Mjesec još nepristupačniji nego što se mislilo: Prašina na površini mogla bi biti pogubna za ljude
Foto: Shutterstock
ČINI se da je naš stalni susjed Mjesec još nepristupačniji za ljude nego što se to dosad mislilo.
Naime, znanstvenici sa Sveučilišta u Tennesseeju smatraju da je prašina na njegovoj površini vrlo štetna za čovjeka. Mjesečeva je površina prekrivena vrlo sitnim česticama prašine koja se lako udiše, a može povećati rizik od brojnih bolesti, baš poput vulkanskog pepela ili azbesta, prenosi Daily Mail.
Sa Sveučilišta obavještavaju: "Astronauti Apolla prijavili su posljedice na koži, očima i dišnim putevima koje bi mogle biti povezane s izlaganjem prašini koja se zalijepila za njihova svemirska odijela za vrijeme aktivnosti na površini te je tako unesena i u svemirske brodove".
Kroz povijest ljudi sveukupno na Mjesecu nisu proveli više od tri dana i to je vrijeme većinom provedeno u brodovima i unutar odijela. Ali, uz dugotrajno izlaganje, tim istraživača upozorava da bi posljedice prašine mogle biti vrlo štetne za zdravlje, čak i uz svu zaštitnu opremu, obzirom da ju je nemoguće ukloniti jednom kad se "uvuče" u odijela.
Ova oštra lunarna prašina, dugi niz godina izložena UV radijaciji, mogla bi utjecati na dišni i krvožilni sustav, uzrokujući upale i povećavajući rizik od više vrsta rakova. Penetrirala bi u pluća i mikrogravitacija bi joj potom omogućila još dublje zavlačenje u organizam. Vjeruje se da je prašina oštra poput stakla te bi mogla uzrokovati i trajna oštećenja kože i očiju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati