Beroševa nasljednica: Osjećam se posramljeno
NOVA ministrica zdravstva Irena Hrstić (HDZ), koja je naslijedila korupcijskom aferom kompromitiranog Vilija Beroša, dala je večeras intervju za RTL.
Rekla je što misli o mogućem novom štrajku, kako planira srezati liste čekanja te ima li rezultate revizije svih javnih nabava u bolničkom sustavu.
Kako je sjesti u fotelju ministrice nakon onakvog odlaska vašeg prethodnika?
Vrlo je neobično i moram reći da se osjećam nekako posramljeno jer moja prilika dolaska ovdje nije bila ugodan čin, ali sigurno je čast služiti državljanima RH i voditi zdravstvo kao instituciju.
Jeste li se čuli s vašim prethodnikom?
Ne.
Planirate li?
Mislim da nema potrebe. Postoje ljudi u ministarstvu koji su i prije radili svoj posao, znaju ga raditi i mislim da sve informacije mogu dobiti od djelatnika u Ministarstvu zdravstva.
Najavili ste reviziju svih javnih nabava u bolničkom sustavu. Imate li prve rezultate?
Uzmite u obzir da je ta najava bila prije tri tjedna, to je sigurno kratak period za napraviti tako opsežnu reviziju. Krenuli smo s popisom svih onih suglasnosti koje je Ministarstvo zdravstva dalo na ukupne postupke nabave i odradili smo kroz informacije, kroz pojedinačne zdravstvene ustanove, da vidimo koliko su mali godišnje izmjena plana nabave i od tuda krećemo i to je ono što smo uspjeli za tri tjedna napraviti. Vjerujem da ćemo i kroz neko buduće vrijeme, ne koliko dugo, uspjeti isporučiti neke rezultate.
Što ćete tražiti od bolnica i što očekujete da ćete pronaći?
Ono što sigurno možemo napraviti na relativno jednostavan, a nadasve transparentan način je da usporedimo istovjetne ili slične uređaje i cijene koje su postignute u različitim zdravstvenim ustanovama i mislim da je to najbitnije - vidjeti postoji li odudaranje, iako u ovom trenutku mislim da toga nema.
Kako ćete riješiti problem liječnika koji rade i u privatnom i u javnom sustavu, odnosno, oni koji zloupotrebljavaju to svoje pravo i u vrijeme svog radnog vremena rade u privatnom sustavu?
Prvo treba kroz pravilnik o dvojnom radu napraviti da sve bude transparentno i za sve jednako i da nema zlouporaba. S druge strane treba napraviti kroz kriterije - taj pravilnik i kriterije sam ja započela raditi kao državna tajnica i evo zateklo me da ću ga završiti iz pozicije ministrice. Očekujem da će biti kroz dva do tri tjedna pravilnik s jasnim i transparentnim kriterijima.
Kakvi će to biti kriteriji?
Ti kriteriji trebaju biti povezani s izvršenjem izvršenjem pojedinca i vezani za listu čekanja u toj određenoj zdravstvenoj ustanovi, a mislim da treba napraviti i kroz dodatne pozitivne bodove. Pa primjerice, ako imate djelatnika koji radi u jednoj zdravstvenoj ustanovi, a bude ispomoć u drugoj, smatram da bi trebalo dati dodatne pozitivne bodove.
Onaj tko je obavio sve u svojoj bolnici i nema liste čekanja će moći raditi i u dopunskom radu. Ja osobno nemam ništa protiv dopunskog rada, ali ono što sigurno treba, ako predstavljamo javni sustav, mi moramo biti sigurni da smo u javnom sustavu sve resurse upotrijebili da bi netko dobio dozvolu za rad u dopunskom radu.
Prije nego što je otišao, Vaš prethodnik je dogovorio prekid štrajka dijela zdravstvenih djelatnika, sada je zbog nezadovoljstva rastom osnovice moguć je novi štrajk. Kako ćete se vi postaviti?
Imala sam priliku onaj dan sudjelovati u razgovorima kada smo osigurali prekid štrajka u tom trenutku. Ovo što se sada naglašava - mislim da to treba kroz socijalni dijalog onemogućiti odnosno, spriječiti kroz nekakav dogovor da se to uopće dogodi.
130 dana je prosječno vrijeme čekanja za određene pretrage. Možete li Vi to srezati?
Kada gledam po dostupnosti u ovom trenutku sve više razmišljam o dostupnosti primarne zdravstvene zaštite koja je možda pod zadnje nepravedno postavljena u drugi plan. Mislim da se primarno treba na to fokusirati.
Liječnici su prenatrpani, visoka je dobna skupina liječnika koji su aktivni u zdravstvenom sustavu. Mislim da se treba primarno tome fokusirati. A onda ćete indirektno kada riješite razlog ili uzrok nedostataka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, indirektno će to imati pozitivnog utjecaja na liste čekanja.
U kojem roku očekujete da ćete spustiti to čekanje od 130 dana?
Ovo shvatite kao grubu procjenu. Ne očekujem da možemo prije od nekih 6 mjeseci, da imamo ne male nego bitnije pomake.
Kolike?
Ja bih voljela da mi dođemo na 60 dana medijan čekanja, ali to ne za 6 mjeseci nego to je proces od koje godine.
Radili ste kao liječnica na odjelu, bili ste ravnateljica bolnice. Mislite li da je Vašim kolegama sada lako raditi u ovakvim uvjetima i kad je dodatno poljuljano povjerenje u zdravstveni sustav?
Nije im lako, a nije lako ni meni iz ove pozicije na čelu sustava. Mislim da mi prvo trebamo vratiti svijetlu budućnost i dignitet zdravstvenih djelatnika jer, stolica je jedno, ali oni čine ovaj sustav.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati