Tko je Nikica Jelavić?
SUSRET Mile Kekina, supruga kandidatkinje za predsjednicu Ivane Kekin, i Nikice Jelavića, koji figurira kao istaknuti pripadnik podzemlja, ovih je dana glavna tema u javnosti. Zanimljivo je da je bračni par Kekin nakon susreta bio na policiji jer čelnici stranke Možemo smatraju da je riječ o prijetnji.
No, tko je zapravo Nikica Jelavić?
U mladosti se bavio boksom, a obogatio se u kasinu
Nikica Jelavić s 14 godina počeo je trenirati boks, u čemu je bio uspješan, te je do 18. godine imao titulu prvaka Jugoslavije u svojoj kategoriji. U jednom intervjuu Jelavić je rekao da je bio siromašan student veterine, pa je ranih osamdesetih zarađivao kao redar u noćnim klubovima Zagreba te od bavljenja boksom.
Nakon što je završio sportsku karijeru, posvetio se karijeri redara. Dogurao je do šefa osiguranja kasina u Hotelu Internacional, gdje se i obogatio, kako je rekao tijekom jednog suđenja.
Devedesetih godina počinje njegovo prijateljstvo sa Zoranom Pripuzom, s kojim je radio u kasinu. Za pet milijuna tadašnjih njemačkih maraka sredinom devedesetih kupili su pogrebničku tvrtku Palma. Tu je tvrtku čak Hrvatska gospodarska komora odlikovala za izradu lijesova.
Od tri kockarnice do velikog suđenja u Remetincu
Uz vođenje te tvrtke, Jelavić je u devedesetima bio i vlasnik triju kockarnica. U njegovim tvrtkama bilo je zaposleno 300-tinjak ljudi.
U centar pozornosti hrvatske javnosti dolazi krajem devedesetih, kad ga je Državno odvjetništvo prvo uhitilo, a onda i optužilo za oko 20 kaznenih djela. Teretilo ga je tako za tri pokušaja ubojstva, kamatarenje, sprječavanje dokazivanja, iznudu...
Naime, u prosincu 1999. Jelavić je uhićen u istrazi o pokušaju ubojstva Vjeke Sliška, u čiju je glavu u studenome te godine u centru Zagreba ispaljen projektil. Istražitelji su bili uvjereni da se Jelavić nametnuo na vrh organizacije nakon ubojstva Zlatka Bagarića, jednog od vodećih ljudi još jugoslavenskog krim-miljea.
Jelavićeva skupina, koja je uhićena s njim, prozvana je Dečki s Knežije, a samo suđenje nazivalo se "remetinečki proces" jer se zbog sigurnosnih razloga odvijalo u zatvoru Remetinec. Istražni postupak vodio je Radovan Ortynski, koji je kasnije kratko bio i glavni državni odvjetnik, a mediji su ga prozvali "hrvatskim Eliotom Nessom". Tužiteljica je bila Dunja Pavliček.
Dečki s Knežije
Prvooptuženi je bio Nikica Jelavić, dok se njegova prijatelja i poslovnog partnera Zorana Pripuza teretilo kao jednog od šefova zločinačke skupine s Knežije. Jelavić se tijekom procesa branio tvrdnjama da se nikad nije bavio kriminalom ni bio u doticaju s osobama koje bi bile "na rubu zakona".
U istražnom zatvoru proveo je oko tri godine, no i on i Pripuz na kraju su u dugom sudskom procesu bili oslobođeni. Jelavića je tada zastupao odvjetnik Anto Nobilo. Država u tom suđenju nije mogla dokazati postojanje zločinačke organizacije.
Prije pet godina Jelavić je uspješno tužio državu zato što je u istražnom zatvoru proveo ukupno 1120 dana, a na kraju je oslobođen svih optužbi. Prema toj presudi iz 2019., trebalo mu je biti isplaćeno oko pola milijuna kuna naknade.
Glavno suđenje završilo je 2002. godine, no dio se nastavio, ali bez velikog uspjeha, odnosno Jelaviću i Pripuzu ni u tom procesu nije ništa dokazano. Jelavić je nakon suđenja s 45 godina diplomirao na Veterinarskom fakultetu i tako postao akademski obrazovani građanin, no nikad se nije bavio tim poslom.
Danas aktivan u tvrtki koja se bavi ugostiteljstvom
2006. godine Jelavić i Pripuz povukli su se iz vlasništva nagrađivane tvrtke Palma. Gradonačelnika Milana Bandića često se dovodilo u vezu sa zajedničkim građevinskim poslovima Jelavića, Pripuza i Miroslava Kutle, no ni u tom slučaju veza nikad nije dokazana.
Jedina aktivna tvrtka u kojoj je danas Jelavić je Summa Superbia, koja se bavi ugostiteljstvom, a prošle je godine, primjerice, imala prihod 608 tisuća eura i dobit 105 tisuća eura. Prema poslovnim podacima, ima 16 zaposlenih s prosječnom plaćom od 486 eura.
Druge tvrtke - Dallas za ugostiteljstvo i MM svjetlo za trgovinu i usluge - više nisu aktivne i odavno su ugašene. Za Opirus gradnju 2019. godine otvoren je stečaj, koji je okončan 2022. godine. Koliko je poznato, Jelavić živi u kući na zagrebačkom Cmroku, a vlasnik je niza nekretnina na moru, od kojih se ističe ona na otoku Krapnju.
Mamić mislio da ga Pripuz i Jelavić žele zamijeniti
Jelavić i Pripuz i dalje su, navodno, u dobrim odnosima. Prije godinu dana viđeni su na pogrebu Tomislava Sablje, koji je ubijen u zagrebačkom narodnjačkom klubu Ritz. Jelavića i Pripuza posljednjih je godina spominjao i Zdravko Mamić, i to u kontekstu prijetnji i pokušaja ubojstva.
"Pripuz me dao ubiti, a čepinska mafija prijetila je osječkim sucima da će im pobiti žene i djecu ako me ne osude’’, tvrdio je prije tri godine Mamić. Naime, Mamić je upravo Pripuza i Jelavića vidio kao odgovorne za njegovu, kako je objasnio, "pravosudnu propast", a sve zato što Pripuz i Jelavić žele preuzeti njegove poslove, prevlast u hrvatskom nogometu i Dinamu.
O Jelaviću se prije slučaja Kekin pisalo i kad je 42-godišnja bivša menadžerica osuđena na godinu dana zatvora, s trogodišnjim rokom kušnje, zbog prijetnji smrću i nametljivog ponašanja prema Nikici Jelaviću i njegovoj obitelji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati