Studija s Harvarda otkrila što rade roditelji koji odgajaju najotporniju djecu
NOVINARKA Jennifer Breheny Wallace se 2020. udružila s istraživačima s Harvarda kako bi provela istraživanje koje će razjasniti pritisak koji djeca i roditelji osjećaju i zašto ga osjećaju.
"Najfascinantnije otkriće je ono da jedan stil roditeljstva šteti samopouzdanju i samopoštovanju djece", napisala je za CNBC.
Prema Wallace, uspješni roditelji ne slijede kritički stil roditeljstva, odnosno ne kritiziraju djecu i ne uvjetuju im svoju ljubav.
"Djeca se zbog tih stvari osjećaju loše, a kako bi se nosila s tim bolnim osjećajima, nauče skrivati tko su doista i pokušavaju postati osobe za koje vjeruju da njihovi roditelji žele ili trebaju", dodala je.
Na kraju to može dovesti do toga da djeca razviju ono što psiholozi nazivaju "lažnim ja", umjetnom osobom koja služi kao strategija suočavanja kako bi dobila ljubav i podršku koja je djetetu potrebna da preživi. Posljedica je da se osjećaju posramljeno, nepoznato i nevoljeno.
Što uspješni roditelji rade drugačije?
Roditelji koji odgajaju najjaču i najotporniju djecu stvaraju okruženje koje im dopušta da griješe i da se ne boje neuspjeha.
"To ne znači da ne možete imati očekivanja o ponašanju svog djeteta. Samo morate voditi računa o tome kako izražavate te brige. Kada se dijete ponaša na načine koji nisu u skladu s našim vrijednostima ili nadama, ipak trebamo pokazati toplinu čak i dok izražavamo razočaranje", zaključila je Wallace.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati