U Gazi nema skloništa, nema sirena. Palestinci se nemaju gdje skloniti od raketa
KADA Hamas ispali rakete na Izrael, sofisticirani sustav upozorenja odmah alarmira građane te oni bježe u razgranatu mrežu skloništa, a protuzračna obrana Iron Dome presreće projektile u zraku. No u Gazi nema takvih obrambenih sustava ni upozorenja. Kada su izraelske snage u ponedjeljak navečer raketirale zgradu u kojoj živi Maisara Baroud (47), njega i njegovu obitelj je spasio - susjed.
Naime, izraelska vojska je upozorila susjeda da će vrlo vjerojatno gađati obližnje zgrade te je on javio Baroudu i drugim obiteljima u toj zgradi da što prije izađu. Prvi napad te večeri je uništio većinu od šest zgrada u bloku, uključujući Baroudovu.
"U Gazi nemamo ništa. Nemate kamo otići, nema skloništa, na ulici ste"
"Moja zgrada je izgledala kao kostur. Vrata su bila uništena, nije bilo vanjskih zidova, prozori su bili razbijeni", kazao je. Baroud se, kada je pomislio da je opasnost prošla, vratio u stan po stvari. Nekoliko minuta kasnije, susjed je primio novi poziv izraelske vojske, u kojem su ga upozorili na novi napad.
Opet je to javio stanarima. U sljedećem napadu je Baroudov dom bio sravnjen sa zemljom, od zgrade su ostale samo ruševine. Ovako živi više od dva milijuna Palestinaca u Gazi, od kojih su velik broj djeca. Nemaju sirene za zračnu uzbunu ili skloništa. Ovise o rijetkim telefonskim pozivima ili porukama izraelske vojske koji upozoravaju na napad, piše CNN.
"U Gazi nemamo ništa. Nemate kamo otići, nema skloništa, na ulici ste. Zahvalni ste Bogu ako imate sreće da dobijete upozorenje o napadu", kazao je Baroud. Naime, nema garancije da će stanovnik Gaze primiti poziv ili upozorenje putem SMS-a. Ako ih i prime, Palestinci obično imaju samo nekoliko minuta za evakuaciju. Dodatno, zbog stalnih nestanka struje mnogi i propuste sudbonosni poziv.
"Najveći zatvor na otvorenom na svijetu"
Liječnici bez granica su u utorak objavili kako su neki djelatnici te organizacije usred noći primili tekstualnu poruku u kojoj se navodi da se moraju evakuirati iz stambenog objekta u Gazi. "Usred noći smo probudili djecu i napustili kuću, nismo uzeli ništa stvari", stoji u objavi.
Izrael je s druge strane godinama ulagao u sustave civilne obrane kako bi zaštitio stanovnike od raketnih napada Hamasa ili drugih militantnih skupina u regiji. Razvio je sustave ranog upozoravanja koji oglašavaju sirene kad god se ispale rakete prema Izraelu. Ti sustavi mogu odrediti približnu lokaciju pada rakete. Dodatno, prema izraelskom zakonu, sve kuće i zgrade moraju imati skloništa.
Izrael je blokirao područje Gaze 2007., uz stroga ograničenja kretanja roba. Organizacija za ljudska prava Human Rights Watch je opisala Gazu kao "najveći zatvor na otvorenom na svijetu".
"Nesrazmjer u zaštiti je prvenstveno zbog blokade koja je potkopala infrastrukturu Gaze. Ograničen je svaki unos robe, svi resursi koji bi se mogli koristiti za izgradnju takve vrste obrambenog sustava", rekao je Tareq Baconi, predsjednik uprave palestinske političke mreže Al-Shabaka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati