"S obzirom na bahatost Ministarstva bilo je za očekivati da će ´akademici´ stupiti u štrajk"
Foto: Goran Mehkek (Cropix)
"NE! MOŽEMO razgovarati o svemu, ali o povlačenju zakona o znanstvenoj djelatnosti, visokom obrazovanju i sveučilištu ne možemo pričati. Zakon ide u saborsku proceduru, ali i dalje ostajemo otvoreni za razgovor", naglasio je danas Radovan Fuchs ministar Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa u emisiji u Mreži prvog, Hrvatskog radija davši do znanja, odmah na početku emisije, da ne odustaju od svoje ideje donošenja zakona koja ih je naposlijetku i dovela do štrajka akademske zajednice.
Čale Feldman: Nisu htjeli slušati
U studiju Hrvatskog radija s ministrom Fuchsom bila je i Morana Čale iz inicijative Akademska solidarnost koja je najavila štrajk akademskih radnika u slučaju da sporni zakon ne bude povučen. S obzirom da ne postoji volja da se zakon povuče, štrajk je i više nego izgledan. Kako kaže, u ministarstvu više mjeseci nisu htjeli poslušati glas većeg dijela akademske zajednice te dodala da se kod nacrta spornog zakona nije kontaktirala pravna struka.
"Nije riječ samo o kritikama akademske zajednice nego o tome da je primjedbi na stavke zakona više od 30 posto pa bi se prema zakonu cijeli prijedlog zakona morao povući a ne samo pojedine stavke", naglasila je Čale naglasivši kako uostalom ni jedna od primjedba akademske zajednice nije prihvaćena. Također ministru Fuchsu je zamjerila da u Hrvatskoj trenutno ne postoji nacionalna strategija razvoja akademske zajednice te da bi se ovim zakonom ugrozila neovisnost akademske zajednice.
Fuchs: Pustite slobodu, moramo znati kako se troši proračunski novac
"Ne možete vi pozivajući se na akademske slobode sada tražiti da akademska zajednica sama piše zakone. Vi trošite proračunski novac, a država ima pravo kontrolirati što se događa s tim novcem", rekao je Fuchs dodajući da je apsolutno za kontrolu sveučilišta.
Inače sam početak emisije obilježila je svađa ministra i predsjednice Akademske zajednice, pa je tako i voditelj emisije Mario Harapin zaključio da ako ukoliko ovako izgleda komunikacija onda je sasvim siguran da će štrajka biti sljedećeg tjedna.
Čale je objasnila kako se s početkom štrajka obustavljaju sve aktivnosti uključujući održavanje ispita, konzultacija ali i upisa u ovu svečilišnu godinu. Naglasila je kako je podržavaju studenti jer je to i nastavak njihove borbe za besplatno obrazovanje.
Bjeliš: Nakon bahatosti ministarstva, štrajk je bio očekivan
"Ma to smo ubacili u ovaj zakon. Zahtjevi studenata su ubačeni u zakon", rekao je Fuchs dok je Čale ustvrdila kako će se s ovim zakonom tek dovesti do toga da se trguje ECTS bodovima.
U razgovor se telefonom uključio i rektor Zagrebačkog sveučilišta dr. sc. Aleksa Bjeliš kazavši kako razumije razloge za štrajk.
"Količina ignoriranja i bahatosti od strane Ministarstva prema akademskoj zajednici dovela je do toga da je bilo za očekivati da će akademska zajednici biti ogorčena i krenuti u štrajk", rekao je rektor Bjeliš.
Ribić opet na strani Vlade
Ministar Fuchs iskoristio je emisiju te najavio kako štrajk neće biti plaćen, što je Čale ubrojila u uobičajnu dozu prijetnji jer je štrajk u skladu sa zakonom. MInistar je rekao da je Ministarstvo spremno na odgovor ukoliko do štrajka i dođe.
Vilim Ribić iz sindikata znanosti stao je na stranu ministra Fuchs te se javivši u emisiju rekao da je štrajk akademske zajednice zapravo nelegalan, jer zakon podupire zahtjeve studenata za besplatnim obrazovanjem.
"Hrvatska zahvaljujući upravi pojedinih fakulteta ima najveće školarine u Europi", rekao je Ribić da bi Čale odgovorila kako nije čudno da je Ribićev sindikat na strani Vlade jer ga Vlada i plaća.
No, da je situacija za Fuchsa teška dalo se zaključiti po tome što je ministar često prekidao izlaganja sugovornika te je zbog toga opomenut više puta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati