HNS na bacače baklji baca mreže: Okružit ćemo gostujuće tribine da pirotehnika ne može u teren
Foto: Boris Kovačev/Cropix
"ZABRANA gostovanja zbog baklji je rigidna, ali navijači bi osim prava na koja se stalno pozivaju, trebali preuzeti i dio odgovornosti za ono što se događa na tribinama." izjavio je za Index povjerenik za sigurnost HNS-a Zoran Cvrk povodom inicijative Udruge prvoligaša.
Navijači pokopali hrvatski nogomet
Podsjećamo, BBB u Šibeniku i Torcida u Osijeku, namjerno su u teren bacali desetke baklji kako bi prekinuli utakmice. Branko Laljak, predsjednik Udruge klubova 1. HNL i Josip Brezni, povjerenik za natjecanje, traže od Izvršnog odbora HNS-a da zabrani dolazak gostujućih navijača na prvoligaške utakmice, jer kako kažu, to je jedino rješenje da zaštitimo regularnost natjecanja.
Aktivira se Akcijski plan, zbog čega navijači održavaju sprovod hrvatskog nogometa
Predložili su hitno sazivanje sjednice IO-a HNS-a i aktiviranje članka 2. "Akcijskog plana" koji ističe da mjera igranja utakmice bez gostujućih navijača stupa na snagu u slučaju prvog sljedećeg sukoba, nasilja i incidenta među navijačkim skupinama."
"Pirotehnici nije mjesto na tribini, nije dekorativni element, nego nam je napravila već dosta zla" upozorava Cvrk i objašnjava u čemu HNS nalazi uporište za ovako rigoroznu mjeru:
"Pirotehnika u posljednje vrijeme ometa regularnost natjecanja"
"Akcijski plan je bio predvidio zabranu gostovanja za navijače kao rigidnu mjeru u slučaju sukoba navijačkih skupina, dakle prije svega kao mjeru kojom bi se reagiralo u slučaju nasilja."
"Što se tiče uporabe pirotehnike, ona u posljednje vrijeme doista ometa regularnost natjecanja, pa bi se postojeći akcijski plan mogao nadopuniti s novim mjerama ukoliko IO HNS-a to nadopuni. Trebamo vidjeti kako će se IO izjasniti oko toga."
"Mrežama ćemo zaštiti terene da se može igrati bez straha od baklji"
"Potpuno razumijem zabrinutost Udruženja Prve HNL, ali treba vidjeti što o tome kaže MUP i kakve druge posljedice bi mogle proizaći iz toga, ali ono što je očigledno iz aktualnog ponašanja gostujućih navijača na utakmicama HNL-a je da ćemo morati malo bolje zaštititi terene kako bi se na njima moglo neometano igrati. Predložit ćemo promjene infrastrukture kojom bi se gostujuće tribine na stadionima okružile mrežama koje bi onemogućile bacanje pirotehnike u teren."
Ali česti su slučajevi kada i domaći navijači bacaju baklje u teren?
"Odgovornost za organizaciju utakmice ima domaćin. Suodgovornost za ponašanje navijača imaju oba kluba, ali organizacija utakmice je na domaćinu." rekao je Cvrk, koji nam ipak ni nakon ponovljenog pitanja nije odgovorio čemu ova diskriminacija gostujućih navijača, kada je poznato da i navijači klubova koji su domaćini redovno bakljama zasipaju teren i njegovu okolicu.
"Hrvatska država je propisala da bilo koji građanin koji aktivira pirotehničko sredstvo može biti kažnjen s kaznom od 1 do 5 tisuća kuna"
Cvrk stalno ističe ne samo pogibljenost od zapaljenih bengalki, nego i da je to protuzakonito: "Hrvatski sabor je donio Zakon o ekspolozivnim tvarima, koji upravo pirotehniku koja se koristi na utakmicama, svrstava u drugu kategoriju, što znači da je zabranjena za posjedovanje i uporabe. Dakle hrvatska država je propisala da bilo koji građanin koji aktivira pirotehničko sredstvo može biti kažnjen s kaznom od 1 do 5 tisuća kuna."
"Navijačke udruge se igraju pirotehnikom koju je zabranilo Vijeće Europe"
"Tribina na kojoj je veći broj ljudi nije eksteritorija, nego obaveza više za nas koji radimo na organizaciji i sigurnosti utakmica. Navijačke udruge se igraju pirotehnikom koju je zabranilo Vijeće Europe i koju također zabranjuje Hrvatska. Španjolska je sa svojih tribina izbacila pirotehniku nakon što je osoba usmrćena raketom ispaljenom sa suprotne tribine, a kod nas se zamalo dogodilo isto. Pirotehnika je opasna za onog tko je koristi, a pogotovo za sve one koji se nalaze u blizini kada se pirotehnička sredstva aktiviraju. Evo sada u Osijeku je skoro pogođen igrač, gore od toga ne može." govori prvi čovjek sigurnosti u HNS-u i otkriva:
"Naplaćali smo se dva milijuna eura kazni zbog loše organizacije, a ustvari navijačke pirotehnike"
"Naplaćali smo se dva milijuna eura kazni zbog loše organizacije, a ustvari navijačke pirotehnike."
Nije li zabrana gostovanja uskraćivanje jednog od temeljnih, ustavom zajamčenih prava, na slobodno kretanje?
"Apsurdno je da rastu troškovi osiguranja i broj angažiranih pripadnika policije, a broj baklji na tribinama je sve veći"
"To ne bih komentirao, ali pitat ću vas ovo: Koliko nas kao društvo treba koštati organizacija npr. utakmice Osijeka i Vinkovaca, kada navijače koji žive 20-ak kilometara jedne od drugih mora pratiti policijski konvoj?
Apsurdno je da rastu troškovi osiguranja i broj angažiranih pripadnika policije, a broj pirotehničkih sredstava koja se pale na tribinama je sve veći.
"Navijači, zašto na dan kada igraju Hajduk i Dinamo netko tko nema veze s nogometom ne može bezbrižno putovati od Splita do Zagreba?"
Zabrana gostovanja za navijačke skupine zbog pirotenike bila bi prilično rigidna, ali naše navijačke skupine bi konačno osim prava na koja se stalno pozivaju, trebale preuzeti i dio odgovornosti, što primjerice netko tko nema veze s nogometom na dan kada igraju Hajduk i Dinamo ne može bezbrižno putovati od Splita do Zagreba."
Cvrka najviše smeta retorika navijačkih skupina kada su u pitanju grijesi njihovih članova: "Navijačke udruge polažu puno pravo na puno toga u nogometu i nogometnoj organizaciji, ali moraju preuzeti i dio odgovornosti, prije svega za ono što se događa na nogometnoj tribini. Ne mogu se navijačke udruge ponašati po načelu "kada se dogodi nešto dobro mi smo odgovorni, a kada dođe do problema na tribini, odgovoran je klub i HNS.
Koji je smisao odlaska na utakmicu Dinama i Hajduka, kada znate da će definitvno doći do nekoliko prekida te utakmice?"
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati