Balenović: Adlešičkin zakon o zviždačima nikoga ne štiti!
NA SLUŽBENIČKOM sudu u Zagrebu, pod vodstvom sutkinje Renate Miličević, danas je održana rasprava u kojoj Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS) tuži zbog medijskih istupa svoju bivšu glasnogovornicu i voditeljicu odnosa s javnošću Tatjanu Čumpek.
To je bilo njeno dvadeseto ročište na kojemu se morala pojaviti zbog DUZS-a, a predsjednica udruge Zviždač Vesna Balenović koja mu je prisustvovala kazala je kako slučaj Čumpek dokazuje da Zakon o zaštiti državnih službenika, kojega je potpredsjednica Vlade RH Đurđa Adlešić promovirala kao odličan, ne funkcionira.
Za ilustraciju je spomenula i slučaj prosvjetne inspektorice Nade Stanović koja je razotkrila malverzacije na Pučkom otvorenom učilištu u Splitu te Tončija Majice, sada već bivšeg suca Prekršajnog suda u Sisku koji je presudio protiv Ine te ubrzo razrješen sudačke dužnosti.
Podsjetimo, Tatjana Čumpek, dobila je u rujnu 2007. godine izvanredan otkaz u DUZS-u, nakon što je ukazala na kršenje zakona, financijske malverzacije i neopravdanu rasipnost dužnosnika Uprave. Otkaz je poništio Upravni sud RH, no, dva sata nakon povratka na svoje radno mjesto, po nalogu tadašnjeg ravnatelja Đure Poldrugača, zaštitari su udaljili glasnogovornicu iz Uprave i suspendirao ju jer se Čumpek navodno ogriješila o Etički kodeks državnih službenika.
Uskok u DUZS-u, a Čumpek na sudu
Zatim je protiv glasnogovornice Čumpek pokrenuo šest zasebnih sudskih postupaka, jer je ona nakon izvanrednog otkaza, davala izjave za tisak i učestvovala u HTV-ovoj emisiji Latinica, gdje je govorila o financijskim malverzacijama u Državnoj upravi.
Uskok, podsjetimo, ispituje poslovanje DUZS-a zbog nabave Ericssonovih telefonskih centrala za sustav 112 bez javnog natječaja, a novi je ravnatelj DUZS-a Damir Trut komentirao je za jednu TV kuću, dvije kaznene prijave koje su protiv njega pokrenute riječima "da je to uobičajeno i da gotovo svi dužnosnici u RH imaju kaznene prijave."
"Svojim se ponašanjem ravnatelj Poldrugač se ismijavao sa zakonima RH, stavio se iznad njih i provodio apsolutnu samovolju. Davanje neopravdanog otkaza i sudski progon sa šest zasebnih sudskih sporova predstavlja mobbing nad državnom službenicom. Zbog ukazivanja na nezakonitosti i financijske malverzacije nadređenih, Čumpek je trebala biti nagrađena, a ne kažnjena“, smatra Balenović.
"Čumpek trebala imati svijest o tome, da je otkaz bio nezakonit i da će ponovno biti državna službenica"
Iako je Upravni sud Čumpek oslobodio optužbi u svim postupcima koji su vođeni protiv nje zbog istupa u medijima, nakon žalbe DUZS-a, zbog nastupa u Latinici, predsjednica Službeničkog suda Renata Miličević, uvjetno na godinu dana kažnjava Čumpek. Zabranjuje joj kontakte s medijima, uz obrazloženje "da je Tatjana Čumpek trebala imati svijest o tome, da je otkaz bio nezakonit i da će ponovno biti državna službenica, pa zbog toga nije smjela negativno govoriti o Poldrugaču i DUZS". Balenović je za takvo obrazloženje presude kazala da je neprihvatljivo.
"Takvo suđenje nas samo kompromitira i još više udaljava od civiliziranih Europskih standarda. Smatram da bi se ministar Šimonović morao pozabaviti sucima koji donose takve sramotne presude“, kaže Balenović.
C.D.
Foto: Zviždač
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati