Dan koji će ostati urezan u svijesti čovječanstva: Svijet obilježava godišnjicu katastrofe u Japanu
Foto: AFP
DATUM 11. ožujka zauvijek će ostati duboko urezan u svijest svakog Japanca, ali i stanovnika cijelog svijeta. Prošlogodišnja tragedija uzela je najmanje 15.854 života, više od 125 tisuća obitelji bez domova, dok se za još 3.200 osoba intenzivno traga.
Japan se prije točno godinu dana suočio s najvećom prirodnom, ali i nuklearnom, katastrofom modernog doba. Zemlju je prvo pogodio potres jačine devet stupnjeva po Richteru te izazvao tsunami čiji su valovi dostizali visine i do 40 metara. Kao posljedica prirodne katastrofe, koja je s lica zemlje izbrisala brojne japanske gradove i naselja, dogodila se nuklearna katastrofa u Fukushimi, čije se posljedice osjećaju i danas. Ulice grada kojima je nekada hodalo tisuće stanovnika, danas su potpuno prazne.
Japanu će za oporavak trebati godine i godine dok ne obnove sva razrušena područja i dok se 125.000 raseljenih obitelji konačno ne vrati kući.
"Nećemo zaboraviti sve voljene koje smo izgubili"
Uoči godišnjice katastrofe još uvijek potresenim sugrađanima i cijelom svijetu obratio se japanski premijer Yoshihiko Noda.
"Naš cilj nije samo ponovno izgraditi Japan kakav je postojao prije 11. ožujka 2011, već izgraditi novi Japan. To je povijesni izazov koji smo odlučni prevladati. Nećemo zaboraviti svoje voljene, prijatelje i kolege koje smo izgubili. Isto tako nećemo zaboraviti ni snažnu potporu i solidarnost koju je Japan primio od međunarodne zajednice. Time ste nas zadužili i koristim ovu priliku još jednom iskazati iskrenu zahvalnost Japana. U posljednjih dvanaest mjeseci Japan je postigao iznenađujući napredak po pitanju rješavanja posljedica katastrofe i obnavljamo našu predanost učenju iz nedaća s kojima se susrećemo. Usto čvrsto vjerujem da će ovo razdoblje neizbježno obilježiti početak snažne obnove Japana", stoji u priopćenju japanskog premijera.
Najgora nuklearna katastrofa nakon Černobila
Razorni potres i tsunami uzrokovali su eksploziju krova zgrade nuklearke Fukushima 1 ce topljenje jezgre reaktora. Iako su vlasti pokušavale smiriti situaciju, uvjeravajući kako se Černov+bil neće ponoviti, dogodilo se upravo suprotno. Iz nuklearki je počela curiti radioaktivna voda, već dan nakon katastrofe troje je ljudi bilo pozitivno na radijaciju, a već 14. ožujka dogodila se i druga eksplozija u nuklearki. Ozlijeđeno je 11 osoba.
Godinu dana kasnije: Gradom hodaju samo "duhovi"
Godinu dana nakon jedne od najvećih tragedija u novijoj povijesti Fukushima i dalje ostaje gradom duhova. Područje nije spremno za ponovno naseljavanje, svi koji su mogli pobjegli su glavom bez obzira. Nekada industrijski razvijen i napučen grad sada je potpuno prazan. Čak su i životinje pobjegle, u potrazi za boljim životom.
Koliko će Japanu trebati da se potpuno oporavi od ove tragedije, nitko ne može točno procijeniti. Sve su snage usmjerene u spašavanje onoga što se spasiti može, te obnavljanja tisuća napuštenih domova. Jedno je sigurno, 11. ožujka svijet nikada neće zaboraviti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati