Ubojstvo političara koje je potreslo Njemačku. Ubio ga neonacist zbog migranata
NAVRŠAVA se pet godina od atentata neonacista na političara CDU-a Waltera Lübckea u Kasselu. To je bilo prvo političko ubojstvo u Njemačkoj od rata, ali i prekretnica u nasilju prema političarima, piše Deutsche Welle.
Uvečer 2. lipnja 2019. godine je predsjednik okruga Kassel i političar kršćanskih demokrata 65-godišnji Walter Lübcke brutalno likvidiran na verandi svojeg doma, hicem iz neposredne blizine.
Atentator: Motivirala me njegova promigrantska politika
Zaprepaštenje čitave javnosti je navelo i policiju da bude veoma brza: ubojica je bila osoba koja nije krila svoja ekstremno desničarska gledišta, a i ilegalno oružje je nabavio iz kruga policiji poznatih neonacista.
Počinitelj je izjavio kako ga je na zlodjelo navela podrška Lübkea migrantima koji dolaze u Njemačku. Iako je zločin već imao svoj sudski epilog - u siječnju 2021. je počinitelj osuđen na kaznu doživotnog zatvora, taj atentat je bio i prekretnica u poimanju što znači demokratski angažman u ovoj zemlji.
2015. je bila godina kad su mnoge izbjeglice, uglavnom iz Sirije i Afganistana stizali u Njemačku i nisu svugdje u ovoj zemlji dočekani s dobrodošlicom. U Kasselu je bilo drugačije, ne na kraju zbog angažmana Lübckea. Sastajao se sa građanima, informirao ih o zbivanjima i već u ime ljudskosti tražio podršku i suosjećanje s nesretnicima.
U listopadu te godine na jednom od brojnih mitinga Lübcke je, provociran povicima mržnje iz gomile, ljutito izjavio: "Ovdje je riječ o vrijednostima za koje se zalažemo. A tko ne zastupa te vrijednosti, taj u svako doba može napustiti ovu zemlju ako se ne slaže s nima. To je sloboda koju ima svaki Nijemac."
Njemačka se očito ne želi sjećati
Ova izjava političara kršćanskih demokrata nipošto nije dobro prihvaćena među ekstremnom desnicom: tek onda su se počele redati uvrede, prijetnje, pa i prijetnje smrću - što se na koncu i dogodilo.
Lorenz Blumenthaler iz zaklade Amadeu Antonio - nazvane po mladom Angolcu kojeg su u devedesetima ubili ekstremni desničari tako da se zaklada bori protiv političkog nasilja i desničarskih ekstremista, atentat na Lübckea vidi kao prekretnicu: "U osnovi, tako nešto nismo vidjeli u Njemačkoj poslije Drugog svjetskog rata.
A ipak, reakcija u samoj Njemačkoj je zapravo bila iznenađujuće mlaka, osobito iz redova kršćanskih demokrata Lübckea. Treba imati pred očima kako je tu jedan konzervativan političar vatrenim oružjem ubijen od ekstremnog desničara i to potpuno hladnokrvno."
Aktivist ističe i kako su reakcije u samoj Njemačkoj bile mnogo blaže nego kako se o tom ubojstvu izvještavalo u inozemstvu: "Pažnja međunarodnih medija, također i u udrugama civilnog društva je bila mnogo veća. I procjene važnosti tog ubojstva su bile dijametralno različite. U Njemačkoj se to predstavljalo kao jedan od mnogih djela ekstremne desnice, dok je za našim međunarodnim partnerima bilo jasno: ovdje se provodi desničarski teror protiv države."
I to u Njemačkoj ne po prvi put - ali očito pamćenje i atentat nacista na ministra vanjskih poslova Waltera Rathenaua također u lipnju 1922. godine se bolje sjećaju u inozemstvu nego što se toga žele sjećati u Njemačkoj.
"Ostanite čvrsti"
Lübcke je za sobom ostavio suprugu i dva odrasla sina. Sad, pet godina nakon zločina, obitelj apelira na političare neka se ne daju zastrašiti. U izjavi obitelji stoji: "Ostanite čvrsti, ne odstupajte od svojih uvjerenja i stavova, niste sami." No Lübckeova obitelj također traži i bolju zaštitu odgovornih osoba.
Konstantin von Notz, pravnik i političar Zelenih smatra izjavu obitelji potresnim signalom. Za DW dodaje: "Istovremeno, ljudi koji se dragovoljno i profesionalno angažiraju za našu demokraciju trebaju veću podršku. Od neovisnih savjetnika, veću policijsku prisutnost i provjeru postojećih zakonskih propisa, kao i oštrije propise, na primjer u bržoj blokadi informacije o mjestu stanovanja."
Napadi na političke dužnosnike postali su sve češći u posljednjih pet godina, osobito protiv političara na komunalnoj razini koji već po prirodi stvari manje zaštićeni nego na primjer članovi njemačke vlade. To je izuzetno zabrinjavajući trend, iako nemaju svi napadi tako strašne posljedice kao što je to bilo kod Waltera Lübckea.
Već se širi nelagoda
Blumenthaler smatra: "U međuvremenu bi išao tako daleko da svaka osoba koja zastupa demokratske vrijednosti, može biti pogođena i da su u međuvremenu potpuno pali svi obziri protiv nasilja. A svaka osoba koja se javno zalaže za demokratske temeljne vrijednosti, u osnovi može biti pokretna meta."
To je jedan od razloga kako je sve teže uopće pronaći ljude koji se žele politički angažirati u svojoj zajednici: "Evo sad i na lokalnim izborima u istočnoj Njemačkoj se moglo vidjeti kako je demokratskim strankama teško uopće napuniti svoje izborne liste", ukazuje aktivist.
Njegov dojam potvrđuje i Savezni kriminalistički ured: njihove statistike govore kako je broj krivičnih djela protiv političkih dužnosnika u posljednjih pet godina povećan za tri puta, na 5.400 slučajeva. Šef Ureda, Holger Münch za list TAZ doduše ističe kako je tek sićušan dio tih slučajeva doista i nasilno djelo, golem dio su prijetnje i uvrede. Zato je i zaključak policajca: "Takvo nasilje se lako može uspeti i do pokušaja ili izvršenog ubojstva, kao što smo morali doživjeti u slučaju Waltera Lübckea."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati