Hrvat iz Bundestaga: Njemačka nikad neće doći u situaciju da ovisi o AfD-u
NJEMAČKOJ vladi i socijaldemokratskom kancelaru Olafu Scholzu je izglasano nepovjerenje, krajem veljače slijede novi izbori. O tome je za HRT govorio Josip Juratović (SPD).
Nakon četiri mandata CDU-a zaredom SPD je dobio priliku, ali koalicija sa Zelenima i liberalima nije izdržala. Ima li Olaf Scholz potporu SPD-a? "Što se tiče SPD baze, Olaf Scholz ima potpunu podršku. Mi smo svjesni situacije u kojoj se Njemačka našla i, što se tiče Olafa Scholza, on je svojom iskrenošću i odgovornošću prema, ne samo stranci nego i njemačkom narodu, dobio naše apsolutno povjerenje", kazao je Juratović.
Istraživanja najviše šanse na prijevremenim izborima daju CDU-u i Friedrichu Merzu. U javnosti se spominje i ideja velike koalicije s SPD-om. Na pitanje je li to za njih opcija, Juratović je rekao da je za njih dobra svaka opcija koja se sastoji od demokratskih stranaka i koja je u korist cjelokupnog društva Njemačke.
Hrvat iz Bundestaga: Scholz ima potporu stranke
"Nalazimo se u dosta složenoj situaciji na globalnom planu. U Americi dolazi nova vlada, u Francuskoj je sada spašena jedna vlada, Europska unija je nanovo posložena. Dakle, mi trebamo jaku, odgovornu, demokratsku Njemačku koja će biti stup stabilnosti, prije svega u Europskoj uniji, a i na globalnom planu", rekao je.
AfD silovito nadire, što ako nastave jačati u Bundestagu? Juratović smatra da izbori na istoku, gdje je AfD dobro prošao, ne vrijede za cjelokupnu Njemačku. Kaže, zapadni dio Njemačke gleda na situaciju potpuno drugačije.
"AfD je problem na političkoj sceni jer dosta iritira ljude po različitim pitanjima - budućnosti, razvoju, industriji, ekološkim pitanjima i tako dalje. Oni skupljaju glasove, pogotovo kod onih koji su nesigurni po pitanju budućnosti, ali mislim da je njemačko društvo dovoljno jako da nikad neće doći u situaciju da će ovisiti o AfD-u ili bilo kojoj drugoj radikalnoj grupaciji", napomenuo je.
"Novom vladom stvorit će se nova stabilnost i perspektiva za njemačko gospodarstvo"
Njemačko gospodarstvo je u krizi, a sve to se reflektira i na EU. BDP u Njemačkoj je u padu drugu godinu zaredom, gube se radna mjesta.
Mislim da će se uspostavom nove vlade taj trend okrenuti, rekao je Juratović. "Gospodarstvo je veliki dio psihološkog pitanja u društvu. Samom činjenicom da je naš koalicijski partner, liberali, blokirao investicije i financije stala je i privreda i čeka da se nanovo posloži nova vlada i da se vidi kojim će trendom ići, odnosno s kojim se investicijama može planirati. Trenutačna je situacija loša, ali uspostavom nove vlade će se stvoriti nova stabilnost i nova perspektiva za gospodarstvo", naglasio je.
O Trumpu i višim carinama za EU
Ako Donald Trump ispuni najave iz kampanje o višim carinama za EU, to bi nanijelo velike štete njemačkom gospodarstvu. Može li to Njemačka podnijeti? Juratović je istaknuo da je Njemačka, uz Francusku i druge europske zemlje, stup EU. "Njemačka privreda je lokomotiva gospodarstva EU, tako da će i na tom planu EU znati zaštititi ne samo Njemačku nego i cjelokupnu EU", rekao je.
"Nažalost, nemamo prekoatlantski sporazum koji je bio planiran prije par godina i nije prošlo, sad bi nam dobro došao. Mislim da ćemo morati pregovarati i dogovarati s SAD-om i kao euroatlantski blok stabilizirati privredu jer i to je bitan faktor daljnje stabilnosti i zaštite od sila i konflikata koji su kroz Rusiju nastali i od Kine koja je trenutačno u situaciji da preplavi svojim proizvodima cjelokupnu EU", pojasnio je.
"Ključno očuvanje vrijednosti EU"
Dobro poznate osovine EU su Njemačka i Francuska, a obje vlade su pale u prosincu. Koliko je to zabrinjavajuće za cijelu Uniju? Juratović je o političkoj krizi dviju ključnih država rekao da treba u sklopu izbora naglasiti što sve loše donose autokratski sustavi, koliko se u njima uskraćuju slobode i prava.
"Treba ljudima u sklopu izbora objasniti što je sve u igri, da su naše vrijednosti, sloboda, pravni sustav. Može se vidjeti kako to funkcionira gdje su autokratski sustavi zaživjeli. Npr. vidi se da imamo probleme s Mađarskom, ali vidi se i u Turskoj, Rusiji. Dakle, gdje god su autokratski sustavi, ide nauštrb pitanja slobode i prava ljudi, odnosno građana, što je po meni jako bitno jer i sve ostalo u društvu ovisi upravo o tim vrijednostima koje mi kao demokrati i unutar EU dijelimo", rekao je.
Dodao je da se trebaju čuvati vrijednosti koje EU gaji i promiče. "U EU je svega 4-5% svjetskog stanovništva, naše vrijednosti dijeli svega 10-15% ljudi širom svijeta. Vidi se u globalnim razmjerima da je neophodno da EU složno nastupi, da gaji i da čuva svoje vrijednosti. Te vrijednosti, odnosno slobode i prava koje sada imamo, ako jednom izgubimo, nikad više nećemo dobiti", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati