Fantastična biografija suca Čipčića: Od optuženika za krađu humanitarne pomoći do šefa kaznenog odjela
Foto: Ilustracija, Index
ŠEF KAZNENOG odjela Općinskog suda u Kninu Stipe Čipčić prošlog je tjedna osudio bivšeg igumana pravoslavnog manastira Krka za prijetnju novinaru Željku Huljevu.
Stranke na rad suca Čipčića nisu imale posebnih primjedbi, no ne zna se je li optuženi iguman uopće bio upoznat s naprosto fantastičnom biografijom suca Čipčića, koja samo pokazuje kakvi su standardni u pravosuđu vladali u Hrvatskoj 90-ih.
U selu dočekao Tuđmana, a Indexu poklopio slušalicu
Malo je, naime, poznato da je Stipe Čipčić 1994. godine bio optužen za krađu humanitarne pomoći iz belgijske i talijanske donacije selima Miljevačkog platoa!
Optužnicu je u travnju podignula današnja šefica Županijskog državnog odvjetništva u Šibeniku Živana Beroš Dodig, a kako Indexovi izvori navode, budući sudac Čipčić čak je 15-ak dana proveo u Trabunalu, zatvoru smještenom u podrumu zgrade šibenskog suda.
Sramota je bila velika jer je Čipčić u inkriminiranom razdoblju, koncem '92. godine bio tajnik drniškog HDZ-a i tajnik Općine Drniš. U svom je selu svojedobno dočekao predsjednika dr. Franju Tuđmana i održao vatreni, patriotski govor.
"Što vi to pričate?!"
Od nekadašnje Čipčićeve oratorske umješnosti danas nije preostalo ništa. Kontaktirali smo ga želeći čuti njegov komentar o kaznenom postupku iz '90-ih.
"Ma što vi to pričate?!", uznemirio se Čipčić.
"Pa evo, ima ova optužnica", pokušali smo ga podsjetiti.
"Lijepo vas pozdravljam!", kazao je Čipčić i naprasno prekinuo vezu.
Sudac s 52 godine života, umoran od posla, čeka penziju...
Još dok je htio pričati, odnosno, dok još nismo spomenuli optužnicu, pitali smo ga misli li se kandidirati za šefa Županijskog suda u Šibeniku.
"Ma ne... Ja čekam penziju. Istina, nemam neke godine, ali me umorio posao. Znate kako je", kazao nam je 52-godišnji Čipčić. Za pravo reći, možda u tome i ima neke istine, jer smo cijeli prošli tjedan iz dana u dan pokušavali doći do suca Čipčića na njegovom radnom mjestu, no bez uspjeha. Sudac Čipčić bio je prezauzet raspravama i drugim poslovima tako da za novinare nije imao ni sekunde... A tko zna, možda je očekivao da ćemo ga pitati za optužnicu pa je tako odlučio prevenirati neugodno podsjećanje.
Zanimljivo je vidjeti što se događalo od kada je Čipčić postao sumnjiv redarstvenim vlastima zbog nestanka praška, brašna, šećera, kave, ribljih konzervi, servisa za jelo, mesnih prerađevina, alata i ostalog...
Položio pravosudni ispit za vrijeme kaznenog postupka za krađu humanitarne pomoći?!
Unatoč kaznenom postupku za krađu humanitarne pomoći, omogućeno mu je polaganje pravosudnog ispita, što je slučaj za posebno razmatranje. To je početkom 90-ih očito bilo moguće, pogotovo s članskom iskaznicom HDZ-a. Ispit je položio u ožujku 1994. godine, dakle, svega koji dan prije no što je protiv njega dignuta optužnica za utaju.
Gotovo pune četiri godine šibenskom sudu bilo je nedovoljno da riješi ovako složen i kompleksan predmet. Početkom 1998. godine stupanjem na snagu novih odredbi Kaznenog zakona, sud je konstatirao da je nastupila zastara kaznenog progona. Čitatelji Indexa sjetit će se da su iste godine odredbe tog istog Kaznenog zakona kaznenog progona spasile i budućeg splitskog gradonačelnika Željka Keruma, koji se našao na sudu sa optužnicom za šverc šećera. Tko zna, vjerojatno su izmjene pogodovale još kojem zvučnom imenu.
Šibenski suci preporučili, DSV imenovao
U svakom slučaju, s rješenjem o obustavi kaznenog postupka, Čipčić se koncem iste godine javlja za mjesto prekršajnog suca u Drnišu. Unatoč tome što je sve donedavno imao kazneni postupak vrlo neugodne naravi, šibenski suci nisu vidjeli nikakvog problema da Čipčića preporuče Državnom sudbenom vijeću, koje ga je na koncu pod predsjedanjem Ante Potrebice i postavilo u Prekršajni sud u Drnišu.
Bilo je to vrijeme kada su se sucima brojila krvna zrnca, i to ne samo njima, već i njihovim bračnim drugovima. S neprikladnim prezimenom, ne daj Bože, i imenom, u sudačke redove nije se moglo. Čipčić tu nije imao nikakvih problema.
Potiskivanje neugodnog sjećanja
Novinarka Slobodne Dalmacije Davorka Blažević pokušala je prije 10-ak godina razjasniti situaciju s imenovanjem Stipe Čipčića, no kod svih relevantnih sugovornika iz sudske vlasti, uključujući i samog Čipčića, nije naišla na otvorena vrata. Nitko nije znao za optužnicu i kazneni postupak, uključujući i Čipčića.
Nejasno je zbog čega je onda Indexu tako naprasno prekinuo vezu, ako se ne sjeća. Mogao je makar tako kazati. Ovako je ostavio prostora za zaista široke interpretacije. Sudska psihologija ionako poznaje slučajeve amnezije kao posljedice potiskivanja neugodnog sjećanja. Ako već nije mogao reći da optužnica ne postoji, mogao je makar kazati da se ne sjeća.
Nagli gubitak veze sa sucem Čipčićem onemogućio nas je tako da ga pitamo i gdje je nestalo 147 i pol miješalica (jedna je stigla bez motora, op.a.) iz donacije 150 miješalica koje su svojedobno poslane u miljevački kraj, a nisu bile obuhvaćene optužnicom. Neki Čipčićevi susjedi i dan danas traže te miješalice pa smo htjeli provjeriti zna li o njima išta. Nažalost, pitanje nismo stigli postaviti.
Karijera za uzor
Kako se da vidjeti, neugodna epizoda iz mladosti sucu Čipčiću nije predstavljala ama baš nikakav problem za napredovanje u njegovoj sudačkoj karijeri. S Prekršajnog suda u Drnišu prebacio se na Općinski sud u Kninu, postao šef Kaznenog odjela... Zar bi zaista bilo išta čudno da jednog dana zasjedne u ured predsjednika šibenskog suda?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati