Nastavlja se špijunski skandal: NSA prisluškivala i milijune telefonskih razgovora u Španjolskoj
Foto: Guliver image/Getty images
AMERIČKA nacionalna sigurnosna agencija (NSA) prisluškivala je više od 60 milijuna telefonskih razgovora u Španjolskoj između prosinca 2012. i siječnja 2013., naveo je u ponedjeljak španjolski dnevni list El Mundo, a američki veleposlanik u Madridu je pozvan u ministarstvo vanjskih poslova.
Prema dokumentima koje je pribavio bivši analitičar NSA-e Edward Snowden a koje je prenio El Mundo, ta agencija je špijunirala 60,5 milijuna telefonskih razgovora u Španjolskoj između 10. prosinca 2012. i 8 siječnja 2013. List navodi da NSA "nije snimila sadržaj poziva, već serijski broj telefona, mjesto na kojem se nalaze, broj telefona i upotrijebljene SIM kartice kao i trajanje poziva".
Veleposlanik SAD-a James Costos je pozvan dati objašnjenja navodnih prisluškivanja španjolskih dužnosnika koja su otkrivena u petak novinarima, a uslijedila su nakon drugih otkrića o američkim špijuniranjima 35 svjetskih čelnika.
Španjolske vlasti zatražile su od SAD-a hitno očitovanje o navodima o prisluškivanju, a američki ambasador u Španjolskoj izjavio je da će razjasniti sumnje koje su se pojavile nakon tekstova u španjolskim medijima.
Čemu toliko uzbuđenje?
Nakon otkrića da Amerikanci špijuniraju cijeli svijet pa čak možda i Angelu Merkel, Njemačka i Brazil počeli su raditi na rezoluciji UN-a o zaštiti osobnih sloboda. Traže da se u prava pojedinca uvrsti i odredba o zaštiti privatnosti na internetu. I jedna i druga država ljutito su reagirale nakon što su se pojavile informacije da se špijuniraju Angela Merkel i brazilska predsjednica Dilma Rousseff.
S druge strane američko prisluškivanje mobitela njemačke kancelarke izazvalo je napetost u transatlantskim odnosima. Predsjednik Obama mora dati objašnjenje. Ali, američki stručnjaci pitaju: Čemu toliko uzbuđenje?
"Malo prisluškujemo, pa što? Tako bi se ukratko moglo sažeti reakcije u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je objavljeno da je američka Agencija za nacionalnu sigurnost NSA vjerojatno prisluškivala i mobilni telefon Angele Merkel. Slučaj je dospio na naslovne stranice tek rijetkih američkih novina. CNN je prenio izjavu savezne kancelarke da se 'prijatelji ne prisluškuju' i to je to", piše Deutsche Welle.
Peta Heokstra, koji je do 2007. vodio Odbor za tajne službe američkoga Kongresa, također misli da se u Europi previše prašine diglo bez potrebe.
"Mislim da se u svijetu tajnih službi podrazumijeva da smo dobri prijatelji – Francuzi, Nijemci, Izraelci, Amerikanci… Ali dođu vremena kada se međusobno špijuniramo i to svatko može razumjeti“, kaže Hoekstra za Deutsche Welle dodajući da europski saveznici špijuniraju u SAD-u.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati