MIT-jevac: Trumpova pobjeda je tragičan gubitak za klimatski napredak
IZBORNA pobjeda Donalda Trumpa je korak unazad za klimatske promjene, James Temple za MIT Technology Review.
Povratak republikanskog predsjednika u Bijelu kuću znači da će SAD protratiti dragocjeni zamah, poništavajući teško izboreni politički napredak koji se tek počeo isplaćivati, i to drugi put u manje od desetljeća.
Trump dolazi u trenutku kada si svijet ne može priuštiti gubljenje vremena jer su nacije daleko od emisija koje bi naše ekosustave održavale stabilnima, a naše zajednice sigurnima.
Trump bi mogao gurnuti svijet na još opasniji teren
Prema politikama koje su danas na snazi, planet će se već u narednim desetljećima zagrijati za više od tri stupnja Celzijeva u odnosu na predindustrijske razine, za MIT Technology Review piše James Temple.
Trump bi mogao gurnuti svijet na još opasniji teren, tako što će ukinuti klimatske zakone predsjednika Joea Bidena. Zapravo, druga Trumpova administracija mogla bi povećati emisije stakleničkih plinova za četiri milijarde tona samo do 2030. godine, prema analizi Carbon Briefa, web stranice za vijesti i podatke o klimi.
To će pogoršati opasnosti od toplinskih valova, poplava, šumskih požara, suša i gladi te povećati broj smrtnih slučajeva i bolesti uzrokovanih onečišćenjem zraka, uzrokujući oko 900 milijuna dolara klimatskih šteta diljem svijeta, tvrdi Carbon Brief.
Počeo sam raditi kao urednik za klimu u MIT Technology Reviewu baš kad je Trump posljednji put došao na dužnost, piše Temple. Velik dio posla podrazumijevao je pokrivanje njegovog sustavnog ukidanja skromne klimatske politike i napretka koji je predsjednik Barack Obama uspio postići. Bojim se da će ovaj put biti mnogo gore; Trump stupa na dužnost osjećajući se osnaženim i spremnim preispitivati vladavinu prava i uklanjati neistomišljenike.
Lojalisti i ideolozi protiv stručnih i iskusnih ljudi
Ovaj će put njegovu administraciju činiti lojalisti i ideolozi, koji su već napravili planove za istjerivanje stručnih i iskusnih državnih službenika iz saveznih agencija, uključujući Agenciju za zaštitu okoliša. Podržat će ga Vrhovni sud, koji se pomaknuo udesno i koji je već potkopao značajne ekološke doktrine i oslabio federalne regulatorne agencije.
Ovaj će put neuspjesi biti još teži jer je SAD konačno uspio provući stvarnu, sadržajnu klimatsku politiku kroz tanku marginu u Kongresu. Zakon o smanjenju inflacije i Zakon o infrastrukturi dodijelili su goleme količine državnih sredstava za ubrzavanje prijelaza na industrije s niskim emisijama i obnovu američke proizvodne baze oko ekonomije čiste energije.
Trump je jasno dao do znanja da će nastojati ukinuti što je moguće više ovih odredbi, koje će možda ublažiti samo republikanci koji shvaćaju da ti zakoni stvaraju prihode i radna mjesta u njihovim okruzima.
Tijekom predizborne kampanje Trump i njegovi surogati obećali su potaknuti proizvodnju nafte i plina, ukinuti federalnu potporu za električna vozila, ukinuti pravila o onečišćenju za elektrane i ponovno izaći iz Pariškog klimatskog sporazuma. Svaki od tih ciljeva u izravnoj je suprotnosti s dubokim i brzim rezovima emisija koje su sada potrebne kako bi se spriječilo da planet prijeđe temperaturne pragove.
Projekt 2025
Projekt 2025, koji se smatra nacrtom za drugu Trumpovu administraciju unatoč njegovom inzistiranju na suprotnom, poziva na demontiranje ili smanjenje federalnih institucija, uključujući Nacionalnu upravu za oceane i atmosferu i Saveznu agenciju za upravljanje hitnim situacijama. To bi moglo osakatiti sposobnost nacije da predvidi, prati ili odgovori na oluje, poplave i požare poput onih koji su uništili zajednice posljednjih mjeseci.
Promatrači s kojima sam razgovarao strahuju da će Trumpova administracija također vratiti Ministarstvo energetike, koje je pod Bidenom razvilo svoju misiju prema razvoju tehnologija niske emisije, na primarni zadatak pomaganja tvrtkama da stvaraju više fosilnih goriva.
Američki izbori mogli bi stvoriti i globalne valove, i to vrlo brzo. Američki pregovarači sastat će se sa svojim kolegama na godišnjoj konferenciji UN-a o klimi koja počinje sljedeći tjedan. Budući da će se Trump vratiti u Bijelu kuću u siječnju, oni će imati malo vjerodostojnosti ili utjecaja da potaknu druge nacije da pojačaju svoje obveze prema smanjenju emisija.
Ali to su samo neki od izravnih načina na koje će druga Trumpova administracija oslabiti sposobnost nacije da smanji emisije i suprotstavi se rastućim opasnostima klimatskih promjena. On također ima značajnu moć da zaustavi gospodarstvo i posije međunarodni kaos usred eskalirajućih sukoba u Europi i na Bliskom istoku.
"Teško je pronaći perspektivu u ovim teškim trenucima"
Trumpova želja da uvede carine, smanji državnu potrošnju i deportira brojnu radnu snagu može zaustaviti rast, potaknuti inflaciju i poremetiti ulaganja. Sve bi to znatno otežalo tvrtkama prikupljanje kapitala i kupnju komponenti potrebnih za izgradnju bilo čega u SAD-u, bilo da se radi o vjetroturbinama, solarnim farmama i morskim nasipima ili zgradama, mostovima i podatkovnim centrima.
Njegovo nespretno vođenje gospodarstva i međunarodnih poslova također može pomoći Kini da proširi svoju dominaciju u proizvodnji i prodaji komponenti koje su ključne za energetsku tranziciju, poput baterija, električnih vozila i solarnih panela, nad kupcima diljem svijeta.
Ako je posao komentatora pronaći neku perspektivu u teškim trenucima, priznajem da u ovom uglavnom ne uspijevam, navodi Temple.
Najbolje što mogu učiniti je reći da će postojati neke smislene linije obrane, dodaje Temple. Zasad državni čelnici i zakonodavna tijela mogu nastaviti donositi i provoditi stroža klimatska pravila. Druge nacije mogle bi pojačati svoje napore za smanjenje emisija i nametnuti se kao globalni lideri u klimatskim pitanjima.
Svijet će postajati sve opasnije i nestabilnije mjesto
Privatna industrija će vjerojatno nastaviti ulagati i razvijati poslovanje u klimatskim tehnologijama i čistoj energiji jer su se solarna energija, vjetar, baterije i električna vozila pokazali kao konkurentne industrije. A tehnološki napredak može se dogoditi bez obzira na to tko sjedi u Ovalnom uredu na Aveniji Pennsylvania jer istraživači i dalje teže razvoju čišćih i jeftinijih načina proizvodnje energije, hrane i dobara.
Prema svim mjerilima, zadatak rješavanja klimatskih promjena sada je mnogo teži. Ništa se, međutim, nije promijenilo po pitanju uloga.
Naš svijet ne završava ako prijeđemo zagrijavanje od dva ili tri stupnja, ali će sasvim sigurno postajati sve opasnije i nestabilnije mjesto. Svaki deseti dio stupnja i dalje je vrijedan borbe - bilo za dvije, četiri ili desetak godina - jer svako zagrijavanje koje nacije spriječe olakšava buduće patnje.
Dakle, kako šok i očaj počinju nestajati, temeljni zadatak pred nama ostaje isti: gurati naprijed, kad god, gdje god i kako god možemo, zaključuje James Temple u svom članku za MIT.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati