Dan mladosti u Kumrovcu: "Jugoslavija je bila bolja!"
Foto: Tomislav Kristo / Cropix
CESTA do Kumrovca bila je sablasno prazna. U jednom smo se trenutku čak i uplašili:
"Pa nije valjda da neće biti nikoga?".
"Ma partizani su došli busevima već u pet ujutro", dijagnosticirao je stariji kolega. Ispravno, kao što će se vrlo brzo pokazati.
Na ulasku u Titov Kumrovec dočekala nas je kolona autobusa, gotovo nepregledna. A na ulicama ovog zagorskog mjestašca rijeka ljudi. Njih više hiljada; barem pet, a po nekim procjenama i deset.
"Narod se još dobro seća, ustaše iz Kuće cveća", pjevao je Bora Čorba u vrijeme dok je još bio subverzivan. Pokazalo se da su stihovi i dalje aktualni. Titovi obožavatelji u Kumrovec su pristigli iz svih dijelova Hrvatske, a mnogi i iz Slovenije.
"Novinari, pa zadnji dolazite. Svi su već tu", potvrdio nam je i djelatnik parkirališta namijenjenog gostima manifestacije povodom Dana mladosti da zabava traje od ranih jutarnjih sati.
Samo Tito
Službeni dio manifestacije, govorancija na trgu pred Titovom rodnom kućom, počeo je oko 11 sati. Stigli smo točno na vrijeme.
Dok smo se probijali kroz gomilu uglavnom starijih ljudi, Tomislav Badovinac, predsjednik "Saveza društva Josip Broz Tito Hrvatska" podsjećao nas je da smo se okupili kako bi obilježili 120 godina od rođenja "državnika bez kojeg se ne može zamisliti službena povijest svijeta".
Iako podsjetnik doista nije bio potreban. Gdje god smo se okrenuli, tu je bio i On: na majicama, kapama, bedževima, slikama, transparentima, zastavama... Samo Tito - "drug, maršal, predsjednik, heroj", kako ga je opisivao Badovinac.
Nije tekao med i mlijeko, ali nije se ni kopalo po kontejnerima
Govornici koji su se izmjenjivali na pozornici imali su samo jedan lajtmotiv: Jugoslavija je bila bolja. A drug Tito, za "današnje političare bez obraza" istinska veličina, "narodni tribun koji je svima osigurao krov nad glavom i kruh u rukama".
"Nije tekao med i mlijeko, ali imali smo rad i radna mjesta. Bio je to život bez luksuza, ali i život bez kopanja po kontejnerima", kazao je Ratko Maričić, predsjednik Saveza antifašista Hrvatske. Ovacijama i pljeskom, publika je jasno davala do znanja da pozdravlja svaku izgovorenu riječ.
U "zlatnim vremenima Jugoslavije" bolje je bilo sve, pa čak i korupcija. Barem ako je vjerovati jednoj od poruka na transparentu kojeg smo uočili u masi: "Ti si krao, ali si i nama dao. Ovi kradu, ali ništa ne dadu".
Tito kao hrvatski patriot
U govoru Veronike Kolman, predstavnice Udruge mladih antifašista i antifašistkinja Zagorja, pojavio se međutim sasvim novi motiv. "Druže Tito, nikad te se nećemo odreći, nikada zatajiti. Hvala ti na domovini Hrvatskoj, koju bez tvoje vizije nikad ne bi imali".
Tek tada smo primijetili da se oko pozornice stidljivo vijori i par hrvatskih zastava. Postao je tako Tito i hrvatski patriot. Tomislavu Karamarku, koji je najavljivao da će "petokrake i harmonike u Kumrovcu zabraniti", vjerojatno se podigla kosa na glavi.
Brend revolucije
No, Tito je prije svega, ipak, postao dobar brend. Baš poput revolucije. Štandovi sa suvenirima radili su punom parom. Malo će tko Kumrovec napustiti bez majice s njegovim likom, pionirske kape, ponekog bedža, magneta za hladnjak ili kakve knjige o Jugoslaviji ili Drugom svjetskom ratu.
Prodavale su se, međutim, i tričarije kakve u Kumrovcu nismo očekivali vidjeti. Na štandovima su se tako mogle naći i krunice i raspela, upaljači s grbovima Dinama i Hajduka, zakrpe s motivima Hrvatske vojske, monografije posvećene "Lijepoj našoj" i Franji Tuđmanu...
A posao, barem za Dan mladosti, ide dobro, potvrdilo nam je nekoliko trgovaca s kojima smo proćaskali u hodu. Socijalizam, posebno ovaj samoupravni, u teoriji je lijepa stvar. No, u praksi, kapitalizam je stigao i do Titovog rodnog sela.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati