FOTO Rusija priprema djecu za rat. U školama uče bacati granate, kopati rovove...
RUSKA dječja igrališta pretvaraju se u vojne poligone, piše CNN. Od Pacifika do Crnog mora, djeca u vrtićima i školama oblače uniforme i sudjeluju u vježbama marširanja. Stariju djecu uče kako kopati rovove, bacati granate i pucati pravim streljivom. U školama diljem Rusije veliča se služba u oružanim snagama, osnivaju se “dobrovoljne čete” tinejdžera i mijenja se nacionalni kurikulum kako bi se naglasak stavio na obranu domovine. Ukratko, rusku djecu pripremaju za rat.
Militarizacija ruskih javnih škola intenzivirala se nakon ruske invazije na Ukrajinu, nije vođena spontanim valom patriotskog osjećaja, već vladom u Moskvi. Ulaganje je ogromno. Ministar prosvjete Sergej Kravcov rekao je nedavno da sada u ruskim školama i fakultetima postoji oko 10.000 takozvanih "vojno-patriotskih" klubova, a u njihovom radu sudjeluje četvrt milijuna djece i odraslih.
Ovi klubovi dio su višestrukog napora koji uključuje radikalnu reviziju školskog kurikuluma. Obvezna je nastava o vojno-patriotskim vrijednostima; ažurirane povijesne knjige naglašavaju ruske vojne trijumfe.
Mijenjanje udžbenika
U kolovozu je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon kojim se u škole uvodi novi obvezni predmet: “Osnove sigurnosti i obrane domovine”. Ministarstvo prosvjete naknadno je u sklopu te inicijative promoviralo tečajeve koji uključuju izlete vojnim postrojbama, “vojno-sportske igre, susrete s vojnim osobljem i veteranima” te nastavu o dronovima.
Srednjoškolci bi se također podučavali korištenju bojnog streljiva “pod vodstvom iskusnih časnika vojnih postrojbi ili instruktora isključivo na liniji gađanja”, navodi ministarstvo. Program, koji se testira ove godine i bit će uveden 2024., osmišljen je kako bi učenicima usadio "razumijevanje i prihvaćanje estetike vojnih odora, vojnih rituala i borbenih tradicija", navodi se u dokumentu Ministarstva obrazovanja koji je otkrio ruski neovisni medij Važne priče.
Moderna povijest također se ponovno piše. Standardni udžbenik "Povijest Rusije" sada ima Krimski most na naslovnici i novo poglavlje posvećeno novijoj povijesti Ukrajine. Postoje rubrike pod naslovima “Falsificiranje povijesti”, “Oživljavanje nacizma”, “Ukrajinski neonacizam” i “Rusija je zemlja heroja”. Putin je više puta lažno predstavio rusku invaziju na Ukrajinu kao "specijalnu misiju" zaštite govornika ruskog jezika od genocida od strane "neonacista".
U novom poglavlju lažno se tvrdi da je Ukrajina "otvoreno izrazila želju za nabavkom nuklearnog oružja", a "protiv Rusije su uvedene sankcije bez presedana, budući da Zapad na sve načine pokušava srušiti rusko gospodarstvo".
Čini se da je knjiga osmišljena kako bi potaknula osjećaj povijesne tuge među ruskom djecom i prikazala egzistencijalnu bitku za opstanak nacije, što je uobičajena tema u državnim medijima.
Predsjednik Putin osobno je vodio kampanju za ubrizgavanje patriotizma u ruske škole. Na događaju u Kremlju ovog mjeseca, ispričao je skupini djece o pismu koje je njegov djed poslao njegovom ocu koji se borio protiv nacista tijekom Drugog svjetskog rata. “Pobijedite ološ!” rekao mu je, prema Putinovom iskazu. Putin je nastavio: “Shvatio sam zašto smo pobijedili u Velikom Domovinskom ratu. Ljudi s takvim stavom jednostavno se ne mogu pobijediti. Bili smo apsolutno nepobjedivi, kao što smo i sada.”
Djecu uče sastavljati oružje
CNN-ovo opsežno istraživanje lokalnih i društvenih medija u Rusiji pokazalo je da djeca od sedam ili osam godina prolaze osnovnu vojnu obuku. U srpnju su, na primjer, djeca u Belgorodu su sudjelovala u vježbama koje su uključivale upotrebu automatskog oružja, sastavljanje mitraljeza i svladavanje poligona s preprekama. Guverner Belgoroda Vjačeslav Gladkov predložio je redovito provođenje vježbi sa školskom i predškolskom djecom.
U Krasnodaru u svibnju deseci djece koja nisu izgledala starija od sedam ili osam godina marširali su u vojnim i mornaričkim odorama, neki držeći u rukama imitacije automatskog oružja, dok su prolazili pored dostojanstvenika na podiju. Na paradi održanoj u gradu Vologdi, malo dijete je salutiralo i reklo dužnosniku: “Druže zapovjedniče! Parada je spremna. Ja sam zapovjednica Uliana Shumelova.”
Slične scene odvijale su se od Sahalina na ruskom Dalekom istoku do Yeyska na Azovskom moru. Neka djeca izgledaju uzbuđeno, neka zbunjeno. U Yeysku, predškolac je predvodio marš graničara, dok su njegovi vršnjaci skandirali: “Jedan, dva, tri. Lijevo, lijevo, lijevo!” Većina djece u tim paradama su u vojnoj uniformi, pokušavajući marširati u korak bez puno uspjeha. Često nose slike ruskih vojnih heroja.
Također se slavi simbolika onoga što Kremlj naziva "Specijalna vojna operacija" u Ukrajini. U gradu Astrahanu djeca u jaslicama nosila su uniforme i vozila igračke ukrašena slovom Z, propagandnim simbolom koji se koristio za izražavanje podrške ratu u Ukrajini.
Sljedeća generacija se priprema za vojnu službu
Također se očekuje da će ruska djeca doprinijeti ratnim naporima na praktičan način. Vladajuća stranka Ujedinjena Rusija pokrenula je program u Vladivostoku u kojem školarci šiju hlače i kape za vojnike.
U Vladimiru su djeca šivala balaklave za vojsku na satovima rada, u sklopu kampanje pod nazivom "Mi šijemo za naše muškarce".
Učenici tehničke škole u Voronježu dobili su zadatak izraditi mobilne peći i rovovske svijeće za rusku vojsku. Tinejdžerice s invaliditetom u Ussurijsku bile su regrutirane da šiju trake za glavu i zavoje za Sjevernu vojnu oblast. A u Burjatiji na ruskom Dalekom istoku, siročad su šivala amajlije za "sreću" za vojnike koji su se borili u Ukrajini.
Postoje i kampanje pisanja pisama. "Petogodišnji dječaci iz vrtića odgovaraju s povjerenjem", objavila je lokalna novinska kuća u Chiti. “Prije nego što su zapečatili trokutastu omotnicu, pažljivo su obojili sliku borca.”
Vojne igre mladih
Tinejdžeri se također potiču na natjecanje u takozvanim Vojnim sportskim igrama mladih.
Upravo je završilo okružno finale u regiji Orenburg. 180 sportaša iz 14 timova – uključujući nezakonito pripojene regije Ukrajine – sudjelovalo je u raznim natjecanjima: bacanje granata, svladavanje poligona s preprekama i sastavljanje kalašnjikova...
Cilj je, prema Ministarstvu obrane, "njegovati osjećaj uzajamne pomoći i drugarske podrške, visoke moralne i psihološke kvalitete, kao i pripremiti mlađi naraštaj za službu u Oružanim snagama Ruske Federacije".
Vojska posjećuje i škole. Djeca u Burjatiji govorila su o posjetu ranjenog vojnika koji je tvrdio da se borio protiv poljskih plaćenika u Ukrajini i rekao da se sami Ukrajinci "ne žele boriti i da su prisiljeni".
Učitelji koji se protive su uklonjeni
Neki učitelji koji nisu bili previše oduševljeni promjenama su uklonjeni. Ravnatelj škole u Permu dao je ostavku nakon što su ga kritizirali proratni aktivisti.
Također je teško procijeniti što roditelji misle o uvođenju militarističkog kurikuluma. Neki su roditelji izrazili protivljenje, no čini se da većina podržava ovu vojno-domoljubnu kampanju, ako je vjerovati istraživanjima javnog mnijenja.
Državna novinska agencija RIA Novosti izvijestila je da prema istraživanju 79% roditelja podržava prikazivanje videa o ratu svojoj djeci.
Komentari na društvenim mrežama sugeriraju da mnogi Rusi osjećaju da je njihova zemlja izopćena i da je njezina jedina opcija je da se brani. Ta poruka - koju su uveli Putin i državni mediji - sada se prenosi u ruske škole.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati