Rumunjska čeka ukrajinske mjere kontrole izvoza skupine poljoprivrednih proizvoda
RUMUNJSKA čeka ukrajinske mjere kontrole izvoza skupine poljoprivrednih proizvoda, a ako joj stignu zahtjevi za uvozom, zabranit će trgovinu dok se situacija ne raščisti, izjavio je danas rumunjski premijer Marcel Ciolacu.
Europska komisija ukinula je prošli petak privremenu zabranu izvoza ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i sjemenki suncokreta na tržište EU, zaključivši da su poremećaji na tržištima pet zemalja EU na granici s Ukrajinom "nestali".
Mjere kontrole izvoza četiri skupine proizvoda
Ukrajina je pak pristala u roku od 30 dana uvesti zakonske mjere, poput sustava izvoznih dozvola, kako bi se izbjegao nagli skok isporuka žitarica, stoji u priopćenju EK, objavljenom u petak.
"Do tada Ukrajina će od 16.9.2023. uvesti mjere kontrole izvoza četiri skupine proizvoda kako bi se spriječili poremećaji na tržištima susjednih članica (EU)", dodaje se.
Do kraja radnog dana danas, 18. rujna Kijev će dostaviti akcijski plan, dodaje se.
Premijer Rumunjske: Ukrajinski premijer je obećao danas poslati prijedlog o izdavanju izvoznih dozvola
Poljska, Slovačka i Mađarska jednostrano su pak u petak produljile zabranu uvoza, bugarski parlament izglasao je ukidanje zabrane, a Rumunjska je odlučila pričekati ukrajinske mjere kontrole izvoza žitarica.
Danas je rumunjski premijer izjavio da im od prošlog petka nije stigao zahtjev za uvozom žitarica iz Ukrajine i dodao da ne želi reprizu situacije s početka ove godine koja je izazvala nezadovoljstvo rumunjskih poljoprivrednika.
"Ukrajinski premijer obećao je da će danas poslati prijedlog o izdavanju izvoznih dozvola, o čemu ćemo razgovarati", rekao je Ciolacu.
"Ako stignu zahtjevi za izvozom u Rumunjsku, tražit ću od ministara poljoprivrede i gospodarstva da sastave nacrt uredbe kojom se zabrana produljuje na 30 dana dok se stvari ne razjasne", kazao je rumunjski premijer.
Udruga poljoprivrednika: Ne razumijemo zašto bi Rumunjska bila suzdržana
Rumunjski poljoprivrednici zatražili su u subotu od vlade da jednostrano zabrani uvoz ukrajinskog žita i drugih prehrambenih proizvoda.
"Ako je zemlja poput Poljske, koja snažno i sustavno podupire Ukrajinu u borbi protiv ruske agresije, donijela takvu jednostranu odluku nakon isteka roka 15. rujna, ne razumijemo zašto bi Rumunjska bila suzdržana", priopćila je udruga poljoprivrednika.
"Naš zahtjev ni na koji način ne utječe na aktualni tranzit ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda kroz Rumunjsku do drugih odredišta", dodali su.
Ukrajina je u prvih osam mjeseci ove godine preko rumunjske crnomorske luke Constante isporučila 9.2 milijuna metričkih tona žitarica. U cijeloj 2022. izvezla je tom rutom 8.6 milijuna tona.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati