Jerković: Kako je moguće da Slovenija odlaže azbest svega stotinjak metara od hrvatskih domova?
Ilustracija: Arhiva
PREDSJEDNICA saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Romana Jerković (SDP) ustvrdila je danas kako je na području općine Ilirska Bistrica, svega stotinjak kuća od Matulja, odlagalište 2000 tona smrtonosnog azbestnog otpada pozvavši službenu hrvatsku politiku da pokaže po tom pitanju više odlučnosti prema Sloveniji.
"Kako je moguće da Slovenija svoj otpad odlaže svega stotinjak metara od hrvatskih domova", pitala se Jerković na okruglom stolu o smjernicama za saniranje negativnih učinaka uporabe azbesta na okoliš i zdravlje ljudi.
Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza odgovorio joj je da to ministarstvo može postupati samo po prijavi. "Zatražit ćemo objašnjenje slovenske strane", obećao je Dokoza.
"U 2013. godini bilo je ukupno 138 oboljelih od bolesti izazvanih azbestom, među kojima je osam mezotelioma što je najveći broj profesionalnih mezotelioma u jednoj godini", rekla je ravnateljica Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu Marija Zavalić.
Nerazriješeno još 700-tinjak zahtjeva
Predsjednik povjerenstva za odštetu radnika oboljelih od azbesta Josip Silovski apelirao je na vlast da osiguraju sredstva kako bi se pravovremeno riješili zahtjevi koji dolaze pred to povjerenstvo.
"Loše se osjećam i kao čovjek i kao liječnik kada 2014. rješavamo zahtjeve iz 2008", kazao je.
Na proračunskoj im poziciji, ističe, godišnje na raspolaganju stoji 9 do 10 milijuna kuna što je dovoljno za stotinjak zahtjeva oboljelih od azbesta.
Nerazriješenih je još 700-tinjak zahtjeva, a da bi ih se riješilo, kaže, potrebno je 60 milijuna kuna.
I sindikalac Ozren Matijašević pridružio se apelu da se tim ljudima pomogne.
"Apeliram da se ovogodišnji proračun poveća te se osigura isplata svima koji su podnijeli odštetni zahtjev", rekao je Matijašević.
Objedinjeni zakon u pripremi
Pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava Mirjana Rađenović najavila je kako to ministarstvo prepoznalo cjelovit problem azbesta te najavila kako je u pripremi objedinjeni zakon koji bi, kako je obećala, trebao razriješiti sva otvorena pitanja.
Priznala je i kako postojeći zakonodavni okvir koji bi trebao ljudima omogućiti odlazak u mirovinu, na neki im način to onemogućava. "Propisano je da ljudi, kako bi ostvarili prava na mirovinu, osim što moraju dokazati da su oboljeli od azbesta moraju donijeti i potvrdu kojom dokazuju da je njihov poslodavac kao osnovnu sirovinu koristio azbest", rekla je.
Pojasnila je međutim i kako je to u praksi često nemoguće s obzirom da je dio tvrtki ugašen, a one koje i postoje taj podatak često nemaju evidentiran.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati