Roditelji koji žele odgojiti samopouzdanu djecu najčešće griješe u istoj stvari
U DANAŠNJEM svijetu odgojiti samopouzdano dijete može biti pravi izazov, osobito u vremenu kada društvene mreže često izazivaju osjećaje nesigurnosti i uspoređivanja među mladima. Roditelji žele da njihova djeca izrastu u sigurne i sposobne pojedince, no ponekad pristup koji koriste, iako dobronamjeran, ne donosi željeni rezultat.
Aliza Pressman, razvojna psihologinja i suosnivačica Centra za roditeljstvo Mount Sinai, nedavno je u podcastu On Purpose With Jay Shetty istaknula jednu od ključnih grešaka koje roditelji čine. Kako Pressman naglašava: "Samopouzdanje gradi kompetencija, a ne pohvala."
"Kada djetetu stalno govorite da je sjajno, to ga neće nužno uvjeriti da je doista sjajno", objašnjava Pressman. "Umjesto toga, treba mu pomoći da razvije vještine koje će mu donijeti osjećaj kompetencije, poput toga da zna kako skuhati nešto jednostavno ili pospremiti posuđe. Takvi zadaci pomažu djetetu da se osjeća kao funkcionalni član obitelji."
Prema Pressman, roditelji često čine sve umjesto djece i zatim ih hvale, vjerujući da tako grade njihovo samopouzdanje. Međutim, istinsko samopouzdanje proizlazi iz toga da dijete vidi vlastiti napredak u stvaranju vještina.
Pohvala temeljena na stvarnim postignućima
U razgovoru za HuffPost, Pressman naglasila je koliko je važno da djeca vide vlastiti napredak, a pohvale roditelja trebaju služiti kao potvrda onoga što dijete već zna o sebi. To može biti postignuto i kroz jednostavne kućanske poslove.
Istraživanje Sveučilišta Minnesota pokazalo je da djeca, koja su sudjelovala u osnovnim kućanskim poslovima od najranije dobi, postaju samostalnija u odrasloj dobi u usporedbi s onima koja su počela s poslovima tek u tinejdžerskoj dobi.
Zato povjerite djetetu zadatke prilagođene njegovoj dobi i izbjegavajte želju za popravljanjem svakog detalja. "Nemojte im dati zadatak i zatim ga prepravljati jer vi to možete bolje. Pustite ih da se vježbaju kroz praksu", savjetuje Pressman.
Nije riječ samo o kućanskim poslovima - podržite dijete u stvarima koje ga zanimaju, jer će to dodatno motivirati razvijanje vještina.
Neuropsihologinja, Sanam Hafeez, dodaje kako je važno da roditelji ostave prostor djetetu da samostalno rješava probleme. "Pružite podršku, ali nemojte odmah uskočiti da sve riješite", savjetuje Hafeez. Potaknite dijete da izrazi svoje osjećaje o tome kako je riješilo neku situaciju, potvrdite njegove osjećaje i podsjetite ga da ga volite bezuvjetno. Hafeez preporučuje da djeca odvoje vrijeme za promišljanje o svojim postignućima, kako bi osvijestila koliko su napredovala.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati