Je li Bendandi pogodio datum potresa, a promašio mjesto?
Foto: AFP
TISUĆE stanovnika Rima danas je bježalo iz talijanske prijestolnice, u strahu od potresa kojeg je navodno prije više desetljeća predvidio talijanski pseudoznanstvenik Raffaele Bendandi.
No, umjesto u Italiji, treslo se u Španjolskoj. Dva jaka potresa pogodila su južni dio Pirinejskog poluotoka. Najgore je prošao grad Lorca, u kojem je za sada potvrđena smrt 10 osoba. Nažalost, postoji mogućnost da će broj mrtvih još rasti.
Bendandijeva proročanstva nemaju veze sa znanošću
Pobornici Bendandijevog proročanstva odmah su se zapitali je li moguće da je pogodio datum, a promašio lokaciju. Bilo koji ozbiljni znanstvenik kazat će vam da to nije moguće. Potresi su jednostavno previše kaotični da bi ih bilo mogućno točno predvidjeti, posebno godinama ili desetljećima unaprijed.
"Znanstvenici su pokušali mnoge stvari ne bi li točno predvidjeli potrese, od traganja za električnim signalima ili otpuštanjem plinova do proučavanja životinjskog ponašanja. Ništa od toga nije uspjelo", kaže američki geofizičar Tom Parsons.
"Potresi i tektonske ploče imaju vrlo kaotičnu interakciju. Kad bi Bendandi bio u pravu, morao bi točno znati kako će se razvijati sve geološke aktivnosti 30 godina unaprijed. A to se čini krajnje nevjerojatnim", kaže Parsons koji tvrdi da, čak i kad bi seizmolozi uspjeli pronaći neki signal koji ukazuje na pojavljivanje potresa, to bi se u najboljem slučaju znalo nekoliko dana unaprijed.
Što je Bendandi zapravo predvidio?
Uostalom, u Bendandijevoj biografiji jasno je vidljivo da njegova teorija uopće nije uzimala u obzir geološke aktivnosti. Bendandi, koji je bio samouki i samoprozvani znanstvenik, vjerovao je da se potresi mogu predvidjeti promatranjem planetarnog poretka u Sunčevom sustavu. I ne može se sa sigurnošću reći da se njegova teorija u praksi ikad pokazala.
Jedini potres koji je Bendandi zapravo predvidio dogodio se 4. siječnja 1923. godine u Le Marchu. A ni tada nije bio u potpunosti u pravu; Bendandi je, naime, prizivao potres dva dana ranije. Neki mu pripisuju i predviđanje potresa u Avezzanu 1915. godine, iako zato nema dokaza, kao što se ne može sa sigurnošću dokazati ni da je predvidio potres u Rimu 11. svibnja 2011. godine, ali glasina koja se brzinom svjetlosti proširila internetskim prostorom bila je i više nego dovoljna da izazove paniku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati