Iran: Nećemo optužiti djevojku koja se skinula u donje rublje na sveučilištu
IRANKA koja se početkom studenog skinula u donje rublje na iranskom sveučilištu neće biti optužena, priopćile su iranske vlasti.
Video djevojke koja se skinula u donje rublje, u navodnom prosvjedu protiv strogih islamskih pravila odijevanja, postao je viralan. Glasnogovornik iranskog pravosuđa kazao je da je djevojka liječena u bolnici i vraćena svojoj obitelji. Njezino pritvaranje izazvalo je međunarodnu osudu, a Amnesty International je bio među onima koji su pozvali na trenutno i bezuvjetno puštanje na slobodu.
"S obzirom na to da je poslana u bolnicu i da je ustanovljeno da je bolesna, predana je obitelji... i protiv nje nije pokrenut nikakav sudski postupak", naveo je u glasnogovornik pravosuđa Asghar Jahangir, prenosi BBC.
Nakon Islamske revolucije 1979. postrožena pravila odijevanja
Studentska organizacija prva je objavila video uhićenja, istaknuvši kako se Ahoo Daryaei posvađala sa sigurnosnim agentima zbog toga što nije nosila maramu, te da se skinula u donje rublje tijekom konfrontacije. Iranske vlasti vrlo brzo su izvijestile kako je Daryaei "bolesne" te da je odvedena na psihijatrijski odjel.
Ovo nije prvi put da su iranske vlasti ženu koja je prosvjedovala zbog zakona o obveznom nošenju hidžaba proglasile mentalno bolesnom. Žena koja je pobjegla iz Irana u Kanadu 2018. ispričala je da je njezina obitelj bila pod pritiskom iranskog režima da je proglasi mentalno bolesnom.
"Moja obitelj to nije učinila, ali mnoge obitelji pod pritiskom jesu, misleći da je to najbolji način da zaštite svoje voljene. Ovo je način na koji Islamska Republika pokušava diskreditirati žene, dovodeći u pitanje njihovo mentalno zdravlje", rekla je Azam Jangravi, koja je pobjegla nakon što je osuđena na tri godine zatvora jer je skinula maramu tijekom prosvjeda.
Nakon Islamske revolucije 1979. postalo je obvezno za žene u Iranu da pokrivaju kosu i skromno se oblače. Prije dvije godine, Kurdkinja Mahsa Amini umrla je u policijskom pritvoru nakon što je bila privedena jer nije "ispravno" nosila hidžab. Više od 500 ljudi navodno je ubijeno tijekom višemjesečnih prosvjeda diljem zemlje koji su izbili nakon njezine smrti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati