Novo izvanredno upozorenje DHMZ-a, stiže repriza. Formira se veliki vodni val
SNAŽNO jugo danas je izazvalo izlijevanje mora na rive diljem Dalmacije. More se izlilo na obale i rive u Splitu, Trogiru, Šibeniku, Segetu Donjem, Kaštelima, na Braču, Čiovu i Hvaru.
Obilna akumulirana oborina na području Hrvatske te uzvodnih susjednih država Austrije i Slovenije uzrokovat će značajan porast vodostaja rijeka Mure, Drave i Save tijekom petka, a očekuje se i nagli porast vodostaja na manjim pritocima, izvijestile su Hrvatske vode. Zbog obilne i intenzivne oborine te grmljavinskih pljuskova na području Gorskog kotara, Like te cijelog Jadrana i njegove unutrašnjosti i danas postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava, kažu u Hrvatskim vodama.
DHMZ je objavio novo upozorenje. U nedjelju stiže još jedno pogoršanje.
>> Snimke i fotografije nevremena možete nam poslati na desk@index.hr
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda komentirao je situaciju. "Prema trenutnim prognozama, ne prijeti nam scenarij kakvog smo imali ovog ljeta. Dotok vode u osmom mjesecu bio je oko 3400 kubika, a sada je na nekih 2200", objasnio je Novosel za Novu TV te potvrdio da još uvijek ne možemo odahnuti.
"Vrijeme nikako da se stabilizira. Sa subote na nedjelju očekujemo obilniji val kiše. Sutra će na zagrebačkom području vodostaji početi opadati, ali će već s nedjelje na ponedjeljak ponovo početi rasti", dodao je. Uzvodno od Zagreba su na snazi redovne mjere obrane od poplava, a očekuje se da će iste mjere biti proglašene nizvodno.
"Karlovac je puno bolje prošao. Palo je manje kiše nego se očekivalo tako da će sutra ujutro faliti dva metra da se uvedu mjere. U Dravi sutra ujutro očekujemo dotok od 2000 metara kubnih u sekundi, a u Muri 600-700. U osmom mjesecu je u Dravi dotok isto bio 2000, ali je u Muri bio 1400 kubika. Tako da će situacija biti bolja", objasnio je.
Sutra nas očekuje prolazna i djelomična stabilizacija atmosfere, a u nedjelju ponovno vjetrovito i kišovito, ponegdje vjerojatno uz olujno nevrijeme. Početkom novog tjedna mirnije i sunčanije, ali i dalje uz povremenu mjestimičnu kišu, u unutrašnjosti i jutarnju maglu, prognozira za HRT Kristina Klemenčić Novinc.
Veći dio subote u Slavoniji, Baranji i Srijemu barem djelomice sunčano, uz najvišu temperaturu oko 15 °C, no rano ujutro prolazno više oblaka i na zapadu malo kiše. Prema večeri će zapuhati umjeren jugozapadni vjetar. Jugozapadnjaka će krajem dana biti i u djelomice sunčanoj i podjednako toploj središnjoj Hrvatskoj. No u noći i ujutro oblačnije i mjestimice će pasti kiša.
Unatoč sunčanim razdobljima povremene kiše, pa i grmljavine bit će i na zapadu zemlje, osobito noćas te u subotu navečer, kad slijedi novo jače naoblačenje. Puhat će umjeren i jak jugozapadni vjetar, prema kraju dana u jačanju. Najniža temperatura zraka od 5 °C u gorju do 13 °C na otocima sjevernog Jadran, a najviša većinom od 12 do 17 °C.
Podjednake vrijednosti i u Dalmaciji. Veći dio dan malo do umjereno oblačno, iako tijekom noći i rano ujutro još oblačnije uz mogućnost kiše i grmljavine. Slab do umjeren jugozapadnjak i sjeverozapadnjak navečer će okrenuti na jugo i južni vjetar te jačati.
I na krajnjem jugu Hrvatske jačanje juga tek navečer, pa će more biti većinom umjereno valovito. Uz djelomice sunčano vrijeme i promjenjivu naoblaku mjestimice će pasti kiša, pa i u obliku pokojeg moguće i izraženijeg pljuska praćenog grmljavinom, uglavnom u prvom dijelu dana.
I dalje promjenjivo, u nedjelju najnepovoljnije
Nedjelja će u unutrašnjosti početi pretežno oblačno i kišovito uz umjeren i jak jugozapadnjak. Obilnija oborina najvjerojatnija je u gorju te unutrašnjosti Dalmacije. Od ponedjeljka sunčanije, ujutro ponegdje uz maglu, a povremene kiše bit će većinom u gorskim krajevima.
I na Jadranu će drugi dio vikenda biti kišovit i vjetrovit. Lokalno su mogući obilna kiša i nevere, a jako i olujno jugo i južni vjetar u drugom će dijelu nedjelje okrenuti na jugozapadnjak te slabjeti. Početak radnog tjedna mirniji i uz više sunčanog vremena, no i dalje ne sasvim stabilno.
Zbog olujnog vjetra i za sutra je na obali na snazi upozorenje Meteoalarma, ali žutog stupnja. Za riječku i splitsku regiju na snazi je i žuto upozorenje zbog mogućih grmljavinskih nevremena.
Ciklona je jutros intenzivno djelovala na vrijeme na cijelom Jadranu. Najjači udari zabilježeni su u Splitu gdje je jugo puhalo do 101 km/h. U Dubrovniku su udari bili do 94 km/h, Zadru 97 km/h, Šibeniku 90 km/h itd.
Nevrijeme nije zaobišlo ni makarsko područje. U popodnevnim satima jugo je okrenulo na lebić (ili garbin) koji je napravio veliki nered uz obalu. Došlo je do naglog dizanja razine mora i visokih valova koji su zaprijetili brodicama. Vlasnici su pohitali spašavati brodove, piše Dalmacija Danas.
HGSS stanica Gospić objavila je na Facebooku fotografije s intervencije sanacije štete nastale na krovu stambene zgrade.
DHMZ je objavio video snimljen u Brodu na Kupi na kojem se vidi nabujala rijeka Kupica.
"Tijekom ekstremnih hidroloških prilika iznimno je važno moći izmjeriti visoke vrijednosti protoka kojima poboljšavamo hidrološke prognoze i ostale djelatnostima vezane za vodu", napisali su iz DHMZ-a.
DHMZ je objavio da je u današnjem nevremenu oštećen dio kablova na Meteorološkom radarskom centru Uljenje te je onemogućen prijenos slike.
"Kvar ćemo nastojati što prije otkloniti kako bismo ponovo imali radarsku sliku nad cijelim hrvatskim teritorijem", objavljeno je na službenom profilu DHMZ-a na platformi X.
Nakon olujnog jugozapadnjaka, kiše i poplavljenih riva, vjetar je okrenuo na sjeverozapadnjak i ponovno stvorio velike valove koji su udarali o zadarsku rivu i Morske orgulje.
DHMZ je objavio novo izvanredno priopćenje.
>> Opširnije
Vremenske neprilike su pogodile i Dugi Rat. Značajne posljedice olujnog lebića i plime mogu se vidjeti i na fotografijama. Na istima se vide i velike količine šljunka, ali i većih komada kamenja nanesene na rivu i štekate kafića, a na samom rubu mjesne šetnice od siline nevremena se raspuknuo beton. Jedna od fotografija prikazuje i veliki procjep betona iz kojeg vire žice, piše Dalmacija Danas.
Jaka promjena vremena u Istri kuliminirala je prošle noći kada smo zabilježili olujan vjetar, obilne oborine i izraženu plimu koja je jutros pojačana valovitošću mora, piše Istramet.
Najviše kiše palo je na riječkom području i kvarnerskim otocima, uglavnom između 70 i 90 mm. Obilnih 40 do 80 mm zabilježile su i naše postaje od Labinštine preko Pazinštine pa sve do Bujštine. Najmanje kiše palo je na jugu Istre, uglavnom između 10 i 20 mm. Najjači udar vjetra zabilježen je u Labinu na Fortici gdje je izmjereno 35,2 m/s ili 127 km/h.
S vremenskim nevoljama nije kraj. Nakon krakotrajnog smirivanja u prvom dijelu subote, nova jača promjena stiže nam već u noći na nedjelju. Bit će gotovo preslika noćašnje fronte, dakle očekujemo jak i olujan vjetar, izraženu plimu i obilne oborine. Kao što možemo vidjeti na priloženoj oborinskoj karti, ponovno u samo 6 sati može pasti više od 100 mm.
Uslijed jakog juga došlo je do izlijevanja mora na mul te je u kutiji od električne energije došlo do kratkog spoja i zapaljenja iste. Brzom reakcijom građanina koji je vatrogasnim aparatom izgasio vatru spriječena je veća šteta jer je u blizini palma i gliser.
Kako javlja RiMeteo, Fužine su se zabijelile zbog količine leda koja se sručila na mjesto.
Olujni vjetar prouzročio je u petak velike štete u Vrgorcu, gdje je u Hercegovačkoj ulici otkinuo krov sa zgrade i bacio ga na pločnik kod Policijske postaje, a u Ulici Rade Miletića stablo je palo na kolnik. Na terenu su vatrogasci koji čiste i saniraju štete, a policija regulira promet koji je zatvoren kroz nekoliko ulica dok se uklone stabla i dijelovi krovne konstrukcije.
Državni hidrometeorološki zavod izdao je crveno upozorenje za nepovoljne vremenske uvjete na priobalju i u zaleđu. Vjetar će biti umjeren, odnosno jak jugozapadni i južni. Na Jadranu će i dalje biti olujnih udara i u subotu ujutro, no vjetar će slabiti kako dan bude odmicao.
U Sigetu u Novom Zagrebu vjetar je srušio veliko stablo breze koje je palo preko ceste. Fotografije nam je poslao čitatelj.
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima i informacijama iz Slovenije tijekom današnjeg dana očekuje se formiranje velikog vodenog vala rijeke Save, s očekivanim maksimalnim protokom na razini 2.200 - 2.300 m3/s na ulazu u Hrvatsku večeras, što znači da se vrh vodenog vala Save u Zagrebu očekuje oko ponoći.
Udar vjetra prevrnuo je prikolicu kamiona kod Muća, na prilazu poslovnoj zoni. Čeka se da dizalica ukloni prikolicu, a u međuvremenu policija naizmjenično regulira promet.
Obilna akumulirana oborina na području Hrvatske te uzvodnih susjednih država Austrije i Slovenije uzrokovat će značajan porast vodostaja rijeka Mure, Drave i Save tijekom petka, a očekuje se i nagli porast vodostaja na manjim pritocima, izvijestile su Hrvatske vode.
>> Opširnije
Nakon velikog nevremena i jake ciklone koja je zahvatila Sloveniju, te kiše koja je padala tijekom noći u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, nabujala Sava kod Podsusedskog mosta nosi polomljene grane i cijela stabla.
Čitatelj nam je poslao snimku olujnog vjetra u Dubrovniku.
Butiga Art shop, galerija koja se nalazi u centru Starog Grada na Hvaru, objavila je snimku koja prikazuje bujicu koja se jutros slijevala ulicama.
Crometeo je objavio snimku s Hvara. Jugo je okrenulo na lebić, piše u objavi.
Olujno jugo koje još od jučer ne prestaje puhati svom žestinom u Splitu i njegovoj široj okolici i danas radi velike probleme, ne samo u prometu nego i u normalnom odvijanju svakodnevnog života, a osim rive poplavljene su i druge gradske plaže.
>> Opširnije
Kolnici su mjestimice mokri i skliski. Zbog ponegdje jače kiše moguće je zadržavanje veće količine vode na kolniku, a mogući su i odroni, osobito na cestama u gorju i na Jadranskoj magistrali (DC8). Pojačan je promet na gradskim cestama i obilaznicama, javlja HAK i vozačima savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama.
Zbog visoke razine mora prekinut je promet na državnoj cesti DC75 između Tara i Novigrada na mostu Antenal.
Zbog olujnog vjetra za sve skupine vozila zatvoren je Most dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku (obilazak: Lozica - Mokošica - Sustjepan - DC420), a samo za osobna vozila otvorena je DC1 Solin - Klis (obilazak za ostale je starom kliškom cestom);
Zbog vjetra je na snazi zabrana prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupina vozila) na državnim cestama DC1 Vaganac - Ondić i DC217 Ličko Petrovo Selo - GP Ličko Petrovo Selo.
Čitatelj nam je poslao snimku pijavice u Novigradu.
U Zagrebu pada kiša. DHMZ je za zagrebačku regiju najavio mjestimične udare olujnog vjetra i mogućnost grmljavinskog nevremena.
Olujno nevrijeme noćas je odronilo dio obalne šetnice u Opatiji. Zabranjen je prolaz obalnom šetnicom od Hotela Kvarner do UP Šporer, objavio je Grad Opatija.
Novi radio Zadar objavio je snimku sinoćnjeg nevremena.
Ovako je sinoć izgledala riva u Kaštel Novom.
>> Opširnije
Olujno jugo je u Šibeniku srušilo stablo na betonski stup javne rasvjete.
Plima je poplavila i rivu u gradskoj četvrti Dolac u Šibeniku.
Gradski radio Trogir objavio je snimku poplavljene trogirske rive.
U Starom Gradu je također poplavljena riva. Snimku je objavio portal Dalmacija Danas.
Plimni val nosio je kontejnere na splitskoj Zenti, a more se izlilo i na Poljudu.
Video: Dalmacija Danas
DHMZ je ranije danas objavio crvena upozorenja za obalne regije zbog kiše, jakog vjetra i grmljavinskog nevremena. Kasnije je splitska regija prešla u narančasto, kao i dubrovačka. Na obali se očekuju udari vjetra od 110 km/h, dok će na otvorenom moru vjetar biti nešto snažniji.
"Vrijeme je vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima. Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu. Budite svjesni opasnosti i obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća. Savjetujemo javnost da izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja. Vrlo je vjerojatno da trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu", upozorenje je DHMZ-a za područje Dalmacije.
Sutra mirnije
Sutra će biti djelomice sunčano, povremeno s umjerenom i povećanom naoblakom. Mjestimice će biti još malo kiše, uglavnom na sjevernom i južnom Jadranu te u gorju. Vjetar na kopnu većinom slab, na Jadranu mjestimice umjereno jugo i jugozapadnjak. Jutarnja temperatura zraka od 5 do 9, na Jadranu između 10 i 15, a najviša dnevna uglavnom od 13 do 18°C.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati