Zašto kravlje mlijeko (ni razrijeđeno) nije dobro za bebe?
Foto: Shutterstock
KRAVLJE mlijeko i mliječne prerađevine važan su dio naše prehrane. Međutim, ne preporučuje se u većim količinama djeci mlađoj od godine dana. Zašto?
Nutricionisti i liječnici naveliko potiču dojenje, barem tijekom prvih šest mjeseci, nakon čega se uvodi dohrana, ali se može i nastaviti s dojenjem. Alternativa je posebno, gotovo dojenačko mlijeko.
Kravlje mlijeko, čak i razrijeđeno, s dodatkom šećera, kako se nekad pripremao bebama, potpuno je neprilagođeno potrebama maloga dojenčeta. Oko toga se slažu vodeći stručnjaci i udruge nutricionista i dječjih gastroenterologa.
Naime, kod djece kojoj kravlje mlijeko predstavlja važne obroke zabilježena je mnogo veća učestalost anemije jer kravlje mlijeko sadrži vrlo malo željeza i to u specifičnom obliku koji ne samo da se teško apsorbira, nego i ometa uzimanje željeza iz drugih namirnica. Kako anemija može na različite načine naškoditi razvoju djeteta dojenačke dobi, preporuka je da se kravlje mlijeko (kao obrok ili važan dio obroka) uopće ne uvodi u prehranu do 10 ili 12 mjeseci života.
Međutim, male količine mlijeka ili svježeg sira, kao dio neke složenije kašice, mogu se povremeno konzumirati već od navršenog 7. mjeseca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati