Trump ukinuo rad od kuće ljudima koji rade za državu, želi da daju otkaze
PREDSJEDNIK Donald Trump objavio je da je njegov tim u procesu smjenjivanja više od tisuću imenovanih osoba iz administracije bivšeg predsjednika Joea Bidena, dok je republikanac na društvenim mrežama najavio četiri smjene, uključujući i slavnog kuhara Josea Andresa i bivšeg glavnog generala Marka Milleya.
Trump je objasnio da otpušta Milleya, kojeg je Biden jučer unaprijed pomilovao, iz Nacionalnog savjetodavnog vijeća za infrastrukturu. Andres je uklonjen iz predsjedničkog vijeća za sport, fitness i prehranu, rekao je Trump u objavi na Truth Socialu.
Prije toga Trump je jučer naredio svim državnim službenicima da se vrate u ured pet dana u tjednu i ograničio je radna prava saveznih što je prvi potez u njegovoj kampanji razmontiravanja savezne birokracije.
Ako ih sudovi podrže, mjere bi također mogle lišiti dužnosnike srednje razine zakonskih jamstava koja ih općenito štite od ideoloških čistki.
"Želi zamijeni dugotrajne vladine službenike lojalistima"
Trumpovi saveznici rekli su da naredba za povratak na posao i ukidanje zaštite državnih službenika, poznato kao "Raspored F", ima za cilj pomoći predsjedniku da zamijeni dugotrajne vladine službenike lojalistima vjernima samo njegovu političkom programu.
U kratkoj poruci objavljenoj na web-stranici Bijele kuće, Trump je naredio svim šefovima odjela i agencija da "poduzmu sve potrebne korake za raskid ugovora o radu na daljinu i da zahtijevaju od zaposlenika da se vrate na posao na svoja radna mjesta na puno radno vrijeme uz iznimke koje organizatori posla smatraju potrebnima."
U drugom priopćenju stoji da sve ovlasti koje imaju vladini dužnosnici "imaju zahvaljujući predsjedniku i moraju biti odgovorni predsjedniku".
Tim potezom uvelike se vraća administrativna naredba s kraja 2020. iz Trumpova prvog mandata koju je Joe Biden poništio kada je preuzeo vlast i gotovo je sigurno da će izazvati reakciju i sudske sporove.
Sindikat zaposlenika Državne riznice, radnički sindikat koji predstavlja zaposlenike savezne vlade u desecima agencija, tužio je Trumpa jučer saveznom sudu u Washingtonu, s ciljem blokiranja izvršne uredbe "Raspored F".
Nakon osnivanja DOGE-a uslijedio niz tužbi
Uz te dvije naredbe Trump je potpisao i odluke o zamrzavanju zapošljavanja i stvaranju savjetodavnog tijela - nazvanog Odjel za vladinu učinkovitost (DOGE) - koje bi trebalo pomoći Trumpu da ukloni velike dijelove savezne administracije i eliminira neke agencije jednim potezom.
Stručnjaci kažu da će ukupni učinak promjena biti izbacivanje frustriranih državnih zaposlenika s njihovih radnih mjesta, što je cilj kojem Trumpov tim izričito teži.
Izvršni direktor Tesle Elon Musk, koji vodi DOGE, nedavno je predvidio da bi ukidanje "privilegije iz ere COVID-a" rada na daljinu pokrenulo "val dobrovoljnih otkaza što pozdravljamo".
Musk i ima grandiozne ciljeve eliminacije cijelih federalnih agencija i smanjenja tri četvrtine poslova u saveznoj vladi, piše Reuters.
Sindikati državnih službenika, nadzorne skupine i organizacije od javnog interesa podnijele su tužbe nekoliko minuta nakon objave odluke.
Među njima je skupina Savjetnici za nacionalnu sigurnost, koja tvrdi da DOGE krši zakon iz 1972. koji regulira savezne savjetodavne odbore. Tužbu su podnijele i Američka udruga za javno zdravstvo, Američka federacija učitelja i Građani za odgovornost i etiku u Washingtonu.
Još jedna organizacija Public Citizen tuži se zbog nejasnog pravnog statusa DOGE-a, zajedno sa sindikatom koji predstavlja zaposlenike američke vlade.
Musk i Ured za upravljanje i proračun Bijele kuće, koji je imenovan kao tuženik u tužbama, nisu odmah odgovorili na poruke tražeći komentar.
Pokušat će poništiti kolektivne ugovore?
Po Trumpovoj uredbi ne bi svi državni službenici bili obuhvaćeni obvezom povratka na radno mjesto. Četvrtina savezne radne snage sindikalno je organizirana, a mnogi su obuhvaćeni kolektivnim ugovorima koji omogućuju rad na daljinu ili hibridne aranžmane.
Međutim, Russell Vought, Trumpov kandidat za Ured za upravljanje i proračun (OMB), nagovijestio je napore da se ponište ti ugovori, rekavši zastupnicima da su sporazumi sklopljeni tijekom administracije Joea Bidena "zabrinjavajući fenomen i fenomen koji promatramo vrlo blisko."
Republikanci su desetljećima prozivali savezne zaposlenike kao lijene birokrate.
Trumpov pokret Učinimo Ameriku opet velikom (MAGA) podigao je kritike na višu razinu, a predsjednik je savezne službenike nazvao "pokvarenim" i "nepoštenim".
Čulo se kontinuirano navijanje dok je Trump potpisivao izvršnu naredbu kojom se radnicima naređuje da se vrate na posao.
228.000 saveznih zaposlenika radi stalno na daljinu
Trump je podigao dokument s kiselim osmijehom dok je sportskom arenom, gdje je potpisao dio izvršnih naredbi, odzvanjao pljesak.
"Politika ima odjeka kod MAGA-gomile, jer su radnici koji rade od kuće obično obrazovaniji", rekao je Nicholas Bloom, profesor ekonomije na Sveučilištu Stanford koji proučava pitanja rada i upravljanja.
Dok su Trump i drugi republikanci sugerirali da je rad na daljinu raširen među federalnim zaposlenicima, vladini podaci pokazuju da je on ograničeniji.
46 posto saveznih radnika ili 1,1 milijun ljudi ispunjava uvjete za rad na daljinu, a oko 228.000 njih radi stalno na daljinu, prema izvješću koje je Ured za upravljanje i proračun Bijele kuće izdao u kolovozu.
Američka federacija državnih službenika (AFGE), savezni sindikat zaposlenika, rekao je da su hibridni radni aranžmani "ključni alat" za privlačenje najboljih u državnu službu.
"Ograničavanje upotrebe hibridnih radnih aranžmana otežat će saveznim agencijama da privuku najbolje talente", stoji u e-poruci.
"Mislim da će biti mnogo problema s državnim službama kad se počnu raspadati", rekao je Bloom. "Neka Bog pomogne svima koji su u interakciji sa saveznom vladom."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati