Oglas izazvao raspravu među Hrvatima: "Nećemo debelu ni onu koja živi s ljubimcem"
OGLAS u jednoj domaćoj roditeljskoj Facebook grupi šokirao je mnoge.
"Tražim tetu za povremeno čuvanje curice od 10 mjeseci. Ne želimo debelu tetu ni tetu koja živi s kućnim ljubimcem. Želimo iskustvo u čuvanju djece (npr. rad u vrtiću). Na Trnju smo. Javim se povratno", piše u oglasu koji se proširio društvenim mrežama nakon što je osvanuo u privatnoj grupi u kojoj roditelji traže dadilje za područje Zagreba, ali i šire.
Screenshot oglasa nećemo objavljivati jer je riječ o privatnoj Facebook grupi.
Neki se zgražaju, drugi brane
"Molim? Jadno ovo dijete", "A koliko kilograma smije imati?", pisali su šokirani korisnici Facebooka. Ima i onih koji opravdavaju oglas. "Vjerojatno ne žele takvu osobu jer se takve teže kreću i brzo se umaraju, a ako je dijete živahno i što će biti starije, bit će aktivnije i trebat će netko tko ima energije. Pretpostavljam", stoji u jednom komentaru na Facebooku.
"Imaju pravo tražiti što god žele, ne vidim problem", pišu neki.
Dadilje imaju listu čekanja
Inače, potražnja za dadiljama u Hrvatskoj je sve veća.
Gotovo sve hrvatske dadilje imaju listu čekanja tijekom cijele godine, a pritisak na njih raste nakon što se dio djece ne uspije upisati u vrtiće, pa tako izuzetak nije ni ova godina, osobito u Zagrebu unatoč tome što je u gradskim vrtićima 40 posto manje neupisane djece nego lani, pisalo se ljetos.
"Roditelji obično počnu tražiti mjesto za skrb o djetetu kada navrši godinu dana, tj. kada majci završi porodiljni dopust. Djeca u obrt dadilja obično dođu kad su između jedne i dvije godine starosti", pojašnjava Vesnica Rašić, potpredsjednica Upravnog odbora Hrvatske udruge dadilja (HUD).
S obzirom na to da sve dadilje u Zagrebu imaju listu čekanja, iz HUD-a ne očekuju da će izgradnja dodatnih vrtićkih kapaciteta utjecati na njihove obrte.
"Obrti su izuzetno traženi kod djece jasličke dobi, a znamo da malo koji dječji vrtić ima zadovoljavajuće kapacitete za prijem jasličke djece. Pored toga, roditelji radije biraju dadilje zbog manjeg broja djece, svojih individualnih potreba i potreba djece", rekla je Rašić Hini.
Navodi da trenutno na području Hrvatske ima više od 220 aktivnih obrta dadilja, no ima prostora za otvaranje još obrta.
Prema saznanjima HUD-a, samo četiri županije u Hrvatskoj nemaju dadilje: Ličko-senjska, Šibensko-kninska, Vukovarsko-srijemska i Dubrovačko-neretvanska županija, dok su županije s najviše dadilja Grad Zagreb, Zagrebačka i Primorsko-goranska županija.
"Vidimo da su roditelji prepoznali dadilje kao dobar, pouzdan i kvalitetan vid skrbi za djecu, s obzirom da se radi o maloj skupini djece, do maksimalno 12 djece na dvije dadilje. Sve više odgojitelja predškolske djece umjesto rada u vrtiću bira otvoriti obrt za čuvanje djece", kaže Rašić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati