VIDEO Poplave u Dalmaciji, bujice, odroni, dijete palo u šaht. Prijeti novo nevrijeme
KIŠNO nevrijeme praćeno grmljavinom zahvatilo je dijelove Dalmacije. Inače, danas je za gospićko, kninsko, riječko, splitsko i dubrovačko područje na snazi narančasti meteoalarm, što znači da vrijeme može biti opasno.
Potopljene su ulice u Zadru, Makarskoj, Splitu i Dubrovniku.
Jako nevrijeme s obilnom kišom i pljuskovima pogodilo je danas Dubrovačko-neretvansku županiju te izazvalo bujične poplave, a dubrovački gradonačelnik Mato Franković pozvao je građane da ne izlaze iz kuća za vrijeme nevremena.
Otklanjajući posljedice nevremena i obilne kiše u Dubrovačko-neretvanskoj županiji vatrogasci su u ponedjeljak imali 40-tak intervencija ispumpavanju vode iz objekata na području: Dubrovnika, Konavala, Ploča, Metkovića i Orebića, objavilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite.
Također Županijski centar 112 Dubrovnik zaprimio je pet dojava o klizištima i 10-ak vezano uz odrone, objavljeno je na facebooku Ravnateljstva Civilne zaštite.
Državna cesta DC 8 Prapratno - Zaton Doli bila je zatvorena za sva vozila u vremenu od 11:05 do 16:10 sati
Zbog nove obilnije kiše koja se očekuje, prognostičari DHMZ-a podigli su razinu upozorenja za dubrovačku regiju na crveno.
Upozoravaju na mjestimice moguće obilne i izražene pljuskove s grmljavinom te olujnim vjetrom, a moguće su urbane i bujične poplave, osobito u mjestima gdje su već danas pale znatne količine kiše
Iz Civilne zaštite pozivaju građane na pojačani oprez.
U noći na utorak na istoku Hrvatske još dosta oblaka, mjestimice može biti i kiše. Danju sunčanije, posebno na zapadu Slavonije i Podravine. Puhat će slab i umjeren sjeverozapadni vjetar, u Podunavlju na udare moguće i jak. Temperatura danju oko 25°C, a ujutro između 13 i 16°C.
U središnjoj Hrvatskoj svježije jutro s temperaturom od 11 do 14°C, a najviša će dnevna biti između 23 i 25°C. Prevladavat će sunčano, ponegdje s umjerenom naoblakom, a ujutro je mjestimice moguća magla. Popodne je mala vjerojatnost za mjestimičnu kišu.
Lokalno jači razvoj oblaka i poneki pljusak sredinom dana moguć je u Gorskom kotaru i u unutrašnjosti Istre. Puhat će sjeveroistočnjak, na moru bura, koja u prvom dijelu utorka lokalno podno Velebita može imati jake i olujne udare. Popodne će okrenuti na sjeverozapadni vjetar na otvorenom i uz zapadnu obalu Istre. Najviša temperatura zraka u Lici i Gorskom kotaru od 20 do 23°C, a na sjevernom Jadranu između 26 i 28°C.
Podjednake vrijednosti i na srednjem Jadranu te u unutrašnjosti Dalmacije, uz pretežno sunčano vrijeme te slabu i umjerenu, mjestimice na udare i jaku buru.
Bura i na krajnjem jugu Hrvatske, gdje će također more biti malo i umjereno valovito. Najviša temperatura zraka između 25 i 28°C, uz još dosta oblaka, posebno u prvom dijelu kad još mjestimice može biti kiše pa i u obliku pljuskova s grmljavinom, poglavito u noći i ujutro, prognozira za HRT Krunoslav Mikec.
I u srijedu još stabilno pa opet promjenjivo
U srijedu pretežno sunčano s temperaturom podjednakom kao u utorak. Od četvrtka opet oblačnije s kišom, lokalno i obilnijom, najprije na zapadu, a u noći na petak te u petak i drugdje. Bit će svježije, osobito u petak.
I na Jadranu u srijedu još sunčano. U četvrtak uz jugo jače naoblačenje s kišom, najprije na sjevernom Jadranu, a u petak gotovo posvuda kišovito i osjetno manje toplo, s burom, na jugu s jugozapadnjakom.
Jaka kiša pogodila je područje Dalmacije. Velike bujice prvo su zahvatile gradove u južnoj Dalmaciji, a tijekom poslijepodnevnih sati pljuskovi su izazvali velike bujice na prometnicama u Splitu i okolici, piše Dalmacija Danas.
Ogromna je gužva na prometnicama i svi se vozači mole za oprez i strpljenje. Gotovo u svim većim splitskim prometnicama je gužva, a posebno se teško vozi u smjeru ulaza i izlaza iz grada u smjeru Kaštela i Solina.
Jako grmljavinsko nevrijeme danas je zahvatilo dijelove Jadrana od Istre do Dubrovnika. Nakon što su noćas i ujutro obilne oborine pale u sjeverozapadnoj Istri, u popodnevnim satima obilnih oborina bilo je mjestimice u Dalmaciji.
U Makarskoj je palo preko 50, u Vrgorcu preko 80, a na dubrovačkom području mjestimice i preko 100 litara kiše po kvadratnom metru. U Dubrovniku prosječno mjesečno padne 93.4 mm oborine, a to znači da je u samo dva sata u ovom gradu pao mjesečni oborinski prosjek.
Veliki dijelovi grada našli su se pod vodom jer sustav odvodnje nije mogao primiti toliku količinu vode u kratko vrijeme.
Velike materijalne štete pretrpjeli su vlasnici vozila i poslovnih prostora na području Pod Dubom, koje do sada nije imalo značajnijih problema s oborinama. Stanovnici tog dijela grada, koji su pokušavali spasiti svoju imovinu, s pravom se pitaju zašto je došlo do tako velikog slijevanja vode i poplava upravo na tom području.
Sve gradske ulice su poplavljene, a preko Pila se slijevala prava bujica vode. Osoblje restorana Dubravka na Pilama hrabro je pokušavalo spasiti restoran od poplave, usmjeravajući vodu dalje od ulaza. Njihov trud izazvao je pohvale među sugrađanima.
Zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci Zdravko Kovačić rekao je za Dubrovački dnevnik da su do 14:20 odradili 38 intervencija, a 12 ih je u tijeku. Uglavnom se odnose na ispumpavanje vode, kako s ulica tako i iz podrumskih prostora, poslovnih prostora, stambenih objekata, strojarnica...
Intervencije su imali u Gradu, na 'Vojnoviću', Nuncijati, Lapadskoj obali, Mokošici...
"Kiša koju smo čekali zbog požara na otvorenim prostorima nam je napravila potpunu pomutnju na kraju. Grad je najviše na udaru. U Konavlima i Župi nemamo intervencija, u Primorju smo imali dvije, ali grad je na velikom udaru", kazao je županijski vatrogasni zapovjednik Stjepan Simović.
Simović je sugrađane pozvao na oprez jer se nevrijeme očekuje i u poslijepodnevnim satima. "Pozivamo građane da ostanu doma, da ne voze vozila ako ne moraju. Veliki su nanosi vode pa i pješaci trebaju paziti. Nakon ovakvih kiša uobičajeni su i odroni, bilo ih je, ali je sve sanirano. Trebamo svi biti oprezni", poručio je Simović.
Dalmacija Danas piše da su putnici koji su danas u 14:15 krenuli u Supetar doživjeli nešto nevjerojatno.
Naime, na liniju Split-Supetar vratio se trajekt Mljet koji je bio na popravku zbog problema s rampom, a čini se da je preuzeo baš liniju u 14:15. Probleme je prouzročila činjenica da se nitko nije sjetio o tome obavijestiti putnike i napisati to na displeju u luci. Tamo je i dalje stajalo da u Supetar vozi trajekt Tin Ujević. Tako su putnici po najvećem pljusku otišli do Tina Ujevića i potpuno se mokri vraćali na trajekt Mljet.
"Došlo je do velike zabune. Mi smo išli na trajekt u 14:15. Na ploči piše da isplovljava Tin Ujević u 14:15. Trajekt je bio na vezu 20, svi putnici su išli nizbrdo, a tolika je kiša bila da to nije bilo normalno. Tako sa stvarima smo svi išli put trajekta, došli na rampu Tina Ujevića i čekamo na ogromnoj kiši, a on se dere na nas da - ide Mljet. I onda sa Tina Ujevića na Mljet", kaže ljutita putnica.
Kaže da je na trajektu nevjerojatna gužva. Naravno da se trajekti ne nalaze jedan pored drugog, zato su ljudi i pokisli u tolikoj mjeri. "Sidimo čovik na čoviku, nema šanse da muha stane, svi su mokri. Ovo je sramota. Mi smo svi mokri ko pivci, vozimo se k'o sardine na ovom trajektu, ovo je prestrašno", kaže čitateljica.
Odgovor Jadrolinije
Iz Jadrolinije odgovaraju da Lučka uprava nije obavijest o zamjeni trajekata objavila na displeju. "Poništene su 294 putničke karte, u salonima ima 316 sjedalica", odgovorili su u Jadroliniji. "Posada Tina Ujevića ima sate odmora, djelatnici ne mogu biti stalno u pogonu", kratko su komentirali.
Oko 14:45 konačno je isplovio Tin Ujević, a iako je krenuo kasnije od Mljeta, do Supetra je stigao prije.
Kako je i bilo najavljeno, ciklona naglašeno djeluje na vrijeme u većem dijelu zemlje od prethodne noći. U većini predjela je oblačno, a u Istri je nastupilo razvedravanje. Upravo je Istra bila najkišovitiji dio zemlje, tamo je mjestimice palo više od 100 litara kiše po metru kvadratnome.
Uz sjeverozapadnu Istru oborinski se još ističe dio Gorskog kotara, područje južnog Velebita, ali i Zabiokovlje. Primjerice, na vrgoračkom području palo je 60 do 80 mm oborina do 12 sati, a 40-ak mm u Makarskoj u kratko vrijeme bilo je dovoljno za bujice gradskim prometnicama, piše Dalmacija Danas.
Slično je bilo u Pločama gdje su razina vode na pojedinim prometnicama dosezala 30-ak centimetara. Dok su neka područja dobila obilne oborine, mnoga su do vremena pisanja članka dobila tek pokoju kišnu kap, pojedina ni to.
Tako su Split, Solin, Kaštela, Sinj, Primošten... ostali bez mjerljivih količina oborine, a do kraja dana ipak je moguća pokoja litra.
Kišno nevrijeme s jakim pljuskom zahvatilo je jutros i Makarsku gdje je u tridesetak minuta palo 52 litara kiše po metru četvornom, informacija je Meteorološke postaje Osejava.
Zbog kiše bilo je manjih zastoja u prometu na priobalnoj prometnici na gradskom predjelu Marineta kao i dijelu Vukovarske ulice gdje se promet kratko odvijao usporeno, dok je nedugo nakon kiše promet normaliziran.
Javna vatrogasna postrojba Makarske imala je četiri intervencije na ispumpavanju vode iz podruma, kazao je vatrogasni zapovjednim Mario Čović.
Stiglo je zahlađenje koje su najavili prognostičari, pa su temperature na tom dijelu Jadrana s prosječnih 35 stupnjeva pale na ugodna 23 stupnja.
Prognostičari najavljuju kako se u Splitu i njegovoj široj okolici tijekom dana očekuje olujno jugo koje će navečer okrenuti na buru, a ni temperature neće biti visoke. Dosezat će maksimalnih 27 stupnjeva.
Kiša se predviđa i kasnije tijekom dana, u nekim dijelovima Splitsko-dalmatinske županije i pljuskovi, dok će se temperature zraka kretati do maksimalnih 28 stupnjeva.
Problema je bilo i u Pločama, gdje je voda na pojedinim prometnicama dosezala razinu od 30 centimetara.
Antena Zadar piše kako su nakon pljuska neke prometnice u Zadru gotovo neprohodne. Dodaju kako su obilne padaline izazvale značajne zastoje i zakomplicirale svakodnevno kretanje Zadrana.
Oko 13 sati preko Županijskog operativnog centra 112 zaprimljena je dojava da je dijete upalo u otvoreni šaht u povijesnoj gradskoj jezgri. Dijete je prebačeno u Opću bolnicu Dubrovnik, prenosi Dubrovački dnevnik. Lakše je ozlijeđeno.
Oglasio se i dubrovački gradonačelnik Mato Franković.
"Dragi sugrađani, trenutna ekstremna količina padalina poplavila je gotovo sve ulice u gradu. Sve žurne službe su na terenu. Na žalost ovo nije sve. Prema najavama u razdoblju od 15 do 23 sata očekujemo ekstremne količine padalina koje će uzrokovati brojne probleme stoga molim sve naše sugrađane ne izlazite iz vaših obiteljskih kuća ako ne morate.
Zaštitite svoju imovinu. Naše žurne službe maksimalnim naporima pomoći će pri ispumpavanju objekata ali uz ovakve ekstreme nije moguće u potpunosti riješiti problem bujičnih poplava", poručio je Franković na Facebooku.
Skupina muškaraca trudila se svim silama spasiti restoran i sladoledarnicu Dubravka od bujice vode.
Niz stepenice u Gradu slijevale su se velike količine vode. Voda je izbijala i iz šahtova.
Potopljena je i Lapadska obala. Građani su prijavili odrone na više mjesta. Voda je tamo prodrla u Ininu benzinsku postaju. Potopljene su i kuće te ugostiteljski objekti.
Dubrovački vjesnik piše kako je i potopljen i Stradun, ali to ne smeta turistima, koji hodaju kroz duboku vodu.
Prema prvim informacijama, čini se kako je najgore bilo u Dubrovniku, gdje su obilne padaline izazvale probleme u prometu. Niz vozila završio je pod vodom, piše Dubrovački dnevnik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati