Umro je Gaston Glock, tvorac kultnog pištolja
GASTON Glock, inženjer i tajkun koji je razvio jedan od najprodavanijih pištolja na svijetu, preminuo je u dobi od 94 godine, objavila je austrijska novinska agencija APA. Austrijanac je stekao vjerne sljedbenike među policajcima i vojnicima diljem svijeta oružjem koje je nosilo njegovo ime. Forbes je 2021. procijenio njegovo bogatstvo i bogatstvo njegove obitelji na 1.1 milijardu dolara.
Njegov uspon započeo je 1980-ih kada je austrijska vojska tražila novo, inovativno oružje. Do tada je tvrtka Glock proizvodila vojne noževe i robu široke potrošnje uključujući karniše. Okupio je tim eksperata za vatreno oružje i osmislio Glock 17, lagani poluautomatski pištolj koji je uglavnom napravljen od plastike.
Revolucionarni dizajn, s okvirom izrađenim od polimera visoke čvrstoće, nadmašio je nacrte nekoliko drugih tvrtki i osigurao ugovore svojoj tvrtki. Ubrzo je lako sklopivo oružje postalo svjetski hit. "Nabavite si Glock", govori Tommy Lee Jones u filmu U.S. Marshals iz 1998.
Aktivisti ga kritizirali
Mnogi su ih američki policajci koristili, a američki su ih reperi upotrijebili su u svojim stihovima, uključujući "Protocol" Snoop Dogga i "Da Glock" Wu-Tang Clana. Američki vojnici pronašli su svrgnutog iračkog predsjednika Saddama Husseina kako se skriva s Glockom u rupi u zemlji 2003. godine.
Kasnije su to oružje predstavili američkom predsjedniku Georgeu W. Bushu. Zagovornici kontrole oružja kritizirali su Glocka zbog popularizacije snažnog oružja za koje su rekli da ga je lako sakriti i da ima spremnike za puno više streljiva od drugog oružja.
Bivši američki marinac naoružan, kako je policija opisala, Glockom kalibra .45 sa spremnikom velikog kapaciteta ubio je 12 ljudi u baru u Thousand Oaksu u Kaliforniji u studenom 2018. Bijeli rasist Dylann Roof upotrijebio je Glock pištolj da ubije devet Afroamerikanaca tijekom sata proučavanja Biblije u crkvi u Charlestonu, Južna Karolina, u lipnju 2015.
Preživio pokušaj ubojstva
Sam Glock rijetko je odgovarao na kritike aktivista, izbjegavao je javnu raspravu i 2000. odbio se pridružiti drugim proizvođačima oružja u potpisivanju sporazuma o dobrovoljnoj kontroli oružja s vladom SAD-a. U dobi od 70 godina, u srpnju 1999., preživio je pokušaj ubojstva kada je investicijski posrednik koji je upravljao njegovom imovinom angažirao bivšeg hrvača da ga napadne gumenim čekićem.
Glock je posumnjao u to kako posrednik vodi njegove poslove i odletio u Luksemburg kako bi se suočio s njim, ispričali su odvjetnici. Zadobio je sedam udaraca u glavu, ali se uspio spasiti. I investicijski posrednik Charles Ewert i napadač, Jacques Pecheur završili su u zatvoru.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati