Banožić će morati vratiti ogroman stan u Zagrebu koji si je sam dodijelio
BUDUĆI da je s pozicije ministra smijenjen nakon što je izazvao prometnu nesreću u kojoj je poginuo 40-godišnji muškarac, Mario Banožić morat će se iseliti iz ogromnog stana u Zagrebu koji si je sam dodijelio.
>> Povjerenstvo: Banožić sam sebi dodijelio preveliki stan, kažnjen sa 7000 kn
>> Banožić sam sebi dodijelio stančinu u centru Zagreba. Mora platiti 930 eura kazne
Podsjetimo, stan od 92 m2 u samom srcu Zagreba, u Gundulićevoj ulici, Banožić je dodijelio sam sebi 2019. godine. Banožiću je stan dodijelila tvrtka Državne nekretnine, dok je on bio ministar državne imovine. Dakle, Banožić je stan dodijelio sam sebi. U to vrijeme postojala su još dva državna stana - jedan od 53 kvadrata i jedan od 73 kvadrata - ali Banožić si je dodijelio najveći.
Visoki upravni sud potom je potvrdio ono što je ranije presudio Upravni sud u Zagrebu, a što je ranije utvrdilo Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, te što su još ranije utvrdili mediji - ministar obrane Mario Banožić bio je u sukobu interesa kad je sam sebi dodijelio ogroman državni stan. Kažnjen je s 900 eura, ali iz stana se nije iselio.
Uzima i naknadu za odvojen život
Još se doznalo da Banožić, koji je naveo da je ogroman trosobni stan dobio zbog djece, istovremeno uzima naknadu za odvojen život jer mu obitelj živi u Slavoniji. Pa je onda Plenkovićev tadašnji ministar promijenio priču.
Rekao je da stan od 92 kvadrata nije dobio zbog djece, nego je istaknuo da na tako velik stan "ima potpuno pravo". I da je on, eto, državni dužnosnik prve kategorije, pa može dobiti trosobni stan ili stan veći od 60 kvadrata.
Stan se, inače, nalazi na manje od pet minuta hoda od Banožićevog tadašnjeg radnog mjesta u Dežmanovoj 10. Banožiću su tad na raspolaganju bila 133 državna stana u Zagrebu, no on je dobio baš ovaj.
MORH: Banožić ima pravo i na stan veći od 60 kvadrata i na naknadu za odvojeni život
Kada se doznalo za stan, MORH je tvrdio da Banožić ima pravo na stan veći od 60 kvadrata jer je dužnosnik prve skupine.
"Temeljem 14. članka, stavka 1, Uredbe o mjerilima i kriterijima dodjele na korištenje nekretnina za potrebe tijela državne uprave ili drugih tijela korisnika državnog proračuna te drugih osoba (NN 127/2013) početni kriteriji za određivanje površine stana za službene potrebe na koji dužnosnik ima pravo su kako slijedi:
- za dužnosnika iz I. skupine koji u mjestu obavljanja dužnosti živi sam – trosoban stan ili stan površine veće od 60 m2,
- za dužnosnika iz II. skupine koji u mjestu obavljanja dužnosti živi sam – dvosoban stan ili stan površine od 40 m2 do 60 m2,
- za dužnosnika iz III. skupine koji u mjestu obavljanja dužnosti živi sam – jednosoban stan ili stan površine od 20 do 30 m2.
S obzirom na to da I. skupina dužnosnika uključuje osobe koje obnašaju funkciju ministra (zajedno s osobama koje obnašaju funkciju predsjednika Republike Hrvatske, predsjednika Hrvatskoga sabora, predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednika Hrvatskoga sabora, potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske, predsjednika Ustavnog suda, glavnog državnog odvjetnika, predsjednika Državnog izbornog povjerenstva, odnosno predsjednika Vrhovnog suda te ravnatelja Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta), iste osobe ostvaruju pravo na trosoban stan ili stan površine veće od 60 m2", objavio je MORH.
Država bi mu mogla osigurati drugi stan
Budući da Banožić više neće obnašati funkciju ministra, stan će, prema pravilniku, morati vratiti. No ako aktivira saborski mandat, država bi mu mogla dodijeliti drugi.
"Zastupnici u Hrvatskom saboru koji imaju prebivalište udaljeno više od 50 km od Zagreba u vrijeme zasjedanja domova Sabora, radnih tijela domova Sabora i klubova zastupnika koriste smještaj:
- u stanovima za službene potrebe,
- u unajmljenim garsonijerama i jednosobnim stanovima pod jednakim uvjetima kao i u stanovima za službene potrebe i
- iznimno, hotelski smještaj kada im nije osiguran smještaj iz podstavka 1. i 2. ove točke Odluke.
Naknada za smještaj zastupnika u Zagrebu iz podstavka 1. i 2. I. točke ove Odluke određuje se u mjesečnom iznosu do 2.500,00 kuna i isplaćuje se najmodavcu iz sredstava osiguranih u državnom proračunu na temelju ugovora o najmu stana zaključenog između najmodavca i Hrvatskoga sabora kao najmoprimca.
Iznos naknade za smještaj obuhvaća iznos najamnine i troškove režije", stoji u pravilima sabora.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati