Mamić: Šefu suda u BiH dao sam sat od 15.000 eura. Htio sam ga imati na svojoj strani
STIŽU novi detalji o skupocjenom satu koji je Mamić dao uhićenom predsjedniku suda u Bosni i Hercegovini. Na ročištu na kojem je tužiteljstvo predložilo produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, iznesena su poprilično šokantna saznanja tužitelja, ali i pročitani iskazi svjedoka, piše Klix.ba.
Kod prve točke na današnjem ročištu je javnost isključena zbog, kako je navedeno, povjerljivosti i jer je iskaz davala jedna zaposlenica Suda BiH, kako bi se zaštitio njen integritet.
U drugoj točki navedeno je kako je Debevec primio na poklon automobil autokuće iz Ljubuškog Kramar, protiv koje se u periodu od 2019. do 2021. godine vodio velik broj postupaka. On je navodno uzeo automobil Polo u vrijednosti od oko 15.000 konvertibilnih maraka (oko 7600 eura).
Debevec je ovo vozilo registrirao na ime sestre svoje supruge, a ona je dala iskaz i rekla da nikada nije kupila taj automobil i da ju je Ranko Debevec zamolio da registrira na njeno ime. Tužiteljica je spominjala i sastanke u Španjolskoj Ranka Debevca, ali se to ne odnosi na ove istražne radnje, već će biti predmet budućih.
Mamić: Znao sam da je dobro imati predsjednika suda na svojoj strani dok traju postupci izručenja u Hrvatsku
Treća točka se odnosi na bjegunca od hrvatskog pravosuđa, pravomoćno osuđenog bivšeg prvog čovjeka zagrebačkog Dinama Zdravka Mamića, koji je dao iskaz u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu SIPA-i.
Istražitelji nisu utvrdili kada su se sastali jer je Debevec skoro sve svoje sastanke i putovanja označavao oznakom povjerljivo i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH nema podatak kada su putovali u Ljubuški.
Riječ je o satu u vrijednosti od 15.000 eura i Zdravko Mamić je rekao istražiteljima SIPA-e da je to simbolični poklon koji je dao predsjedniku Suda BiH u vrijeme postupaka ekstradicije koji su vođeni protiv njega jer je, kako je rekao, "znao da je dobro imati predsjednika suda na svojoj strani za vrijeme tih postupaka".
Tužiteljica: Sat od 15.000 eura ne može biti poklon
"Sat od 15 tisuća eura nikako ne može biti poklon", kazala je tužiteljica Jolović dodajući kako je to samo po sebi nedopustivo bez obzira je li predsjednik suda izravno utjecao na donošenje odluke o Mamićevu neizručenju.
Mamić i Debevec sastali su se u jednoj konobi u Grudama, a tome je, prema navodima tužiteljstva, posredovao hercegovački poduzetnik Ljiljanko Palac. Debevec je nastojao prikriti odlazak u Grude pa je tražio da se njegov odlazak službenim automobilom u to mjesto ne evidentira na sudu.
Tužiteljica Bojana Jolović kazala je u četvrtak na ročištu kako je istraga utvrdila da su se Debevec i Mamić sastajali u razdoblju u kojemu je vođen postupak u kojemu je Sud BiH trebao odlučiti o zahtjevu Hrvatske za Mamićevo izručenje radi izdržavanja pravomoćne zatvorske kazne.
Sud BiH je taj zahtjev u konačnici odbacio, no sada se ispostavilo kako je u donošenju te odluke ulogu moglo igrati to što je Mamić na neprikladan način kontaktirao Debeveca i pritom ga podmitio iako je sam tvrdio kako je riječ o poklonu.
Tužitelji su iznijeli saznanja da se Ranko Debevec sastajao i s Đorđom Ždralom, čovjekom s podebljim dosjeom u kojem stoji i da je 2010. godine bio osuđen zbog ubojstva tadašnjeg načelnika Uprave policije RS-a Ljubiše Savića Mauzera u Bijeljini. Također su naveli da je Debevec imao sastanke i s Mladenom Lučićem.
Istraga se nastavlja o kontaktima koje je Debevec imao boraveći u Španjolskoj, gdje ima stan.
Što je još utvrđeno
U istrazi protiv bivšeg ravnatelja OSA-e Mehmedagića tužiteljstvo je do sada uspjelo prikupiti dokaze kako je on sarajevskom ugostitelju Denisu Stojniću nezakonito izdao počasnu iskaznicu tajne službe. Stojnić je pak istražiteljima kazao kako je od Mehmedagića dobijao naloge za fizičke napade na neke osobe kao i za paljevine automobila.
Glavni državni tužitelj Milanko Kajganić kazao je da do sada prikupljeni dokazi govore o tome da su počinjena kaznena djela zloupotrebe službenog položaja, nezakonito prisluškivanje suca Suda BiH i zaposlenika radnika Tužiteljstva BiH prilikom provođenja istražnih radnji Tužiteljstva BiH i Suda BiH.
Podsjećamo, Debevec je uhićen u prosincu 2023. zajedno s bivšim ravnateljem Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) pod sumnjom da su organizirali ilegalno prisluškivanje sudaca i tužitelja državnog suda i tužiteljstva.
Njih dvojica od tada su u pritvoru u sudu maksimalne sigurnosti kod Sarajeva, a Tužiteljstvo je zatražilo da oni tamo ostanu bar još 30 dana jer su tijekom istrage prikupljeni novi dokazi koji ukazuju na korupciju i trgovinu utjecajem.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati