Znanstvenici stvorili umjetnu DNK koja može samostalno evoluirati!
Ilustracija: nanopedia.case.edu
SENZACIONALNO otkriće dolazi iz Velike Britanije - znanstvenici su po prvi puta u povijesti u laboratoriju uspjeli stvoriti umjetne, odnosno sintetičke verzije molekula DNK i RNK, koje su se potom nastavile same kopirati i razvijati, javlja BBC.
Jedan od osnovnih razloga provođenja eksperimenta je pokušaj utvrđivanja nastanka DNK i RNK, budući da znanstvenici smatraju da je prije njihovog nastanka postojala još jednostavnija molekula koja je obavljala jednake funkcije. Do danas nije bilo jasno može li neka druga molekula obavljati te funkcije, a sada je potvrđeno da itekako može.
Znanstvenici su stvorili šest "kopija" molekula DNK i RNK te ih nazvali XNA (ksenonukleinska kiselina), a nastala je zamjenom skupina šećera od kojih su izgrađene baze nukleotida DNK i RNK. Ono što je najvažnije u ovom otkriću jest da nova DNK ne samo da može prenositi genetsku informaciju (što je laboratorijskim eksperimentima postignuto i ranije), već omogućuje i njezino mijenjanje, odnosno evoluiranje.
Sintetička DNK zbog svoje se nukleobaze može vezati na prirodnu DNK i RNK i u tome je ključ njihove evolucije. Naime, znanstvenici još uvijek nisu uspjeli stvoriti sintetičku DNK koja bi se mogla samostalno razvijati, bez posredstva prirodne DNK, ali ovo posljednje otkriće predstavlja vrlo važan korak u istraživanju umjetne genetike, sintetičke biologije i biotehnologije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati