Vuk Drašković otkrio svoju viziju sjedinjenih europskih država: Kada Srbija uđe u EU, na granice će pasti paučina
Screenshot: YouTube
"NA GRANICE sadašnjih država past će paučina kada uđemo u Europsku uniju. Niti će biti vojske, niti policije, niti carinika. Jednostavno, kao za vrijeme stare Jugoslavije, sjest ćemo u auto i putovati kroz Hrvatsku, Sloveniju i dalje dok postoji Europa, da nas nigdje ne zaustavi carinik i da nigdje ne vidimo granicu", opisuje za Blic svoju viziju budućnosti Vuk Drašković, književnik i lider Srpskog pokreta obnove.
Drašković tvrdi da će "bivše republike SFRJ najbliže međusobno surađivati unutar sjedinjenih europskih država". "Kakva granica ili carina s Kosovom! Uđe Srbija u EU, a koju godinu iza toga uđe i Kosovo. Ono što je ozidano i što jedni nazivaju granicom, a drugi prijelazom, jednostavno će biti uklonjeno. Toga neće biti", objašnjava Drašković.
Na pitanje kako će doći do ujedinjena Europe, "kada je Zagrebu bliži Bruxelles od Beograda, kao što je i Beogradu bliži Bruxelles od Prištine ili Sarajeva" odgovara: "Kada nije bilo EU i nikakve Jugoslavije, među najboljima, među vizionarima od Alpa do Soluna, gorjela je želja za ujedinjenjem. Europa je zavađena, a Dositej u vrijeme Karađorđeve bune piše "Vostani Serbie" i poziva da ta Srbija koja se rađa pokaže lice Europi, a istovremeno pjesma je puna najtoplijih emocija prema Crnoj Gori, Bosni, Dalmaciji, Slavoniji. Ideja ujedinjenja najbližih naroda je i Njegoševa i Strossmayerova i Vukova i Kopitareva i Mažuranićeva i Ilirskog pokreta. Živjeli smo od 1918. do 1992. godine u istoj državi. U sportu se ponovo stvaraju zajedničke lige. Kapital prelazi preko granica. Pravi nogomet igrat će se tek kad u Beogradu zaigra Dinamo na "Marakani" ili Zvezda na "Maksimiru".
"Ratovi u kojima je ubijena Jugoslavija bili su režirani od strane političke i mafijaške elite, a nije ih ogromna većina naroda željela. To najbolje pokazuje primer Daytona. Pucalo se i ubijalo na svim stranama, a kada je stigla vijest da je potpisan mirovni sporazum, istog trenutka na svim stranama zašutjelo je oružje i više nije bilo političkog maga koji je bio u stanju da pokrene nastavak međusobnog ubijanja. Naravno, posijana je ogromna mržnja, ali kada se ona demaskira i kad se drugim jezikom počne govoriti u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu, kad se bude govorilo jezikom Europe, brzo će se sve dovesti u normalu. Često razmišljam kako bi se brzo ovdje razvedrilo kad bismo slijedili primjer Njemačke. Pod prozorima Bundestaga podignut je memorijal žrtvama holokausta tako da svaki zastupnik kada pogleda kroz prozor vidi spomenik bezumlju koji su njemački režim i mnogi Nijemci učinili za vrijeme Drugog svjetskog rata", kaže Drašković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati