Boysi idu u zloglasne zatvore. "Grci nikoga ne slušaju, nastala je panika"
ODREĐIVANJEM istražnog zatvora za posljednja 33 okrivljenika koja su sudjelovala u tučnjavi u Ateni zaključen je istražni postupak za svih 105 osoba uhićenih nakon žestokog uličnog sukoba BBB-a i grčke skupine Gate 13. U sukobu je smrtno stradao 29-godišnji Michalis Katsouris, fan AEK-a.
>>Boyse odvode u 16 zatvora. Roditelji došli pred Ministarstvo: Vratite nam našu djecu
Idu u 16 zatvora
Uhićenici će biti raspoređeni u 16 različitih zatvora na grčkom teritoriju. Razmještanje je počelo danas. Grčki portal piše da će biti podijeljeni u male skupine od po 3 osobe.
Upravo činjenica da optuženici uopće idu u istražni zatvor, a samim tim i činjenica da će se razmještati, među uhićenim navijačima, ali i roditeljima, unosi paniku. Najviše se boje osvete u zatvorima.
Na pitanje koliko su Dinamovi navijači u opasnosti od pripadnika suprotstavljenih navijačkih skupina u zatvoru, poput fanova AEK-a ili Olympiakosa, inače bratskog kluba Crvene zvezde, neimenovani grčki novinar odgovorio je da će to možda biti najmanji problem za navijače.
U panici su i navijači i roditelji
Index je popričao s osobom koja je bliska uhićenim navijačima Dinama, koja nam govori da su navijači, kao i roditelji, odnosno svi involvirani u slučaj, u stanju velike panike. Neki od roditelja navijača se nekoliko dana nisu čuli s djecom.
"Roditelji ne znaju kako djeci poslati kozmetiku i odjeću, danima su u istome, ne znaju ni kako ih posjetiti. Navodno će to biti moguće, ali pitanje je tko u koje zatvore ide. Puno je nepoznanica zbog kojih su ljudi u panici. U panici su i navijači, prema saznanjima onih koji su se čuli s njima", dodaje se.
Najgore im je što su razdijeljeni u grupe.
"To znači da su okarakterizirani kao teroristička organizacija, Grci ih raseljavaju valjda da razbiju terorističku organizaciju. To je strašno. Radi se o mlađim punoljetnicima za koje takvo nešto nije prikladno uopće jer su trebali biti skupa oni koji imaju do 22 godine. Tu je i problem obrane kad su navijači tako raseljeni, a jedan odvjetnik je na njih stotinjak", dodaje.
"Grci zovu neke roditelje, pokušavaju ih prevariti"
Kako doznajemo, Konzularni ured i Veleposlanstvo rade sve što je u njihovoj moći da se pomogne navijačima. Isti izvor nam govori da su neku noć do ponoć pregovarali s grčkim vlastima.
"Ali ništa ne uspijevaju postići. Očito je s Grcima teško pregovarati. Mislim da bi pomoglo da se vlada uključi u pregovore, ali to se ne događa. Vlada se drži po strani. Uglavnom, čini se sve što se može, ali neuspješno", govori.
"Neku noć se pregovaralo da ti mladići ostanu zajedno, izaslanstvo je molilo da se najmlađi ne razdvajaju, dogodilo se to da su se u pet ujutro prvi počeli raseljavati. Očito Grci nikoga ne slušaju", ističe se.
Još jedan problem je i vjerojatno curenje podataka iz policije u medije.
"Na tri portala su izašli podaci o navijačima. Njihova dob, broj osobne iskaznice, težina, imena roditelja. Sad postoji kod roditelja strah da ne dođe do odmazde u zatvorima, to je jedna atmosfera linča.
Također, neki od roditelja zbog toga sad primaju pozive Grka. Od medija koji traže izjave pa do lažnih odvjetnika koji nude lažne informacije da zarade. Sve u svemu, jedna ružna priča se izrodila iz svega", kaže naš sugovornik.
Stanje u zatvorima je grozno
Što navijače čeka u grčkim zatvorima? BBB-i su se već žalili na uvjete u policijskom pritvoru, a stanje u grčkim zatvorima, kako sugeriraju podaci međunarodnih institucija, još je znatno gore.
>>VIDEO Ovako izgledaju zatvori u koje Grci šalju Boyse
Grčki zatvori se godinama bore s pretrpanošću, a vladaju uglavnom loši uvjeti života, zbog čega su više puta izbijale pobune i prosvjedi.
U posljednjem izvješću Vijeća Europe odnosno njegovog Odbora za sprječavanje mučenja, nečovječnog postupanja i kažnjavanja iz 2022. godine žestoko se kritizira gotovo sve što ima veze s grčkim zatvorima - prenapučenost, premlaćivanja, korupcija čuvara i sl., a mnogo primjedbi na zatvore u Grčkoj može se pronaći i u izvješću američkog State Departmenta o ljudskim pravima u Grčkoj.
Prije devet godina, 2014., izbio je veliki skandal kad su zatvorenici u Korydallosu prošvercali mobitel i na društvenim mrežama objavili fotografije i videe užasnih uvjeta u kojima žive.
"U ovoj sobi od 25 m2 živi više od 15 ljudi", govori čovjek koji pokazuje bolesne zatvorenike, mrlje od mokraće i pita se jesu li to humani uvjeti za život.
U zatvorskom bolničkom krilu za muškarce, zamišljenom za 60 bolesnih zatvorenika, nalazilo ih se više od 200. Živjeli su u nehigijenskim uvjetima, a većina ih je spavala u krevetima na kat ili na madracu na podu.
Oboljeli od zaraznih bolesti poput tuberkuloze, hepatitisa i šuge nalazili su se pored pacijenata koji boluju od raka ili drugih bolesti. Mnogi su također bili HIV pozitivni, što je rezultat epidemije koja je tada harala grčkom zatvorskom populacijom.
Mediji su pisali da su uvjeti bili toliko neugodni da zatvorski čuvari nisu ulazili u zatvorsku bolnicu, a u rijetkim prilikama kada bi to morali napraviti (npr. za vrijeme prebrojavanja zatvorenika) nosili bi maske i rukavice. Postojala su samo dva liječnika na više od 200 pacijenata i ozbiljan nedostatak medicinskog osoblja.
Odvjetnik Medak: Roditelji su opravdano zabrinuti za sigurnost djece
Inače, dio roditelja, njih 20-30, danas se okupilo pred Ministarstvom vanjskih poslova. Oni su prosvjedovali s natpisima "Pravda za naše navijače" i "Vratite nam našu djecu".
Pravni savjetnik roditelja Dinamovih navijača uhićenih u Ateni Mario Medak govori za Index da je upravo stanje u zatvorima razlog za brigu roditelja navijača.
"Imajući u vidu Izvješće Vijeća Europe iz 2022. godine o uvjetima u grčkim zatvorima, iz kojeg proizlazi da su zatvori prenapučeni, kao i da je slaba razina sigurnosti, loši higijenski uvjeti i velika razina korupcije, roditelji hrvatskih državljana pritvorenih u Grčkoj opravdano su zabrinuti za njihovu sigurnost.
Zato se danas dio roditelja okupio ispred Ministarstva vanjskih poslova da izrazi zabrinutost i uputi konkretnu molbu Ministarstvu. S obzirom na to da su roditelji čuli kako je počelo odvajanje i razmještanje hrvatskih državljana u 16 grčkih zatvora, došli su zamoliti Ministarstvo da osigura sve potrebno kako bi ih se posjećivalo po zatvorima i vidjela razina sigurnosti", objasnio je on.
"Veleposlanik RH u Ateni zasigurno ne može sam u kratkom vremenu i učestalo obavljati posjete u zatvorima. Roditelji i obitelji mole da se veleposlaniku osigura sva potrebna pomoć prvenstveno u ljudstvu s kojim bi mogao obavljati posjete", objasnio je.
Dodao je za Index kako nije bio u kontaktu s navijačima budući da je pravni savjetnik roditelja, dodajući da su i oni sigurno u panici u ovoj situaciji. Pojasnio je kako su roditelji posebno zabrinuti jer su grčki mediji objavili adrese pritvorenih s njihovim osobnim podacima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati