Izraelski 9/11 mijenja svijet. "Objava rata Iranu nas gura prema svjetskom ratu"
KAO ODGOVOR na višestruki napad iz Gaze, u kojem je na izraelskoj strani granice poginulo oko 800 ljudi, a ukupno oko 1300, Izrael kreće u veliki napad. Kako je rekao glavni vojni glasnogovornik, kontraadmiral Daniel Hagari, Izrael je unovačio rekordnih 300.000 rezervista.
>>Hamas raketama zasuo gradove. Izrael: Počela je totalna opsada, nema hrane, vode...
Najgori dan u povijesti Izraela
Dosadašnji sukob će sigurno promijeniti tijek povijesti. Subotnji napad Hamasa, u kojem je više od 1000 militanata ove terorističke organizacije upalo u Izrael, smatra se najgorim danom u povijesti Izraela.
>>Izraelska vojska: Daleko najgori dan u povijesti Izraela
To je rekao i glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga, potpukovnik Jonathan Conricus.
"Nikada prije toliko Izraelaca nije ubijeno u jednom danu", kazao je on. Povlačeći usporedbu s SAD-om, rekao je da bi napad ovog vikenda za Izrael "mogao biti 11. rujna i Pearl Harbor spojeni u jedno".
Posebna američka povjerenica za antisemitizam Deborah Lipstadt, ujedno jedna od najpoznatijih istraživačica Holokausta u svijetu, nazvala je napade Hamasa "najsmrtonosnijim napadom na Židove od Holokausta".
Nakon subotnjih događanja Izrael je počeo s bombardiranjem Gaze, a nisu prestali ni napadi Hamasa. Sirene za uzbunu oglasile su se danas u Tel Avivu, Jeruzalemu i diljem južnog Izraela. Istovremeno je izraelska vojska objavila kako je pokrenula "ekstenzivan" napad na Hamasova zapovjedna sjedišta u Gazi.
>>Wall Street Journal: Iran je uključen u napad, mjesecima su radili plan s Hamasom
Jasno je kako svi ovi događaji već označavaju prekretnicu, i to ne samo za ovaj dio svijeta. Amerikanci su svoj ogroman nosač aviona poslali prema istočnom Sredozemnom moru. Sve češće spominje se i Iran, za koji se pretpostavlja da je uključen u napad.
Analitičar Avdagić: Sam Hamas nema moć
Kad se sumira sve navedeno, ali uzme u obzir i rat u Ukrajini, jasno je kako bi veći napad koji se najavljuje definitivno mogao promijeniti odnose u svijetu.
Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić odgovorio je za Index na pitanje zašto je baš sad došlo do ovakvog napada Hamasa. Pitamo ga i je li razlog u naznakama normalizacije odnosa Izraela i Saudijske Arabije.
"Apsolutno je za Iran normalizacija odnosa između Izraela i Saudijske Arabije problematična. Hamas praktički postoji s ciljem konfrontacije s Izraelom, ali oni sami nemaju moć, a pogotovo priliku za naoružavanje bez jakog partnera. Dobro je poznato kako je to Iran.
Izrael, s druge strane, i Iran imaju međusobnu konfrontaciju, izraelske zračne snage su prije mjesec dana vježbale napad na Iran. Dakle, nije to situacija koja se odjedanput događa niti je nešto nepoznato. Naposljetku, Azerbajdžan je munjevito ušao u Nagorno-Karabah, njegovi saveznici su Turska i Izrael.
Možda će nekoga iznenaditi ako ne prati tu regiju, ali ako to možemo tako reći, poražena strana u tom sukobu, Armenija, ima za saveznika Iran, a do jučer i Rusiju.
Vidite, puno toga se odvija zbog čega se stvari poklope. Međutim, Hamasu kao takvom nije trebao nikakav vanjski povod, to eventualno treba njegovim saveznicima za jačanje naoružavanja, financiranja", rekao je.
"Treba računati na to da Izrael može napasti Iran"
Dodaje kako je za samu regiju veliko geopolitičko značenje ovog sukoba.
"Veliko je jer je u igri pitanje normalizacije odnosa arapskih zemalja i Izraela. Dogodi li se to sa Saudijskom Arabijom, krvna slika regije drastično se mijenja. Ne dogodi li se, možda ćemo potonuti u nove višegodišnje sukobe u Izraelu. Tu je i pitanje daljnjeg djelovanja Izraela, uzvrat prema sponzorima, pitanje je uz potporu ili ne...", napominje.
Može li eskalirati do te mjere da Izrael napadne Iran?
"Upravo to spominjem, dakle, sponzor Hamasa, ako ga tako možemo nazvati, je Iran. Prije mjesec dana se odvila izraelska zračna vježba napada na Iran, dakle to je svakako opcija na koju treba računati. Vjerujem kako će Izrael u to pokušati uključiti SAD, ali za takvo što bi trebao pokazati i dokaze kako je Iran direktno sudjelovao u napadima", dodaje.
"Ako je Rusija umiješana, stvari se drastično mijenjaju"
Kako ovo utječe na svijet u kontekstu rata u Ukrajini?
"Kao što vjerojatno primjećujete, medijski fokus se preselio na Izrael, a Amerikancima je Izrael uvijek primarna tema. No, u momentu financijske blokade pomoći Ukrajini u SAD-u sigurna, snažna vojno-financijska pomoć Izraelu vjerojatno će zapravo pomoći da se tu provuče, probao bih to tako objasniti, i Ukrajina.
No, zastanimo na moment. Što ako se dokaže ili pokaže umiješanost Rusije i njezina pomoć Hamasu? Tada bi se stvari drastično promijenile i u odnosu SAD-a prema ruskoj agresiji u Ukrajini", dodaje,
Kakvu politiku možemo očekivati od Sjedinjenih Američkih Država?
"SAD ima snažno usmjerenu podršku Izraelu, to je dobro poznato. Upućuje se snažna mornarička prisutnost prema Izraelu. Može li ona poslužiti za nešto više, podršku napadu na Iran? Malo je vjerojatno.
"Rusiji odgovara uvlačenje SAD-a u sukob"
Postoji strana koja to jako želi. Iako je saveznik Irana, govorimo o Rusiji. Njoj uvlačenje SAD-a u bilo koji sukob itekako odgovara. Američki izbori nam stižu za više od godinu dana, Bidenova administracija sigurno je svjesna kako ne smije srljati ni u što, a ima i problem republikanaca koji su smijenili vlastitog šefa Kongresa, predsjednika Zastupničkog doma.
Vrlo teška i napeta politička situacija, u kojoj Bidenova demokratska administracija traži bilo koju priliku da posloži stvari po svom. Istovremeno republikanci traže priliku za ponižavanje i deklasiranje Bidena. Sve to skupa je recept za loše poteze, koje je najlakše povlačiti, a Rubikova kocka za svaki ispravan potez. Razmislimo malo o tomu...
Spomenut ću još jednom, pokaže li se kako je Rusija pomogla Hamasu, svi otpori pomaganju Ukrajini nestat će", dodaje on.
Analitičar Kovačević: Rusija želi zadržati status globalne velesile
Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević za Index govori kako će događaji na Bliskom istoku zasigurno utjecati na percepciju rata u Ukrajini.
"To je sigurno, možda ne samo na percepciju nego i na daljnje ishode ukrajinskog rata. Nedvojbeno će rat u Izraelu biti u fokusu interesa američke politike, dok za rat u Ukrajini to nije sigurno", ističe on.
Pitamo ga više o tome kako će se Rusija postaviti.
"Rusija želi zadržati status globalne velesile, onakav kakav je imao Sovjetski Savez. Zato zbivanja na Bliskom istoku gleda i kroz aspekt svoje nacionalne sigurnosti. Nije isključeno, ali zasad nema dokaza da je i Rusija umiješana u eskalaciju neprijateljstava. Rusiji ne odgovara da Amerika postigne globalni uspjeh", dodao je on
"Objava rata Iranu gura svijet prema trećem svjetskom ratu"
Istaknuo je kako je Bliski istok bio na putu normalizacije odnosa između Izraela i arapskih zemalja.
"Ponajprije tu mislim na Izrael i Saudijsku Arabiju. Ovaj napad Hamasa, iza kojeg sasvim sigurno stoji Iran, usmjeren je na onemogućavanje postizanja trajnog dogovora bez prethodnog rješenja statusa palestinske države i palestinskih izbjeglica", objasnio je Kovačević, dodajući da zato imamo intenziviranje nestabilnosti umjesto očekivanog porasta stabilnosti.
Ističe i kako je Izrael već nekoliko puta napao Iran, ali nije objavio rat Iranu.
"Službena objava rata bi bila dodatni korak prema svjetskom ratu. To bi značilo daljnje intenziviranje napetosti u svim dijelovima svijeta gdje te napetosti postoje. Od Ukrajine, preko Bliskog istoka, do Tajvana", zaključio je Kovačević.
Analitičar Ogorec: Ovaj sukob odgovara Putinu
Situaciju na Bliskom istoku i napad Hamasa na Izrael u Novom je danu na N1 televiziji komentirao vojni analitičar Marinko Ogorec. Rekao je da je potpora SAD-a bila očekivana s obzirom na njihove tradicionalno savezničke odnose.
"Mislim da je američki nosač zrakoplova samo demonstracija moći, Izraelu ne treba američka vojna pomoć", kazao je.
Rekao je i da ovaj sukob odgovara Vladimiru Putinu uz činjenicu da sve više zapadnih zemalja uskraćuje vojnu pomoć Ukrajini.
"Taj sukob traje skoro dvije godine. Zapadne zemlje su gotovo ispraznile svoje arsenale, maksimalno su pomagale Ukrajini. No njihove mogućnosti su pri kraju. SAD mora pomagati Izraelu. Mislim da potpora neće biti izdašna kao dosad", kazao je vojni analitičar.
"Očekujem da će ovaj rat na Bliskom istoku završiti za nekoliko tjedana, to nije tip rata koji bi trajao kao u Ukrajini", dodaje.
Istaknuo je da ne treba Hamas miješati s Palestinom te da će Palestina biti kolateralna žrtva, dodavši kako možemo očekivati novi migracijski val i novu izbjegličku krizu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati