; Sava – Drenje Brdovečko, Rugvica, Ustava Prevlaka, Dubrovčak, Crnac, Ustava Trebež, Jasenovac, Mačkovac, Slavonski Kobaš; Vučica – Jelengrad
HGSS već dva dana pomaže mještanima na području Drnja da dođu do kuća, skupa s građanima.
>> Opširnije
Tijekom jučerašnjeg dana na području Koprivničko-križevačke županije zabilježen je veći broj vatrogasnih tehničkih intervencija koje su se odnosile na provođenje mjera obrane od poplava na području županije.
Na temelju zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika tijekom dana u ispomoć snagama u Koprivničko-križevačkoj županiji upućeno je ukupno 110 vatrogasaca s 20 vatrogasnih vozila iz Krapinsko-zagorske i Varaždinske županije s agregatima, pumpama, čamcima te ostalom opremom. Veći broj vatrogasaca s područja županije aktivno radi na obrani od poplave.
Na tehničkim vatrogasnim intervencijama u Koprivničko-križevačkoj županiji do sada je (kumulativno) angažirano preko 800 vatrogasaca s vatrogasnim vozilima, plovilima i opremom za rad na vodi.
Najviše snaga angažirano je u općinama Legrad, Drnje i Peteranec zbog potrebe izrade zečjih nasipa, osiguranja i provođenja mjera obrane od poplava.
Ratimir Ljubić, načelnik Civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije, rekao je za N1 da je unatoč padu vodostaja Drave situacija i dalje ozbiljna.
"Drava je pala 80 cm od jučer, Šoderica je počela padati, ali situacija je ozbiljna, visok je vodostaj, općine su u pripravnosti, intervencija još ima, ali se situacija smiruje", rekao je Ljubić i dodao: "Moramo vidjeti kako sanirati štetu, ali još čekamo da vodostaj padne."
O daljnjim koracima je rekao: "Plan je s Hrvatskim vodama zaštititi prodor rijeke Drave u Šodericu, a onda postepeno sanirati objekte, obalu, šetnicu, ne može preko noći. Jezero se mora povući još metar, metar i pol da se vide razmjeri štete. Kroz tri do četiri dana nadamo se potpunom smirivanju."
"Stanje je stabilno, nema kritičnih mjesta, ali smo oprezni da se ne bi nešto dogodilo", otkrio je.
Zahvalio je mještanima na strpljenju. Neki od njih još uvijek nemaju struju. "Struja će doći u toku dana. Nažalost, podzemni kabel je prekinut, stručnjaci će doći čim se voda malo povuče", rekao je Ljubić.
Vrh vodenog vala rijeke Drave ušao je rano jutros u Virovitičko-podravsku županiju. Prvi na udaru je jedini hrvatski dravski otok Križnica na koji skela ne vozi već peti dan, a jedina veza s kopnom je viseći pješački most do kojega mještani mogu jedino čamcima jer je rijeka dosegnula maksimum od 400 centimetara.
No unatoč tomu kuće nisu ugrožene. Nizvodno na mjernoj postaji Terezino Polje vodostaj je jutros iznosio 310 centimetara uz tendenciju rasta od 2 centimetra na sat, a vodeni bi val oko podneva trebao stići na najkritičniji dio oko Novog Gradca i podignuti nivo za 15 centimetara gdje su uz Dravu postavljeni zečji nasipi. Vrećama će se u slučaju opasnosti braniti i kuće. Nasipi su postavljeni i uz Županijski kanal u Vaškoj u koji se ulijeva rijeka Drava.
"Rijeka Drava se na pojedinim dijelovima izlila, ali srećom izlila se na poljoprivredne površine, stambeni objekti u ovom trenutku nisu ugroženi. Križnica je odsječena, voda je ušla kilometar-dva u samo naselje, ali kuće nisu ugrožene", kazao je Marijo Klement, načelnik Stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije za HRT.
"Godine 2014. je bila pola metra manja, ali sada je voda do mosta. Do sela idemo čamcem, tamo je još na jednom mjestu probila, isto ne možemo proći već samo s traktorom", rekao je Samir Ćor iz Križnice.
"Sinoć sam do 11 sati bio ovdje, održavali smo nasip da se ne bi probilo, uspjeli smo", rekao je Antun Brtan iz Žlebine.
Situacija u Koprivničko-križevačkoj županiji je i dalje kritična, ali pod kontrolom.
>> Opširnije
Drava polako pokazuje tendenciju povlačenja, u samom Drnju, u poplavljenoj Dravskoj ulici, razina vode je vidljivo opala, doznaje se od načelnika općine Drnje Petra Dombaja, vodostaj Drave kod Botova 74 centimetra je niži u odnosu na ponedjeljak poslijepodne.
Potok Gliboki više ne teče uzvodno što je uzrokovalo prelijevanje vode iz jezera Šoderice u koju je pak utjecala Drava, kazao je Dombaj.
Što se pak tiče mjesta Torčeca, tamo su uspješno obranjene kuće kojima je također prijetio potok Gliboki. Ipak, Dombaj upozorava da će trebati dani da se voda potpuno povuče u svoja korita, a štete će sigurno biti ogromne.
"Strašno je gledati što je voda učinila, čak ju je i okolno tlo upilo kao spužva", opisao je Dombaj.
Načelnik Drenja hvali angažman stručnih službi i volontera, pojedinci su, ističe, radili 36 sati bez odmora.
Vodostaj Drave kod Botova u srijedu u sedam sati iznosio je 542 centimetra, što je 74 centimetra niže od rekordno izmjerenih 616 centimetra u ponedjeljak poslijepodne.
Martin Srša, načelnik općine Sveti Martin na Muri, za HRT je rekao da je situacija s vodostajem puno bolja nego prije četiri dana kada je bio najveći vodostaj rijeke Mure u povijesti.
"Rijeka se vraća u svoje korito, naziru se prve štete, još nismo bili na terenu i vidjeli sve objekte koji su bili poplavljeni. Na sreću nije ih bilo toliko puno koliko ih je moglo biti da je nasip popustio", dodao je.
Načelnik je dodao da će se štete još utvrđivati te da će sanacija trajati dugo.
"Voda je došla samo do gospodarskih objekata i ljudima u podrume", kazao je Srša.
Načelnik je istaknuo da su glavni turistički objekti ostali sačuvani, ali da je okoliš uništen.
"Sljedećih mjesec dana teško da ćemo uspjeti sve popraviti, ali ćemo se potruditi da to bude što prije", dodao je.
Nikola Perčić, predsjednik DVD-a Sveti Martin na Muri, kazao je da slijedi još puno posla, ali da je veliki dio već napravljen.
"Voda je sa sobom donijela srušena stabla i mulj na cestama koji treba sanirati", objasnio je.
"Pokušavali smo raditi u smjenama, ali neki od nas su morali ostati i puna 24 sata i više, ali držali smo se zajedno", dodao je.
Rijeci Muri opada vodostaj, s tendencijom daljnjeg opadanja.
Drava opada do postaje Terezino polje, nizvodno raste s tendencijom porasta.
Vodostaji su u domeni srednjih do visokih voda.
Rekordni vodeni val i vodostaj Drave u Osječko-baranjskoj županiji očekuje se u petak, no Novosel iz Hrvatskih voda ističe da se na području samog Osijeka ne očekuju neki problemi.
Bit će slično kao 2014., no od tada smo nadvisili i ojačali dravske nasipe, kazao je predstavnik Hrvatskih voda, dodajući kako će sigurno biti kritičnih mjesta, poput naselja Karašica.
To očekujemo za dva do tri dana, imamo vremena za pripremu i nadamo se da će sve proći bez problema, rekao je Novosel.
Tomislav Novosel iz Centra za obranu od poplava Hrvatskih voda kaže da slijede bolji dani te da Drava opada.
"Tijekom dana slijedi stabilizacija i normalizacija vodostaja, slijede bolji dani za općine Drnje, Peteranec i ostala naselja uz Dravu", rekao je Novosel za Hrvatski radio.
Naveo je i da će nizvodno od tih mjesta, na 200-tinjak kilometara dugom putu do Dunava, Drava sigurno ugroziti još neka naselja.
Protok od 2500-2600 metara kubnih u minuti ozbiljan je protok, kaže Novosel.
Vatrogasni zapovjednik Koprivničko-križevačke županije Zvonimir Habijan jutros kaže da je situacija na tom području puno bolja, sve je pod kontrolom te da treba vremena da se voda povuče. Nakon toga slijedi sanacija, dodaje.
Zbog vode na kolniku prekinut je promet na cestama: Drnje - Botovo - granični prijelaz Gola; u mjestu Bukevje; na lokalnoj cesti Donja Dubrava - Selnica Podravska; na nerazvrstanoj cesti u mjestu Palanjek kod Siska te na cesti Brezovica - Botinec (Brezovička cesta).
Iza vatrogasaca je još jedna neprospavana noć.
"Voda iz Šoderice se povukla. Ali još ima posla, dobrodošli ste pomoći!", stoji u objavi općine Legrad rano jutros.
Načelnik općine Legrad Ivan Sabolić rekao je jučer da ih čeka neprospavana noć, a jutros prije 7 sati oglasio se na Facebooku.
"Šoderica nakon poplave. Uništena nam je cijela obala", objavio je uz fotografije.
Pogledajte što se događalo jučer u poplavljenim područjima.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati