Plenković komentirao Milanovićevu izjavu o Izraelu: "Potpuno nepotrebno"
PREDSJEDNIK vlade Andrej Plenković sudjelovao je danas na svečanom otvorenju Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu u Zaboku. Nakon toga se obratio medijima.
Andrej Plenković čestitao je na početku županu Kolaru, ministru Fuchsu i ministrici Brnjac kao i drugima.
Prvo je upitan o postavljanju izraelske zastave na Ministarstvo vanjskih poslova, što je kritizirao predsjednik Zoran Milanović, kao i o Milanovićevoj izjavi da je izgubio simpatije za Izrael.
O Milanovićevim izjavama
“Stavljanja zastave Izraela na Ministarstvo vanjskih poslova bila je gesta podrške. To je bio unaprijed pripremljeni teroristički napad, poginulo je više od 1300 Izraelaca i ovakva gesta je po mišljenju vlade ispravna. Ideja je da zastava bude tjedan dana, to rade i druge zemlje.
Ne vidim zašto daje ovakve izjave, brojne su već reakcije i ponovno se dovodimo u situaciju gdje umjesto da pazi što kaže i da je kao vlada osudio napade Hamasa i da Izrael ima pravo na samoobranu, s tim bi bilo sve ok. A reći da je kod njega nestalo simpatije za Izrael, nepotrebno je gdje opet ulazimo u vanjskopolitičke raskorake. Potpuno nepotrebno", rekao je Plenković, prenosi N1.
“Neću zaoštravati, sve vanjskopolitičke odluke ionako donosi vlada. Što se tiče saborske oporbe, onda me ne čudi, to su ljudi koji igraju političku igru i ne misle o međunarodnom položaju Hrvatske pa njihove stavove nisam imao vremena vidjeti, ali me ne čudi da je to netko od onih 54 koji nisu glasali za sudjelovanje Hrvatske u obuci Ukrajinaca”, dodao je.
O potpori Ukrajini dodao je: “Hrvatska će biti potpuno razminirana tek u ožujku 2026., treba 30 godina. A Ukrajina već danas ima miniranog područja kao četiri Hrvatske.”
Još je jednom komentirao Milanovićeve izjave o Izraelu i isticanju izraelske zastave.
“Isticanje zastave nije neobično. Možda je njemu neobično, to je na njegovu sramotu”, ponovno je rekao.
Zakon o izbornim jedinicama
Komentirajući Zakon o izbornim jedinicama rekao je: “Potiče ljude da, ako se taj zakon donese, da krše zakon. Predsjednik sve poziva da krše zakon, to nije normalno. Nikad u povijesti se nije dogodilo da predsjednik ne potpiše neki zakon u roku. Namjerno je htio napraviti politički problem koji bi postao pravni problem. Nije ustavni rok od osam dana nešto što moraš čekati zadnji dan, potpišeš prvi dan, ali kapric je bitan, to je obijesno ponašanje.”
Curenje informacija
Upitan je i o zakonu kojim želi spriječiti curenje informacija iz Istraga.
"Što se tiče curenja informacija, napor protiv ovog zakona vodi i oporba i on, organizacije koje se bave medijskim slobodama. Ovaj zakon se uopće HND-a ne tiče. Nikako ne dotiče novinare ni urednike ni nakladnike. Loše je da se hrvatska javnost naviknula kao da je to nešto normalno. Kakve su europske prakse? Čak 30 zemalja Vijeća Europe ima regulirane takve situacije. Zašto bismo dopuštali da neke informacije kolaju u javnosti prije potvrđivanja optužnice? Želimo zaštititi prava okrivljenika, ali i druge ljude koji su se tu našli bez da su to kaznena djela, da su to nebitne informacije. Iz njegovog nastupa vidim spregu s nekima koji dilaju tim informacijama.”
Uskoro opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati